Lan a Wi-fi, 50% różnicy prędkości-czy to normalne?

Witam,

zacznę od krótkiego wprowadzenia w temat,

posiadałem łącze 3mb które podczas pomiarów pokazywało zbliżoną wartość zarówno poprzez lan jak i wi-fi, ostatnio podwyższyłem prędkość na 7mb i tutaj okazuje się lan wypada bezproblemowo natomiast wi-fi utrzymuje 3mb. Nie myśląc długo wczoraj zadzwoniłem do usługodawcy i po bagatela 1,5h wspólnej współpracy sytuacja pozostała bez zmian,

wykluczyliśmy kradzież sygnału, kilkakrotne restarty itd itd, w końcu uprzejmy pan poinformował że być może wi-fi korzysta z nieoptymalnego kanału. Sprawdziłem wszystkie (13) i prędkość różniła się na poszczególnych kanałach minimalnie. Za poleceniem technika usługodawcy jeżeli to nie pomoże skontaktowałem się powtórnie z supportem i tu moje zdziwienie…po naświetleniu problemu usłyszałem że to normalne. Spadek poprzez wi-fi wydaje mi się wręcz oczywisty ale 50% to moim zdaniem dużo.Dodam że po wejściu do konfiguracji routera faktycznie pokazuje 7mb. Router NETOPIA2247NWG, usługodawca Eircom.

Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie co o tym myślicie.

Pozdrawiam

A od routera daleko jesteś ? Ja na przesyłaniach pliku lokalnie wydzieram 25Mbit, ale na szybszym łączu jak 4Mbit z Internetu nie miałem możliwości przetestować.

Jaką masz prędkość połączenia gdy się łączysz ?

Bolo 92 od routera ok 2,5 m w przestrzeni otwartej, co do pytania:

nie bardzo rozumiem o co pytasz…

Tray-prawy dolny róg komputerek jak najedziesz na niego to ile wynosi szybkość ?

Masz drugi komputer abyś mógł przetestować transfer lokalny ?

Szyfrowanie stosujesz ?

Masz możliwość przetestowania tego z innym routerem na tym samym łączu lub z tym routerem ale innym laptopem łączącym się przez WiFi

54mb/s

Mam drugi komputer.

Szyfrowanie czego?

Przetestowałem, ten sam router 2 różne laptopy - bez zmian, sprawdzę jeszcze na innym routerze, może to coś da.

Jak masz drugi to ogień, prześlij jakiś plik przez otoczenie sieciowe czy gg nawet bo także jak może to przesyła lokalnie.

Szyfrowanie sygnału :stuck_out_tongue: WEP, WPA. Po prostu wykrywa sieć jako zabezpieczoną, a bez WEPa czy jakiegokolwiek innego wykrywa że jest niezabezpieczona.

Przez gg przykładowy plik 4mb leciał ze średnia prędkością 125kb. Szyfrowanie sygnału jak najbardziej załączone - WEP. Drugi router w trakcie organizowania :wink:

Większy jakiś przynajmniej 50mb ale do tego drugiego komputera nie do kogoś innego.

Jeżeli także by szedł transfer w okolicach 3Mbit-384KB/s to wina routera a nie więcej to wina raczej routera.