Laptop Asus, instalacja systemu XP


(MrAsusrp6) #1

Witam, nie mogę zainstalować na nowo systemu na starym laptopie, wkładałem płytkę recowery lecz musiała być uszkodzona ponieważ Recowery stanęło i pokazał jakiś błąd, miałem na dysku obraz ISO tej płytki wypaliłem i też nie może ruszyć tym razem mam info:

Reboot and select proper Boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

Pożyczyłem nawet płytkę z systemem i też nie odpala

Fotka z Asusa

http://img546.imageshack.us/img546/8931 ... 183134.jpg

Robię tak jak w podanej informacji i dalej wyskakuje to info, proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu


(rgabrysiak) #2

Albo płyta którą wypaliłeś nie jest bootowalna albo w BIOSie, na liście bootowania, masz ustawiony jako pierwszy dysk twardy.

Ustaw aby laptop najpier startował z napędu CD/DVD. Powinno zadziałać.


(MrAsusrp6) #3

Jednak chyba napęd jest uwalony, chciałem też z pendrive ale niestety też nie wystartował choć w bocie widać pendrive, niestety nie startuje.


(adam9870) #4

Spróbuj wywołać Boot Device Menu (w laptopach Asus służy do tego klawisz ESC lub F8, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Boot_Device_Menu).

Spróbuj załatwić zewnętrzny napęd na USB (coś takiego: http://merlin.pl/Naped-zewnetrzny-DVD-R … 08092.html) i spróbować uruchomić komputer z płyty w tym napędzie.

Jeżeli powyższe zawiedzie - to prawdopodobnie wina płyty, wtedy zobacz: http://www.fixitpc.pl/topic/52-wytwarza … h-windows/

Co do napędu - poszukaj na allegro, albo zanieś laptopa do serwisu, takie coś można wymienić od ręki.


(MrAsusrp6) #5

Jakimś dziwnym sposobem napęd zaczął kręcić, ledwie zipał ale zaczął wczytywać płyte, stawianie systemu trwało wieczność ale się udało, następny problem to taki że zniknął dysk D, dziwna sprawa.

A płytka na pewno jest botowalna

botni.png

Dodane 06.10.2012 (So) 11:07

Błąd z mojej strony, nie mam partycji D, w zarządzaniu dyskami wygląda to tak

dyskin.png


(adam9870) #6

Użyj programu do zarządzania dyskami i utwórz nową partycję z tego wolnego miejsca (39,08 GB). Wtedy będziesz miał C i D.

Programy do zarządzania dyskami, np. Gparted http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html i instrukcja jak używa się programu http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html albo EASEUS Partition Master 9.1.1 Home Edition http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html


(MrAsusrp6) #7

Zrobiłem to z poziomu XP, w zarządzaniu dyskami, temat uważam za zamknięty, dzięki za podpowiedzi.