Lan a Wi-fi, 50% różnicy prędkości-czy to normalne?


(juskin) #1

Witam,

zacznę od krótkiego wprowadzenia w temat,

posiadałem łącze 3mb które podczas pomiarów pokazywało zbliżoną wartość zarówno poprzez lan jak i wi-fi, ostatnio podwyższyłem prędkość na 7mb i tutaj okazuje się lan wypada bezproblemowo natomiast wi-fi utrzymuje 3mb. Nie myśląc długo wczoraj zadzwoniłem do usługodawcy i po bagatela 1,5h wspólnej współpracy sytuacja pozostała bez zmian,

wykluczyliśmy kradzież sygnału, kilkakrotne restarty itd itd, w końcu uprzejmy pan poinformował że być może wi-fi korzysta z nieoptymalnego kanału. Sprawdziłem wszystkie (13) i prędkość różniła się na poszczególnych kanałach minimalnie. Za poleceniem technika usługodawcy jeżeli to nie pomoże skontaktowałem się powtórnie z supportem i tu moje zdziwienie...po naświetleniu problemu usłyszałem że to normalne. Spadek poprzez wi-fi wydaje mi się wręcz oczywisty ale 50% to moim zdaniem dużo.Dodam że po wejściu do konfiguracji routera faktycznie pokazuje 7mb. Router NETOPIA2247NWG, usługodawca Eircom.

Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie co o tym myślicie.

Pozdrawiam


(Bolo92) #2

A od routera daleko jesteś ? Ja na przesyłaniach pliku lokalnie wydzieram 25Mbit, ale na szybszym łączu jak 4Mbit z Internetu nie miałem możliwości przetestować.

Jaką masz prędkość połączenia gdy się łączysz ?


(juskin) #3

Bolo 92 od routera ok 2,5 m w przestrzeni otwartej, co do pytania:

nie bardzo rozumiem o co pytasz..


(Bolo92) #4

Tray-prawy dolny róg komputerek jak najedziesz na niego to ile wynosi szybkość ?

Masz drugi komputer abyś mógł przetestować transfer lokalny ?

Szyfrowanie stosujesz ?

Masz możliwość przetestowania tego z innym routerem na tym samym łączu lub z tym routerem ale innym laptopem łączącym się przez WiFi


(juskin) #5

54mb/s

Mam drugi komputer.

Szyfrowanie czego?

Przetestowałem, ten sam router 2 różne laptopy - bez zmian, sprawdzę jeszcze na innym routerze, może to coś da.


(Bolo92) #6

Jak masz drugi to ogień, prześlij jakiś plik przez otoczenie sieciowe czy gg nawet bo także jak może to przesyła lokalnie.

Szyfrowanie sygnału :stuck_out_tongue: WEP, WPA. Po prostu wykrywa sieć jako zabezpieczoną, a bez WEPa czy jakiegokolwiek innego wykrywa że jest niezabezpieczona.


(juskin) #7

Przez gg przykładowy plik 4mb leciał ze średnia prędkością 125kb. Szyfrowanie sygnału jak najbardziej załączone - WEP. Drugi router w trakcie organizowania :wink:


(Bolo92) #8

Większy jakiś przynajmniej 50mb ale do tego drugiego komputera nie do kogoś innego.

Jeżeli także by szedł transfer w okolicach 3Mbit-384KB/s to wina routera a nie więcej to wina raczej routera.