Ładowanie słuchawek bezprzewodowych za pomocą klasycznej ładowarki do telefonu

W ostatnim czasie udało mi się zaopatrzyć w bezprzewodowe słuchawki firmy Panasonic, a dokładniej model RP-HF400B i mam pytanie do posiadaczy wszystkich bezprzewodowych słuchawek, czy Wy swoje słuchawki ładujecie poprzez podłączenie ich do komputera/laptopa czy też korzystacie z ładowarki od telefonu (i jak to określa Wasza instrukcja obsługi)?

Według instrukcji (tak, przeczytałem instrukcję przed użyciem) nie ma mowa o zakazie czy w ogóle o ładowaniu przez ładowarkę, jest tylko taka notka:

Natomiast w specyfikacji jest mowa o:

…tym, że zasilanie przez prąd stały 5V i 330mA (port USB w komputerze/laptopie ma o ile pamiętam 500mA, a ładowarki około 1000mA o ile dobrze pamiętam).

Dlaczego o to pytam? A dlatego, że ja korzystam z laptopa, który po wyłączeniu nie daje zasilania, a chciałbym zostawiać na noc ładowanie słuchawek, bo trochę bez sensu jest ładowanie w godzinach, kiedy są one mi potrzebne (a używam ich cały czas kiedy korzystam z laptopa). Dodatkowo dziwi mnie trochę niemożliwość korzystania z ich w czasie ładowania (nie próbowałem, ale instrukcja tego nie zaleca, a czy się da? nie wiem).

Możesz ładować z ładowarki do telefonu i możesz korzystać podczas ładowania jak masz wystarczająco długi kabel USB. Ewentualnie słuchawki ci się nie sparują jak je będziesz miał na ładowarce, a konstrukcja na to nie pozwala.

ps.
Kurde, nawet nie wpadłem na pomysł, żeby czytać instrukcję do słuchawek :smiley:

Oczywiście, że możesz. Jak każde inne urządzenie. Maksymalny prąd nie ma znaczenia. Urządzenie bierze tyle ile potrzebuje. Liczy się napięcie. Na każdym źródle zasilania po USB będzie takie samo.

Ok, ale jeśli instrukcja mówi o tym, aby “Nie włączaj zasilania podczas ładowania.” to o czymś do świadczy chyba? Czy po prostu “zabezpieczenie” przed ewentualnym wybuchem baterii podczas ładowania?

Raczej chodzi o to, żeby nie ładować w nieskończoność.

Albo żeby nie nastąpiło zwarcie między uszami :smiley:

Czasem zastosowany układ ładowania nie pozwala na jednoczesne ładowanie i rozładowanie baterii.

Mam te same słuchawki ale inny problem, jak je sparować z laptopem, ponieważ żaden
system ich nie widzi ani archlinux, ani Windows 10, ale z Honor8 działają znakomicie,
może ktoś z was by coś wiedział, za wszelkie odpowiedzi Dziękuje.
W razie czego proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

1 polubienie

Z jakim laptopem?

Laptop to lenovo ideapad 110.

Ja na swoim Lenovo Y510P z Windows 10 nie mam żadnych problemów. Po prostu uruchamiam Bluetooth, wchodzę w Ustawienia, potem w Urządzenia, klikam Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne, wybieram Bluetooth, wciskam przycisk parowania i wsio gra.

Nie wszystkie urządzenia mają tak rozbudowany układ, że podczas ładowania czy też podpięcia urządzenia do prądu, przełącza się ono i zamiast pobierać prąd z baterii pobiera go z gniazdka, jednocześnie ładując baterię.
Gdy czegoś takiego nie ma, to o ile w ogóle urządzenie się włączy dalej pobiera prąd z baterii, która w tym czasie jest ładowana. Efekt jest taki, że jednocześnie ładujesz i rozładowujesz baterię, a to bardzo negatywnie wpływa na jej żywotność.

Przez baterie oczywiście mam na myśli akumulator.

Ogólnie akumulatory Li-Lo użytkowane w niewłaściwy sposób bardzo łatwo ubić. Generalnie nie powinno się ich ładować do 100% - ale to zazwyczaj jest ograniczane i 100% które widzisz, nie jest 100% realnej/nominalnej baterii. Nie powinno się też takiej baterii zostawiać naładowanej na długi okres czasu w “szufladzie”. Jeszcze gorzej wpływa na jej pojemność, a tym samym żywotność zostawienie akumulatora całkiem rozładowanego - najlepiej zostawiać naładowaną w 80% i raz na tydzień ją podładować.
Takich dupereli jest cała masa z obecnymi akumulatorami, dlatego ten kto wynajdzie lepsze akumulatory będzie bardzo bogatym człowiekiem :slight_smile:, albo jeszcze bogatszym :wink:.

Lepszych baterii wynaleziono już całkiem sporo, a o przełomie czytamy średnio 2 razy do roku. Problem w tym że nie wynaleziono tańszej w produkcji o lepszych parametrach :wink:

To nie jest prawda, w takiej sytuacji przez baterię nie przepływa prąd bo jest on bezpośrednio kierowany “w stronę” części pobierającej prąd. To analogiczna sytuacja do alternatora i akumulatora samochodu. Światła, nawiew, podgrzewane szyby i radio, grzałki elektryczne wnętrza wywołują pobór kilkudziesięciu (a często ponad 100) amperow, akumulator by nie wytrzymał takiego długotrwałego obciążenia jak i ładowania takim prądem.
Jedyne ograniczenie jest w sterowniku ładowania LiPo / LiIon który w tańszych wersjach nie pozwala na taki manewr.

1 polubienie

Witam
w instrukcji jest opisany proces parowania KOLEJNYCH urzadzen. Pierwsze paruje sie z automatu, natomiast kolejne ma nieco inny proces. Sprawdz prosze w instrukcji jak wyglada parowanie kolejnych urzadzen. Lub “odparuj” huawei i sprubuj pierwsze parowanie na laptopie.

Pozdrawiam