Laptop Asus FX505DY wiesza się

Komputer znowu przywróciłem do stanu początkowego, tym razem usuwając już wszystko. Niestety dalej sie wiesza. W trybie awaryjnym działa dobrze.

Mam identycznego laptopa. I od sierpnia 2019 pracuje na High Performance i nie ma z tym żadnego problemu. Więc ja raczej nie szukałbym tutaj przyczyny.

1 polubienie

Podobny model, 17, też nie notuje takich problemów. To raczej egzemplarz, nie seria.

1 polubienie

Czy u Ciebie też jest w Autostarcie opisywany przeze mnie plik?
Laptop z X-Kom?

Raczej nie. U mnie autostart (jeżeli dobrze się rozumiemy) wygląda tak jak na zrzucie.

Nie. Ja swojego kupowałem w Komputroniku.

Witam, mam ten sam model laptopa i dokładnie taki sam problem. Laptop kupiony w marcu 2020 i od paru dni się wiesza. Tak samo jak autorowi czyli w różnych momentach, zaraz po starcie windowsa, po paru minutach użytkowania, przy graniu albo gdy po prostu jest sam pulpit. Przywrócenie do ustawień początkowych nic nie dało. Kupiony w media markt.

Huh… A miałem go kupować*. W necie można spotkać wiele niepochlebnych opinii ma temat chłodzenia w tym modelu laptopa.
W pierwszej kolejności aktualizowałbym BIOS oraz przedmuchałbym wloty powietrza.
Niezależnie od tego stawiałbym system od zera, ale nie resetować systemowym “przywracaniem” tylko instalacja z nośnika USB, DVD czy kto tam czego używa. Dalej najnowsze stery, biblioteki, aktualizacje. Wybrane programy, gry. Przy tym sprzecie co ten ASUS ma w specyfikacji to operacja na max. dwie godziny.
Pierwsza rzecz po zakupie nowego kompa z preinstalowanym systemem - format i czysta instalacja najnowszej kompilacji.
Jeśli problem nadal występuje - oddać na gwarancję.


  • Ostatecznie kupiłem DELLa (model G3 3590: i7-9750H/16/512/GTX1660Ti-MaxQ)

Mam podobny problem z ASUS TUF Gaming FX505DY-BQ024T AMD Ryzen 5 3550H - 8GB RAM RX560X.
Laptop zakupiony pod koniec listopada 2019 r. od 2 tygodni zawiesza się w losowych momentach. Kursor staje w miejscu i pozostaje tylko twardy reset. Zauważyłem, że zdarza się to kiedy pracuje w trybie TURBO, natomiast jak jest na SILENT problemu nie zauważyłem. Skanowałem programem do dysków - 98% sprawności pokazuje. Test RAM przeszedł pomyślnie.

Cześć, u mnie podobny problem. Laptop kupiony rok temu w X-Kom, czysty bez systemu. Do wczoraj działał bez zarzutu a teraz losowe “freezy” czy to w przeglądarce Edge czy pulpicie. Dzień/dwa przed tym problemem laptop aktualizował Windowsa 10 oraz oficjalne (ze strony AMD nie ASUSa) sterowniki AMD Adrenaline 2020 (pojawił się dodatkowy program AMD Bug Report, którego wcześniej nie było) Może gdzieś tu leży trop?

To nie są oficjalne sterowniki do tego laptopa. Oficjalne znajdziesz WYŁĄCZNIE przez WU i na stronie producenta laptopa czyli tutaj:

ASUS TUF Gaming FX505DY|Do gier|Laptopy |ASUS Polska

1 polubienie

A te pobrane z strony AMD i WU to nie to samo? Zresztą, te od ASUS są dość stare. Które lepiej więc pobrać? WU czy ASUSowskie?

Nie to samo. Jeżeli chodzi o laptopy powinno się trzymać tych sterowników które są na stronie producenta laptopa lub tych które proponuje WU.
Oczywiście można pobrać te ze strony AMD i mogą one bezproblemowo działać. Jednak nawet AMD nie poleca takiego rozwiązania i zaleca:

AMD zaleca sterowniki dostarczane przez producentów OEM, które są dostosowane i sprawdzone pod kątem funkcji i optymalizacji specyficznych dla systemu.

W przypadku problemów podczas korzystania z pakietu sterowników Radeon ™ Software Adrenalin Edition pobranego z witryny AMD.com należy zainstalować sterowniki dostarczone przez producenta OEM, aby uzyskać pełną obsługę i zgodność.

2 polubienia

A więc, zgodnie z tym co pisał @sidkwa. Przy pomocy AMD Cleanup Utility usunąłem wszelakie sterowniki. Pobrałem ostatnie aktualne ze strony ASUS’a, swoje coś pobrał WU i jak na razie od dwóch dni użytkowania laptop chodzi bez zarzutu. Może tutaj leżała wina, przynajmniej u mnie.

1 polubienie

Całkiem możliwe. Te ze strony producenta są pisane pod konkretny model laptopa więc są dla niego najbardziej optymalne i zgodne z techniczną specyfikacją laptopa. WU też rozpoznaje konkretny model laptopa i aktualizuje sterownik wyłącznie pod dany model laptopa. Więc wszystkie sterowniki jakie znajdziesz w WU możesz również aktualizować bez obawy na jakąś niezgodność.

2 polubienia

Zrobiłem tak samo. Przy włączonym TURBO nie ma zwieszek jak dotychczas. Być może sterowniki od AMD powodowały freezy. W każdym razie to wina oprogramowania a raczej nie sprzętu skoro tyle osób ma podobny problem. Dzięki wielkie za sugestię jak rozwiązać problem. Zobaczymy jak będzie dalej.

1 polubienie

Próbowałem zrobić jak inni, ściągnąłem amd cleanup utility i włączyłem. Pojawił się komunikat żeby przejść w tryb awaryjny, tak też zrobiłem, uruchomił się ponownie i pojawia się strona startowa aby wpisać hasło. I tu jest problem ponieważ wpisuje hasło którym zawsze się loguje i nie działa, nie mogę nic zrobić.
Edit
Zadziałało hasło do konta Microsoft, mój błąd

A co mam zrobić jeśli grając w World of Warcraft gra wymusza na mnie aktualizacje. Po włączeniu gry mam komunikat że muszę zaktualizować sterowniki i wyświetla link. Link doprowadza do strony amd z której ściągam amd adrenaline 2020. Da się to jakoś obejść?

… a nie można zamknac komunikatu?

Ktoś rozwiązał ten problem ?

Post został podzielony na nowy temat: Laptop Asus FX505DY problemy w działaniu