Laptop Asus K50IJ zawiesza sie

Witam

  1. Nowy laptop malo uzywany Asus K50IJ zawiesza sie. Wgralem najnowszy bios i dalej się zawiesza. Mam

system Windows 7 SP1. Komputer podczas normalnej pracy zawiesza sie. Jak mialem XP SP3 tez sie zawieszal i nie dalo sie nic zrobic tylko wylaczyc. Na innych komputerach te same systemy działają poprawnie. Instalowałem sterowniki ze strony

http://pl.asus.com/Notebooks/Versatile_ … /#download

  1. Czy może to być wina wadliwej kości pamięci Ram?

Którym programem zrobić testy pamięci i jak ustawić, włączyć testy?

Tym

http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,P … 12556.html

czy tym

http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,P … 12492.html

Czym się różni Memtest86 4.0a od Memtest86+ 4.20

Raczej obydwa są to obrazy .iso więc trzeba je wypalić na płytę.

Raczej stawiam na problemy sprzętowe a nie na instalację Windows 7 czy sterowniki.

Kilka dni temu instalowałem na takim właśnie laptopie Windows 7 i w zupełności wystarczą sterowniki instalowane przez system (z wyjątkiem kamerki, która daje obraz odwrócony o 180 stopni). Po instalacji sterownika do kamerki ze strony, którą podałeś, wszystko pracuje jak należy. Ściągnij Hirens BootCD, nagraj na płytę. Jest to płyta bootująca i na niej masz test pamięci.

Mam w laptopie 3 GB ramu.

Jak włączyłem Memtest to w Memteście jest pole WallTime w którym pokazuje aktualny czas 2 godz., w polu Pass pokazuje cyfre 2, w polu Errors pokazuje cyfre 0

Ile ma trwać to testowanie pamięci RAM? Czy już ukończyło jak w polu Pass jest cyfra 2 czy będzie jakiś komunikat informujący o zakończeniu testowania pamięci RAM?

Test powinien trwać minimum jedno przejście(Pass 1)u Ciebie było już 2.Program działa dopóki go sam nie wyłączysz.

Co mówi systemowy podgląd zdarzeń,w momencie zawieszenia?Możesz podać odczyt Smart dysku twardego.Jakie temperatury?Może laptop się przegrzewa.

  1. Czyli można już wyłączyć Memtest. Może jeszcze przeskanować Goldmemory jak Memtest nie wykrył błędów?

  2. Co mam zrobić z tym systemowym podglądem zdarzeń zrzuty ekranu tu wstawić na forum, czy da się jakoś zapisać do pliku txt np. te zdarzenia?

Odczyt dysku twardego smart to chodzi o to żeby wstawić zrzut ekranu z programu HD Tune z zakładki Health?

Test pamięci już możesz wyłączyć.Chyba że chcesz dalej testować :slight_smile:

Jak Ci wygodnie, skopiuj to co jest w okienku,kiedy wejdziesz we właściwości zdarzenia.

Tak :slight_smile:

Systemowy podgląd zdarzeń

podgldzdarze1.th.png

podgldzdarze2.th.png

HD Tune

hdtunev.th.png

hdtune2.th.png

Z Eweresta temperatury

--------[Czujnik]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwości czujnika:

Typ czujnika CPU, HDD, Asus NB ACPI

Temperatury:

Procesor 38 °C (100 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 35 °C (95 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 33 °C (91 °F)

Seagate ST9250315AS 27 °C (81 °F)

Wentylatory:

Procesor 2200 RPM

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.18 V

Jeśli na dwóch systemach i rożnych sterownikach występuje ten problem, to wygląda na sprzęt - czyli w tym wypadku na płytę główną (chipy,inne elementy) - trzeba podmienić pamięć i sprawdzić, trzeba podmienić dysk i sprawdzić - jeśli po wymianie tych elementów dalej problem - zostaje płyta główna ?. Sprawdź go jeszcze na innym zasilaczu, naładowanej baterii - bo to może też być problem zasilania.

Smart pokazuje:

(BC) Command Timeout wartość nie jest tragiczna ale jest za wysoka.Ilość przerwanych operacji z powodu nie odpowiadania dysku na komendy. Normalnie ten parametr powinien wynosić zero, jeśli jest inaczej może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem zasilaczem,kablem sata ect.)

G-Sense Error Rate tu też nie jest tragicznie ale jest zapis.Ilość błędów występująca w czasie przeciążeń (G) dysku. Atrybut na podstawie czujnika przeciążeń podaje łączną ilość błędów spowodowanych np. upuszczeniem dysku czy nagłymi zmianami położenia skutkującymi przeciążeniami. Nie upadł Ci laptop?

Seek Error Rate też trochę wysoki.Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta. Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku.

Tak jak wyżej kolega napisał,spróbuj podmienić dysk,kable zasilania,sata.

Pamięć RAM sprawdziłem Memtestem i Goldmemory i nie znalazł żadnych błędów, ani jeden ani drugi.

Goldmemory ustawiłem tryb na Normal Test Mode i skanowało mi 7 godz. A Memtest zapuściłem z Hirens BootCD i trwało to 2 godziny.

Czy możliwe jest żeby pamięć była uszkodzona jak obydwa te programy nie znalazły żadnych błędów.

Co do laptopa czy mi kiedyś upadł to raczej nie, ale kupiłem go w sklepie w Częstochowie i może podczas przewożenia do mnie do domu firmą kurierską gdzieś paczka w samochodzie się przewróciła, ale nie jestem pewny czy taka sytuacja miała miejsce.

Testy nie gwarantują, że dany podzespół jest na 100 % sprawny - trzeba zrobić tak jak pisałem, wyjąć twoje moduły pamięci, wsadzić jeden inny sprawny i test laptopa, wyjąć dysk i na innym zainstalować system i test - jeśli dzieje się dalej to samo - zostaje płyta główna laptopa. Można ewentualnie jeszcze przejrzeć cały układ chłodzenia łącznie z jego zdjęciem i wymianą pasty na podzespołach.