Laptop Acer - Bootloop od 20 minut

22 grudnia dostałem laptopa Acer Aspire F5-573G-58T1, Intel Core i5-7200U, GeForce 940MX, 8 GB DDR4, 1000 GB HDD. Zamierzałem dziś zainstalować aktualizację sterownika Nvidia Game Ready Driver. Zauważyłem że w Geforce Experience nie ma funkcji ShadowPlay, więc myślałem że jak zaktualizuję sterownik to się pojawi. Gdy skończyłem instalację, wybrałem opcję “Uruchom ponownie” i Windows zaczął instalować aktualizacje systemu. Jak to? Przecież  wybrałem “Uruchom ponownie” a nie “Zaktualizuj i uruchom ponownie”. Wśród aktualizacji była prawdopodobnie aktualizacja rocznicowa, ale gdyby była przygotowywana, nie pisałoby “Przygotowanie aktualizacji”, tylko jakoś inaczej. Nastąpiło ponowne uruchomienie, logo Acer i znaczek ładowania, czekam 5 minut, 10 minut, logo Acer ze znaczkiem ładowania nie znika z ekranu. Niepokoję się. Dlaczego boot screen nie znika mi z ekranu po takim czasie?! Jak długo jeszcze? Skąd ten bootloop?! Co mogę zrobić?! Ja od 20 minut mam tego bootloopa, nie wiem co robić! 

Hard Reset pomógł. Ktoś mi powiedział że takie bootloopy w laptopach mogą mieć miejsce i to normalne. 

Od początku… bootloop jak nazwa wskazuje to próbowa uruchomienia w kółko systemu operacyjnego - np. że komputer stara się uruchomić przez 5-10 sekund, następuje jakiś problem (np. z aktualizacją/sterownikiem) i ponownie to samo, u Ciebie jest inaczej…
Czy to Windows 10? W10 jest bardziej odporny na takie sytuacje. Przytrzymaj klawisz włącznika laptopa, wyłącz go, włącz ponownie. 

To tak zrobiłem. Napisałem, że Hard Reset pomógł, a wg innych osób bootloopy w laptopach się zdarzają i nie ma w tym nic niepokojącego (chyba że zdarzają się za często) . Tak, to Windows 10.

Jeszcze raz - to nie był ‘bootloop’. boot - to chyba znasz. loop - pętla. Co do laptopów - to przecież zwykły komputer dla systemu operacyjnego, nie oddzielaj jakby to były w stosunku np. do komputera stacjonarnego zupełnie inne urządzenia pod względem procesora, płyty głównej, pamięci itd.
Co do aktualizacji ręcznej sterowników - tak, warto Windows 10 zrestartować przed wgraniem np. nowych sterowników, mogą zalegać i czekać na restart inne aktualizacje.

Nawiązując do kwestii Shadowplay, sterowniki Game Ready nie dodadzą Ci takowej funkcji, bo do tego potrzebujesz grafiki przedstawicielstwa serii GTX (wymagania w linku) a pełna nazwa twojej karty to “Geforce 940MX”, przy czym X oznacza że układ ten może mieć szybszą pamięć GDDR5 pomagającą przy większych rozdzielczościach ekranu (powyżej 1366x768), lub szybsze taktowanie rdzenia co jest bardzo rzadkim procederem z powodu niewydajnego chłodzenia w laptopach.

Po co Ci Shadowplay, w momencie kiedy ta karta graficzna jest w stanie wyświetlić nowe gry w niskich detalach z porywami do średnich, a starsze gry w średnio-wysokich detalach? Pamiętaj że Shadowplay nie działa za darmo i też musi uciąć trochę mocy obliczeniowej aby nagrywać rozgrywkę.

 

PS: Mały bonus, w tym linku możesz zobaczyć że twoja karta w surowej mocy obliczeniowej do gier jest przeganiana przez procesorową integrę Intela, co raczej mówi samo za siebie w kwestii wydajności.