Laptop 17 cali,a rozdzielczość nie męcząca oczu

Witam mam laptopa 17 cali ,obecna rozdzielczość 1024x768 .Gdy przeglądałem strony internetowe z rozdzielczością 1440x900 .To szybko się męczył wzrok i niby obraz ładny ale oczy jakby przykuwało do liter ,i bule głowy .Nic nie dało zwiększenie czcionki dpi ,tak samo musiałem przyciemnić ekran bo strony internetowe mają białe tło ,a mój laptop zarży białym światłem jak cholera .Na starym laptopie z matrycą matową wzrok się nie męczy ,czy to winna matrycy błyszczącej (obecnie tylko takie są ).I jeszcze jedno pytanie czemu na TV Full HD można się patrzyć dwa razy dłużej ,i w cale nie męczy wzroku .Tak samo czytanie książek ,a długie czytanie stron internetowych poważnie męczy wzrok.

Jaka jest rozdzielczość natywna matrycy tego laptopa?

Kpc21 1440x900 natywna ,a inne 1280x768 ,1280x600,1152x864,1024x768,1024x600 i mniejsze .Z tego co indziej czytałem to do oglądania Video i zdjęć natywna ,a do internetu najlepiej 1024x768 .Tylko czy jest Player (taki jak Media player classic ) ,który podnosi automatycznie rozdzielczość podczas oglądania video?.

A czy jest szansa uzyskania 1280*1024 piksele na tym laptopie karta graficzna zintegrowana Ati readon x1200 series.Na starszym sterowniku była rozdzielczość np:1280x800 a teraz jest 1280x768 .

Czyli sterownik karty (jeśli dobrze rozumiem).Może narzucać inne rozdzielczości.

Nie wystarczy po prostu przyciemnić wyświetlacza? Ewentualnie dodać w przeglądarce UserCSS, który będzie zmieniać kolor tła stron.

1024x768 jest tutaj rozdzielczością zupełnie nieodpowiednią, bo zaburzone są proporcje obrazu.

Zmieniłem wszystko ,i ustawiłem natywną .Powiększyłem czcionkę DPI do 120 ,oraz zainstalowałem Nosquint (powiększanie stron na stałe do firefoksa ).Tylko mnie ciekawi natywna rozdzielczość dla 17cali ,1440x900 to chyba za wiele .Bo musiałem ustawić czcionkę 120dpi zamiast 96dbi ,i wszystko jest podobne jak na laptopie o matrycy 15,4 cali .

Bez żartów: skoro w 13" laptopie możesz mieć rozdzielczość FullHD i pracować komfortowo to nie przejmuj się tak niska rozdzielczością u Ciebie.

Jak przy takiej rozdzielczości wyglądają u Ciebie dwie strony w Wordzie odpalone obok siebie? Ew dwie strony internetowe w oknach obok siebie? Dajesz radę pracować?

Niestety lcd tak mają. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie rozdzielczości natywnej - najładniejszy obraz.

Pozostaje zabawa wielkością czcionek. A że za bardzo świeci - chyba wyświetlacz ma regulację jasności? Zawsze można pogrzebać w ustawieniach karty.

ja mam 1680x1050 :stuck_out_tongue:

Zawsze rozwiązaniem może być podłączenie zewn. większego monitora. W domu mam 2 laptopa 14" 1600x900 podłączonego do monitora 1920x1200. Trzeba tylko sprawdzić ile Twój potrafi wyświetlić na zewnętrznym i dopasować ewentualny zakup.

14" 1600x900? Czy to Sony VAIO EA1 lub EA2?

Może spróbuj po prostu folii matowej? Może jesteś do tego stopnia przyzwyczajony do matu że od tego cię bolą oczy? Tutaj masz dobry wybór porządnych folii - sam z nich korzystam http://gllaser.pl/

koniar1 , Sony VAIO VPCEA2S1E biały (jeżeli można to nazwać białym) :smiley:

Kiedyś mnie zastanawiało czemu sporo telewizorów LCD ma matowe matryce,w telewizorach Led (chyba są wyłącznie błyszczące).Ponoć lepsze odwzorowanie kolorów ,ale wady takich matryc są widoczne przy oświetleniu słonecznym .Na moim laptopie nawet w słoneczny dzień matryca tak świeci ze wszystko idealnie widać ,ale niestety w zaciemnionym pomieszczeniu trzeba sporo przyciemniać wyświetlacz .Ktoś mi na 17 calach doradził rozdzielczość 1024x768 ,ze się wzrok mniej męczy .Natywna za bardzo mi nie odpowiadała ,to dziś dałem 1280x768 i jest super .Gdy czytam tak z metra jest ok ,problem jest jak chcę coś napisać i przybliżam się do wyświetlacza .Za bardzo świeci ,zastanawiam się nad specjalną folią podaną przez baton1 lub nad klawiaturą usb .Co lepiej kupić ?,laptop i tak jest na biurku a mam tackę wysuwaną na klawiaturę.

Świetny sprzęt!