Laptop Asus, jaka pasta/termopad na kostki pamięci?

Cześć. Mam 3 letniego lapka ASUS Rog Strix GL703GE. NIGDY nie rozbierany, ale co tydzień sprężone powietrze i czyszczenie. Nadszedł czas na zmiany: Na GPU i CPU zamówiłem PTM7950. Moja płyta będzie wyglądała TAK:

Zaznaczone kostki to chyba pamięci. Na nich zapewne będzie pasta lub termopad. Rozumiem, że je też muszę wyczyścić i nałożyć coś nowego? Pastę K5 PRO?
TAKĄ?

Bardzo możliwe, że będzie tam termopad w żelu. ASUS z reguły daje taki błękitny o bardzo dobrych parametrach przewodzenia. W większości przypadków jego wymiana nie jest konieczna, z powodzeniem można zdemontować układ chłodzenia, wymienić pastę na CPU i GPU i zamontować układ z wykorzystaniem dotychczasowego żelu na pamięciach VRAM.

W przypadku konieczności zmiany K5 PRO będzie dobrym wyborem.

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Znalazłem foto dokładnie mojej płyty z lapka, ktoś aplikował K5 PROw wielu miejscach i się pochwalił. Nie jest to z jego strony przerost formy nad potrzebą? Mogę bez obaw BEZPIECZNIE zrobić tak samo?

Jeżeli planujesz zmianę oryginalnego termopada w żelu to zmień go w tych miejscach, w których oryginalnie był nałożony. Powinien być na kościach pamięci VRAM i może być także na elementach sekcji zasilania (jak na zdjęciu powyżej) - one również się grzeją. W tym modelu prawdopodobnie tak właśnie będzie. Czasami termopad w żelu jest tylko na VRAM, a na elementach sekcji zasilania jest zastosowany tradycyjny termopad. To już zależy od konstrukcji układu chłodzenia i jego dolegania do poszczególnych elementów.

Pytanie czemu chcesz ten żel wymieniać? Laptop ma problemy z temperaturami? W większości przypadków jak pisałem wystarczy wymiana pasty na CPU i GPU, to załatwia temat na kolejny rok lub 2 lata, w zależności od rodzaju zastosowanej pasty.

NIE chcę wymieniać pasty/termopadów na VRAM. Mogą zostać fabryczne. Używam lapka jako stacja robocza do monitora. 3 lata nie był rozkręcany i porządnie czyszczony. CPU i GPU dostaną PTM7950. NIE mam pojęcia czy przy okazji ściągania układu chłodzenia w lapku - zniszczę chłodzenie VRAM. Chcę mieć K5 PRO pod ręką w razie czego, bo będę miał 3-4 godziny na wszystko, bez dostępu do sklepu i dokupienia.

Poprzedni DELL przez 5 lat miał zamkniętą klapę, aż mu klawisze w matrycy wypaliło z gorąca, podstawka chłodząca nie pomogła. Teraz w Asusie od 3 lat mam uchyloną w 30% klapę/wyświetlacz.

OK, zrobione. ZERO problemów. termopady na VRAM były jak nowe, NIE ruszałem ich. GPU i CPU były niemal gołe, resztki zaschłej fabrycznej pasy, teraz mają ptm7950. Różnica jest OGROMNA, lapek wygrzany, pomiary o ponad 10 stopni MNIEJ niż było!

No i super, żel na VRAM jest naprawdę długowieczny. Jeżeli wierzyć testom i opiniom, to po aplikacji PTM-a na długi czas powinien skończyć się temat cyklicznej wymiany pasty na CPU. Jeżeli chodzi o GPU to gdzies czytałem, że PTM nie zawsze się sprawdza. U Ciebie temperatura na GPU też jest dużo niższa i mieści się w normach? Jak wygląda temperatura w najgorętszym punkcie według czujników?

BTW: W przyszłości jako rozwiązanie zaznaczaj post, który faktycznie był pomocny i wyczerpał/rozwiązał zgłoszony temat. Dzięki temu ktoś inny szybciej znajdzie rozwiązanie, bez konieczności wczytywania się w cały wątek.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.