Laptop ASUS z SSD jako cache - jak to zrobić?

(Paluch2001) #1

Cześć,

Kupiłem laptopa ASUS S56CB z dyskiem SSD o pojemności 24 GB i chciałbym go ustawić jako cache. Laptop był bez systemu operacyjnego więc wszystkie programy i sterowniki musiałem instalować samemu. Nie udało mi się tylko ustawić dysku jako pamięci podręcznej.

Próbowałem bawić się w utworzenie macierzy RAID, ale nie jestem pewien czy płyta główna tego laptopa w ogóle to obsługuje i może dlatego nie mogłem tego zrobić.

Nie wiem czy to okaże się przydatne, ale w BIOSie mam ustawiony tryb SATA jako AHCI. Takie pytanie jeszcze, co to oznacza?

Domyślam się, że mój problem nie jest jakiś unikalny i są pewne rozwiązania w internecie, jednak nie udało mi się żadnego z nich zastosować do mojego sprzętu.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc :slight_smile:

(falcon89) #2

Może trochę rozjaśni sprawę http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-032826.htm

(Paluch2001) #3

Zainstalowałem oprogramowanie Intel Rapid Storage Technology, jednak nie mogę nic zrobić z SSD, ponieważ nie mam ustawionej macierzy RAID.

W BIOSie, jak już wspomniałem, mam tryb SATA jako AHCI, dostępna jest jeszcze opcja IDE, natomiast nie ma RAID.

-- Dodane 13.08.2013 (Wt) 21:31 --

Ustaliłem, że mam zainstalowany i aktualny sterownik do Intel® 7 Series Chipset Family SATA AHCI Controller. Może da się utworzyć cache SSD w oparciu o AHCI, a nie RAID?