Laptop Acer TraveelMate 5510 przegrzewanie procesora

acer_travelmate_5510.jpg

Witam. Posiadam ten sprzęt od niedawna. Podczas oglądania filmów na YT, po paru chwilach strasznie zaczynają się przycinać. Winnym okazała się być temperatura która skacze do 80C i procesor zaczyna obniżać taktowanie. Zdjąłem obudowę i przeczyściłem radiator w którym było niewiele kurzu. Nałożyłem też nową pastę termo przewodzącą na procesor. Pomogło na 2 dni. Po tym zabiegu osiągał max 75C przy długim teście na Orthosie. Dzisiaj rano go odpalam i sytuacja się powtarza. Znowu się grzeje do 80C. Podczas normalnej pracy procesor ma 65C. Czy ktoś ma jakieś sugestie co może być nie tak?

Typ procesora Mobile AMD Turion 64 MK-38, 2200 MHz (11 x 200)

zvGw3zk.png

Laptop na gwarancji to czasem nie jest?

Te CPU ogólnie się mocno grzeją, może masz coś uszkodzone na chłodzeniu (wentylator, system heat-pipe’ów o ile jest), może trzeba to zlecić serwisowi.

Stosować do niego podstawę chłodzącą.

Hej,

Niestety laptopy z Turionami 64 miały taką bolączkę - w pewnych konfiguracjach powodowały nawet smażenie się dysków twardych. Niewiele na to poradzisz. Najlepiej zainwestować w dobrą podstawkę chłodzącą - można też pomyśleć o odkręceniu klapki ze spodu laptopa, by powietrze bezpośrednio chłodziło wnętrze sprzętu. Sprawdź też, czy pasta termoprzewodząca jest dobrze nałożona - czy nie ma luzów pomiędzy procesorem a radiatorem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję panowie za odpowiedzi. Posmarowałem grubiej pastą procesor i dodatkowo chip graficzny, który korzysta z tego samego radiatora co procesor. Temperatura dochodziła do 75C. Moją uwagę zwrócił też brak obniżania częstotliwości procka. Wszedłem do planu zasilania (Win XP) i okazało się ze był ustawiony na “dom” Teraz procesor schodzi do 800Mhz.

Smaruje się jak najcieniej chip (miejsce do chłodzenia) i miejsce na elemencie chłodzącym. Po nasmarowaniu przykładasz element chłodzący na chip/chipy i patrzysz czy ładnie to wszystko przylega. Zdejmujesz element chłodzący,patrzysz i ewentualnie uzupełniasz w pustych miejscach pastę na chipie i elemencie chłodzącym, rozsmarowujesz ponownie (nadmiar pasty usuwasz) i zakładasz chłodzenie i delikatnie dociskasz element chłodzący do chipa/chipów - reszta zrobi temperatura.

Zasada: pastę ZAWSZE nakładasz jak najcieniej, tylko tyle ile trzeba i aby nie było wolnych przestrzeni lub powietrza między chipem, a chłodzeniem.