Laptop 13-14" dla programisty

Hej.

Jakiś czas temu składałem komputer stacjonarny i tutejsi forumowicze bardzo mi pomogli z doborem komponentów. Teraz rozglądam się za laptopem i znowu potrzebuję pomocy!

Czego potrzebuję? Potrzebuję laptopa o przekątnej 13-14" (czyli w miarę niewielkiego i poręcznego), z mocnym CPU i dużą ilością pamięci.

Przeznaczenie? Ma to być komputer dla programisty (głównie C++, ale też Python, Ruby, może Java), który prawie codziennie będzie wędrował pomiędzy domem a biurem (więc fajnie, by był smukły i lekki). W obu miejscach planuję podpinać go do dużego monitora i osobnej klawiatury i myszki.

Jeśli chodzi o specyfikacje, to celuję w coś takiego:

  • CPU: minimum 4 rdzenie, lepiej 6 albo 8 (czyli odpowiednio 8, 12, lub 16 wątków)
  • RAM: minimum 16 GB, bo będę odpalał maszyny wirtualne i jakąś bazę danych, ale zdecydowanie wolałbym 32 GB
  • SSD: 512 GB - myślę, że więcej nie będę potrzebował
  • GPU: nie planuję na tej maszynie grać, więc może być cokolwiek współczesnego zintegrowanego z procesorem
  • Ekran: matowy, najlepiej FHD lub więcej (mogę włączyć skalowanie interfejsu, ale czcionki lubię renderowane na ostro)

Jak się okazuje, głównie ze względu na RAM wybór nie jest duży. 32 GB pamięci mają głównie laptopy gamingowe, a tych wolę unikać, bo są brzydkie i grube, a ja nie chcę dopłacać do ekranu 120+ Hz i GPU do gier.

Mógłbym zdecydować się na MacBooka, bo tam bez problemu dostanie się 32 GB RAM-u, a ich nowe procesory są fenomenalnie wydajne, ale od maców odpycha mnie błyszczący ekran i macOS.

No dobra, ale jaki budżet? Powiedzmy 5-7k. Ale jak polecice coś świetnego za 8k to też rozważę.

HP EliteBook 840 G8, pamięć możesz rozszerzyć:

są i takie oferty:
https://allegro.pl/oferta/hp-elitebook-840-g8-i7-1185g7-16-gb-ram-512-gb-ss-12135534177

Bardzo fajny laptop. Z tym, że absolutnie bym nie kupował tego modelu z miesięczną gwarancją. IMHO lepiej dopłacić, a brać to na gwarancji. Chyba, że z jakiegoś pewnego źródła.

Poszukaj nieco starszych modeli Dell Latitude. RAM można spokojnie zwiększyć do 32GB. Wiele sklepów zrobi to za ciebie. Koniecznie z gwarancją on-site NBD. Jest sporo sklepów specjalizujących się w sprzedaży Delli i można znaleźć okazje.
https://www.google.com/search?q=sklep+dell+laptop
Aktualnego swojego laptopa (Dell Latitude) z pełnonapięciowym i5 6 generacji, 32GB RAM i 1TB SSD kupowałem 4 lata temu i kosztował bodaj 6000zł.

HP Elitebook nie lubię. Bardzo nieprzyjemnie się na nich pisze.

Przykład pierwszy z brzegu:
Laptop DELL Latitude 5421 14 FHD i5-11500H 32GB 512GB SSD FPR SCR BK W10P 3YBWOS - Sklep Dell (dell24.pl)

Trzeba dopytać bo w treści aukcji jest też i takie info:

Jak odpalasz maszyny wirtualne to może się szybko skończyć. Natomiast zarówno RAM jak i dysk można łatwo wymienić / dołożyć we własnym zakresie. I za relatywnie niewielkie pieniądze. Także skup się bardziej na CPU bo tego łatwo nie zmienisz.

Z tą łatwą wymianą teraz też trzeba zwracać uwagę, bo bywają już wlutowane w płytę kości. O ile dyski tylko w Chińskiej tandecie i Apple, o tyle RAM coraz częściej i w lepszych modelach.

Fakt 1TB to powinno być minimum, chociaż na wirtualki to zawsze zabraknie. Najłatwiej na szybkim zewnętrznym dysku mieć. Szczególnie te których nie używamy non stop.