Laptop asus m50vm i problem z instalacją XP

Witam. Jak w temacie. Podczas instalacji pokazuje się bluescreen, z tego co się dowiedziałem to ten laptop jest przeznaczony wyłącznie do Visty. Wyczytałem tez, że można zmienić ustawienie w biosie i pójdzie, ale na takich ustawieniach nie pójdzie Vista i 7, a chcę też zainstalować 7. Czy jest jakiś sposób?

O jakim ustawieniu piszesz? Co to za bluescreen?

Hej,

Założę się, że chodzi o kontroler SATA. Gdy Windows XP powstawał, znany był tylko interfejs IDE, przez co system ten domyślnie nie wykrywa sterowników do kontrolera; czasem kończy się to komunikatem o braku dysku, a czasem BSOD. Oczywiście nie jest to ogromną przeszkodą, gdyż można ją obejść na dwa sposoby:

:arrow: zmienić w BIOS’ie ustawienia odpowiedzialne za kontroler SATA i przestawić go w tryb natywny, czyli w IDE Mode. Przez to ustawienie zmniejszamy nieco wydajność dysku i rezygnujemy na przykład z NCQ,

:arrow: zintegrować z płytką instalacyjną sterowniki do kontrolera SATA za pomocą narzędzia nLite. W artykule Instalacja Windows XP na dyskach SATA opisano krok po kroku cały proces.

Na dobrą sprawę nie ma laptopów czy komputerów, które byłyby zdolne pracować pod z góry ustalonym systemem. Zatem Twój laptop zapewne może pracować i pod Windowsem XP, Vistą czy Windows 7.

Błędne informacje. Zresztą pisałem o tym powyżej. Jeśli zmienisz ustawienie kontrolera, to nie powinno być żadnego problemu z instalacją siódemki na laptopie.

Pozdrawiam,

Dimatheus