Laptop Asus - problem, przegrzewanie

(Damian Negri) #1

Witam, jestem posiadaczem laptopa o konfiguracji:

Klik!

Niestety, ostatnio zaobserwowałem problem z przegrzewaniem się proca. Grywam trochę, w GTA 4 procesor osiąga temperaturę ponad 80 stopni. To chyba zły objaw.

I teraz pytanie - w jaki sposób mogę temu zapobiec? Lapek ma rok z hakiem, nie był jeszcze czyszczony. Jakaś instrukcja, jak to zrobić?

(Sztosman) #2

Procesory mobilne pod obciążeniem z takimi temperaturami pracują :stuck_out_tongue: i jest to naturalne zwawisko..Mój i5 480M osiaga przy steresie nawt 72 stopnie a gdy sobie śmigam po necie 35 stopni czyli chłodniutko :smiley: Pozdrawiam laptopy nie są do gier tylko do pracy lecz można śie chwilke pobawić:slight_smile:

(Damian Negri) #3

No widzisz, 72 stopnie, a u mnie ponad 80 czasem nawet się zdarza. Podczas surfowania w necie 50-60 stopni, co też mnie poważnie niepokoi. W sumie to gdyby się przegrzewał to BIOS odcina zasilanie, prawda?

Ja nie gram jakoś przesadnie często, ale naszło mnie na GTA 4, lapka używam przede wszystkim do pracy :slight_smile:

(Drobok) #4

Przeczyść z kurzy (od środka), oraz zmniejsz detale / zasięg widzenia / rozdzielczość :slight_smile:

(Sztosman) #5

a jakim programem sprawdzasz temperature?

(rgabrysiak) #6

Wysokie temperatury w laptopach podczas grania to jedno ale nie czyszczenie sprzętu przez rok to zwyczajne niedbalstwo.

Przeczyść go chociaż sprężonym powietrzem.

(Djolomc) #7

Jak wiadomo laptop to spakowany stacjonarny pecet tak więc nie ma co się dziwić, tym bardziej że jest tam niezbyt dobry przepływ powietrza. Ja na BOX`owym chłodzeniu miałem temp 65-70 stopni i to w komputerze stacjonarnym także nie masz sie czym martwić (tym bardziej, że męczysz go GTA IV :D) , jakby temp. przekraczała 100% to już jest ryzyko i lepiej oddać go na gwarancję (jak to jest możliwe) i oczywiście jak tutaj poprzednicy pisali radzę Ci byś sobie dobrze oczyścił go z kurzu bo to jest wzrost temp rzędu 5 nawet 10 stopni.

(Michal Kolatek) #8

Jak nie był czyszczony to wiadomo co trzeba zrobić :wink:

W laptopach dużo daje zmiana pasty na CLP/CLU

http://www.cooling.pl/advanced_search_r ... ry&x=0&y=0

nawet 20 st w dół, sam w laptopie używam i temp mi spadły o 10 st.

Jak obawiasz się że Coollaboratory przewodzi prąd to MX-2, fabryczna pasta zwykle jest już sucha przed zakupem laptopa :wink:

http://www.cooling.pl/arctic-cooling-mx ... 50639.html

Podstawka chłodząca, ale rewelacji się nie spodziewaj, ten model laptopa ma za mało otworów wentylacyjnych na spodzie żeby podstawka radykalnie zmieniła temperatury

http://www.cooling.pl/silentiumpc-hiber ... 53381.html

(Damian Negri) #9

Mierzę programem CoreTemp.

Właśnie przeglądam sobie www, na Core0 mam 50, a na Core1 46 stopni. To jest według mnie za dużo, bo nie ma stresu.

Mówicie żeby przedmuchać go sprężonym powietrzem i powinno pomóc?

Dziwi mnie, że temperatura koło 80 stopni przy graniu jest normalna.

(rgabrysiak) #10

Temperatury które podajesz wyżej przy normalnej pracy są normalne. Temperatura 80 stopniu w stresie też nie wygląda na nic nadzwyczajnego.

Przeczyszczenie sprężonym powietrzem powinno obniżyć temperatury o kilka stopni ale cudów się nie spodziewaj.

(Goldberg Aba831) #11

jaki jest dobry program do mierzenia temperatury.

z gory dziekuje.

(rgabrysiak) #12

Np. HWMonitor

(Kiwi1986 11) #13

Witam, ja tak samo jak i moj poprzednik mam pewien problem, ale co najlepsze u kolegi pracy przy gta powodowala temperature rzedu 80 stopni , to u mnie jest tak : gdy go wlaczam i ogolnie sprawdzam www itp to lapek ma temp w granicach do 80 przy uzyciu procka do 20% a gdy juz wlacze jakas gre badz np skype to siega do 110 stopni , przy grze mi sie czesto wylaczal wiec przestalem grac ale wlasnie przed chwila rozmawialem na skype i wlaczylem HWmonitor i mi pokazalo ze laptop ma temp 111 stopni, i co najgorsze nawet jak juz wylacze gre czy tam cos, to ta temp trzyma sie i opada bardzo powoli :X Lapka mam od roku byl regularnie krecony na jednej z gier MMORPG, i teraz gdy nadzedl kryzys zastanawiam sie co ja mam z nim zrobic, moglby mi ktos dac jakas rade? i czym moze to byc spowodowana taka wysoka temp bo u mnie to juz serio hot, awaria jakiegos wentylatorka? Dziekuje z gory za pomoc i wskazowki i przepraszam za literowki ale posiadam niemieckiego lapka i nie mam naszych pieknych polskich literek :slight_smile:

(rgabrysiak) #14

W twoim przypadku laptopa trzeba porządnie przeczyścić oraz wymienić "pastę" na procesorze i karcie graficznej. Jeśli laptop jest na gwarancji oddaj go do serwisu, chyba że chcesz się wszystkim zająć osobiście - o ile masz pojęcie co i jak trzeba zrobić.

Możesz doprecyzować, podkręcałeś laptopa? Jeśli tak nie dziw się że sprzęt osiąga takie temperatury.

A to akurat nie ma znaczenia, dodajesz polski układ klawiatury i po sprawie:

polski-uklad-klawiatury-anglojezycznym-windows-t123847.html

(Kiwi1986 11) #15

Dzieki, oddam go na serwis nie mam inne go wyjscia, krecony w sensie ze chodzil praktycznie 24/7 przez rok na 100% :stuck_out_tongue: Wiec teraz sie nie dziwie ze jakas pasta mogla sie przypiec hyhy :slight_smile: dzieki zaraz sobie przyinstaluje polskie literki hehe pozdrawiam