Laptop 3000-3500zł - pomoc w wyborze

Witam serdecznie. Stoję przed wyborem laptopa do technikum. Kończąc gimnazjum zdecydowałem się na szkołę odległą od miejsca zamieszkania, także więc poszukuję mobilnego centrum pracy i rozrywki. Oczywistością jest przeglądanie internetu, edytowanie arkuszy kalkulacyjnych czy tworzenie dokumentów tekstowych. Dodatkowo programuję (lepszym słowem jest “zabawa”) w C++, hobbystycznie zajmuję się obróbka grafiki (Gimp, Photoshop) oraz wideo, a jednocześnie od czasu do czasu odpalę jakąś gierkę jak na młodego człowieka przystało. Uwielbiam słuchać muzyki i oglądać filmy. Ogranicza mnie kwota, czyli maxymalnie 3500zł. Konfiguracja, jakiej można wymagać w tej cenie to Intel i5-2430M bądź wyżej, dedykowana karta graficzna pokroju NVidii GeForce GT540M/GT555M. Dopełnieniem jest 4GB/8GB ramu i dysk 750GB. W oko wpadły mi dwa modele, a mianowicie Dell XPS L502x oraz Lenovo Y570. Dlaczego akurat te modele? Gwarantują dobra jakość wykonania, dobra wydajność oraz co jest dla mnie wyróżnieniem na tle szarej stawki - głośniki od JBL i w przypadku Dell’a świetny mobilny zaimplementowany układ dźwiękowy wraz z godnym uznania wsparciem softwarowym. Wiadomo, nie można od tego dużo oczekiwać, ale zawsze jest to miły dodatek, szczególnie dla mnie, gdy podłączenie zestawu głośników albo zewnętrznej karty dźwiękowej wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym nie wchodzi w grę. Dell ma niesamowitą matrycę oraz nieco lepszy system audio za sprawą dodatkowego głośnika niskotonowego o mocy 12W. Lenovo jest za to w tej samej cenie oferowany z wyższym układem graficznym (mowa o GT555M), ale krążą pogłoski, że jest on wykastrowany, bądź jak kto woli odchudzony i w rzeczywistości różnica jest praktycznie żadna. Oba laptopy są porządnie wykonane, tutaj nie można mieć jakichkolwiek wątpliwości. Różnią się natomiast gabarytami i kulturą pracy. O ile pod tymi względami do produktu spod znaku spadkobiercy IBM’a zastrzeżeń mieć nie można, o tyle do Della można się już przyczepić. Mianowicie jest gruby, ciężki i ciepłolubny - grzeje się niemiłosiernie podczas pracy w stresie, a jego układ chłodzenia jest głośny. Wystarczy, że podłączymy telewizor lub projektor kablem HDMI, a tym samym wymusimy przełączenie z układu zintegrowanego na dedykowany i już wentylatorek zacznie uprzykrzać nam życie swoją (nie)cichą pracą.

Zwracam się do was z prośbą o pomoc w wybraniu laptopa w zakresie 3000-3500zł uwzględniając to, co napisałem powyżej. Chciałbym jednocześnie zaprosić do dyskusji na temat modeli przedstawionych przeze mnie, jak i również z miła chęcią rozważę inne propozycje godne uwagi.

Nie jestem ekspertem i nie mam wielkiego porównania. Ale zachęcony przez ciebie napiszę parę słów o laptopie, który kupiłem kilka miesięcy temu - Dell Inspiron 5110: Intel Core i7, czterordzeniowy, 6 GB pamięci operacyjnej, karta graficzna (oczywiście zintegrowana) NVidia 512 MB), 600 GB dysk twardy (ale trochę w tą czy tamtą nie ma przecież znaczenia). Kupiłem go za ok. 3.200 zł (Windows 7, 64 bit), teraz jest zapewne tańszy. Nie mogę się do niczego przyczepić.

Troszkę ubogo. Mógłbyś szerzej opisać, jak sprawuje się twój laptop, oraz jak wygląda współpraca z nim. Dlaczego akurat ten laptop, czym się kierowałeś podczas wyboru, dlaczego akurat ten model, jakie jeszcze inne brałeś pod uwagę?

Witam!

Mam ten sam problem. Zastanawiam się nad tymi modelami i jeszcze HP http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/hp-pavilion-dv6-6b60ew-w7hp.bhtml#opis. Wydaje mi się, że wszystkie miej więcej tak samo się sprawują, więc wybór zależy od gustu. Ja wybiorę raczej lenovo lub HP. Jak będę jednego z nich miał to coś napisze (na koniec roku szkolnego :confused: - wakacje to podobno najlepszy okres na zakup sprzętu, ze względu na wiosenne premiery procków, kart graficznych itd.)