Laptop Acer Aspire 5740D czy mogę zainstalować drugi dysk?


(janusz_pro) #1

Witam

Czy w laptopie Acer Aspire 5740D jest miejsce na montaż drugiego dysku? 


(askow) #2

Na pewno nie wiem(raczej nie), ale w zatoce napędu optycznego:  https://www.morele.net/gembird-adapter-hdd-ramka-5-25-na-2-5-slim-mf-95-01-726285/.


(Pablo_Wawa) #3

I żebyś nie wyłamywał otwartych drzwi, masz info o niemożliwości zamontowania do tego laptopa dysku typu mSATA, bo laptop posiada złącze miniPCI-Express (mPCIe), które ma takie same wymiary/piny, ale inne sygnały: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3064818.html

 

PS. Teoretycznie jest możliwość wykorzystania sygnałów SATA chipsetu (który ma 8 portów SATA), o ile takie sygnały są wyprowadzone gdzieś do jakiegoś złącza (być może nawet nie przylutowanego), ale bez schematu ideowego oraz płytki PCB się raczej nie obędzie (więc to raczej ciekawostka, a robota dla elektronika).

Jest jeszcze inne rozwiązanie - zakup karty miniPCIe z kontrolerem SATA II lub III, np. tego typu: https://www.aliexpress.com/store/product/RAID-2-Ports-SATA-3-0-mini-PCIe-Controller-Card-mini-PCI-e-to-Dual/710969_32328433644.html lub https://www.startech.com/Cards-Adapters/HDD-Controllers/SATA-Cards/2-Port-Mini-PCI-Express-Internal-SATA-II-Controller-Card~MPEXSATA22I i podłączenie do jednego z tych złącz “zwykłego” dysku SATA (SSD) - trzeba tylko (z braku miejsca w laptopie) wyjąć płytkę PCB dysku SSD z jego obudowy (uwaga: skutkuje to utratą gwarancji), niektóre dyski SSD 2.5" mają w środku płytkę PCB bardzo małych rozmiarów (np. Samsung 850 EVO 120/250 GB: http://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review/2 ). Dodatkowo trzeba do niego doprowadzić wtyczkę zasilania 5V, czasami trzeba też wylutować gniazda SATA z kontrolera mPCIE (bo wystają zbyt wysoko - jak model z pierwszego linka) i na sztywno wlutować kabel sygnałowy SATA - czyli jest trochę lutowania, ale rozwiązanie jest.