Laptop (ASUS F553M) nie tolerujący Linuxa

Witam,

ostatnie kilka dni spędziłem na walce z latopem kolegi, który chciał mieć zainstalowany system Linux. Wynik tej walki jest mocno średni…

 

Jakie działania podjąłem…

 

Jakim błędami sypie Manjaro? Acpi=off nie jest rozwiązanie - wyłącza ono całe zarządzanie energią/zasilaniem dlatego też lapek się nie wyłącza. Napisz również dokładną konfigurację lapka.

Czy przypadkiem “co któreś uruchomienie kończy się zwiechą” nie jest spowodowane błędami na dysku twardym? Fsck odpala się domyślnie co kilka uruchomień komputera.

Czyli na linii Asus - Linux jak widzę nic się nie zmieniło. Ostatnio właśnie zastanawiałem się czy kupować Asusa, ale ostatecznie postawiłem na Dell, który współpracuje z Canonical, sprzedaje laptopy z Ubuntu, więc z Linuksem nie może być problemów.

 

Jeśli na tym Asusie jest grafika Nvidii, spróbuj uruchomić z opcją noapic lub nolapic.

 

Bywa różnie.

Jakiś czas temu miałem okazję pracować na kobylastym Inspironie z preinstalowanym Ubuntu i obklejonym z każdej strony logiem Canonical. Compiz sypał się co kilka-kilkanaście minut. Dla przeciwwagi ostatnio potestowałem należącego do znajomego Asusa (którego można dostać sporo taniej niż pod linkiem). Kubuntu i Manjaro z KDE pracowały bez żadnej konfiguracji. Wifi, klawisze multimedialne, dotykowy ekran.

Sam użytkuję della i zero problemów. Z początku nie działał prawie touchpad, ale zmieniło się z kolejnymi wersjami jajka. Aktualnie manjaro ale rozmyślam nad przesiadką na debiana.

@Frankfurterium, @Buber82 no wiadomo, wyjątki się zdarzają. Jak to się mówi - wyjątek potwierdza regułę :wink:

Sorry, że zwlekałem z odp., ale nie miałem dostępu do komputera…

 

@dragonn - już teraz ci dokładnie nie powiem… bo byłem w lekkiej depresji jak to sprawdzałem … (to był któryś system z kolei i już byłem poważnie zrezygnowany…), ale coś mi się wydaje, że był problem po stronie dysku twardego… tzn. w kreatorze na tym kroku chyba się wykrzaczyło… (ale głowy nie dam…) Może @pocolog coś dobrze czuje… ale nie wiem jak to weryfikować dalej…

 

@pocolog - dwa razy udało mi się ubuntu uruchomić bez ustawienia flagi acpi to wtedy żadnych błędów chyba nie było… A odnośnie dysku nawiązałem wyżej…

 

Natomiast jak uruchamiam to ubuntu bez falgi to następuje zwiecha (i nie mam informacji z komunikatami…). Ale np. na szybko uruchomiłem teraz debiana bo miałem akurat pena przygotowanego… i on daje takie komunikaty:

 

i następuje zwieszka…

 

O dziwo… po dodaniu acpi=off błędy są praktycznie identyczne jak wyżej… tylko na końcu pojawia się tego typu komunikat:

 

_ intel_soc_dts_terminal request_threaded_irq ret -22  _ (może być gdzieś literówka…)

 

i jescze jakies napisy, które po sekundzie znikają i system jest załadowany…

 

@roobal - raczej nie ma karty nvidii (ogólnie ten lapek jakoś ciężko znaleźć nawet w sieci… a paradoksalnie najwięcej wyników (związanych również z problemami) znalazłem w języku portugaliskim lub włoskim -.- )

 

tutaj jakis link: http://www.pcdiga.com/2/15411/Portatil-Asus-15-6-F553MA-BING-SX361B

 

 

Ale może coś w tym jest, że ten Asus nie toleruje linucha :@ (a nie spodziewałem się, że coś takiego może być…)

 

To ja raczej obstawiam na problem z Win i jego dziwnym układem partycji który czasami robi niż z sprzętem, może warto by spróbować zainstalować Arch-a?

@dragonn To jest laptop z Windows 8, więc na 99% nadysku jest tablica partycji GPT.

Może to coś pomoże :arrow: http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_systemu_operacyjnego_na_platformach_z_UEFI

@dragonn - może będę musiał o tym pomyśleć…

@roobal - tylko dwie sprawy - ja w sumie wyłączyłem u siebie secure boota (zgodnie z jakimś tutkiem), a tutaj wydaje się być instrukcja pokazująca instalację z włączonym EFI ? Poza tym czy taka instalacja może spowodować, że ubuntu będzie się normalnie ładowało ? (bez kombinowania z tymi flagami ?)

Można mieć włączone EFI z wyłączonym Secure Boot co jest wręcz zalecane bo EFI nie tylko odpowiada za uruchomienie systemu ale równie za część komunikacji z sprzętem , tak że uruchamianie systemu w trybie legacy bios na EFI może powodować niespodziewane problemy.

@dragonn - znaczy się… może się rozpędziłem … bo dokładnie nie wiem bym jest to EFI (myślałem, że jest to praktycznie równoznaczne z UEFI…)

 

Ogólnie wyłączałem secure boota zgodnie z tym tutkiem: http://itsfoss.com/disable-uefi-secure-boot-in-windows-8/