Lan bezpieczeństwo

Mam pytanie, które pewnie jest żenujące, no ale trudno, ciekawość mnie zżera.

Czy można mieć dostęp do cudzego komputera w sieci w bloku, pewnie to jest sieć LAN. Chodzi mi o to czy jakoś poprzez moje miejsca sieciowe, ktoś może mieć dostęp do cudzego komputera, jeżeli jest w tej samej sieci. Widzę inne komputery i mogę się do nich tak po prostu przełączyć i grzebać w plikach? Chodzi mi o moje bezpieczeństwo nie planuję próby włamania ;).

dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

Żeby dało się tak zrobić musiałaby druga osoba mieć udostępnione te pliki w sieci dla wszystkich użytkowników i musiałbyś znać jej login do konta z hasłem. Dochodzi ta sama grupa robocza do tego + kwestia zapory, w której można zablokować połączenia z innego ip niż znane dla użytkownika.

ok dzięki. a możesz mi jeszcze powiedzieć gdzie mogłabym wyłączyć udostępnianie plików, albo sprawdzić czy jest włączone, albo wyłączone?

Aby sprawdzić co masz udostępnione wciśnij Windows i R (Windows to ta flaga na dole klawiatury) i wpisz polecenie cmd, zatwierdź i następnie net share. Wyświetlą się na liście udostępnione miejsca, te z dolarem w nazwie to zasoby administracyjne, których nie da się wyłączyć, ale nie udostępniają też ani nie wysyłają żadnych danych z dysku. Standardowo udostępnianie jest wyłączone, a gdyby na liście był jakiś znany ci folder to musisz odszukać go na dysku, prawym klawiszem, wybrać właściwości i na zakładce udostępnianie odznaczyć stosowną opcje. Jedynie co standardowo możesz mieć udostępniony folder Dokumenty udostępnione, który jest widoczny w mój komputer w systemie XP, ale myślę nie masz tam nic ważnego.