Laptop bez systemu (będzie Linux)

Witajcie,
Mam dylemat co kupic.
Potrzebuję ekran Full HD (raczej standard z tego co widzę) i podświetlana klawiatura.

Będzie tam Linux z KDE.
Do czego potrzebuje?
Aplikacje: LibreOffice, GIMP, Inkscape, itd.
Okazyjnie strony www czyli też grzebanie w kodzie.
Raz na 2 miesiące jakas gra typu 0ad.

Mam Lenovo z Intel i5 z 2015/16 roku + 4GB RAM + dysk SSD i mi w sumie wystarczy, jednak ma słaby ekran (szczególnie rozdzielczość 1366x768) jest mocno uciążliwa i brak podświetlanej klawiatury.

Komputer bez Windows - na obecnym mam też Windows ale użyłem ostatnio może pół roku temu.
Wszystko co potrzebuje jest na Linuxie.

Myślałem nad jakimś gamingowym ale w sumie po co? W zasadzie na w/w Lenovo tez jest dodatkowa grafika, która i tak leżała odłogiem.

Budżet do ok 4000 zł, trochę sie rozgladam i najsensowniejszy wydaje mi sie być Laptop za niemal polowe tej kwoty:
ASUS ExpertBook L1 z dołożoną pamięcią RAM do 16GB.

  • dodatkowy dysk może na HDD sie zdecyduje.

Jak myślicie?
Wole laptop cichy niż ze zbednymi bajerami. Ryzen 3 może szału nie robi ale z tego co sie orientuje po przejściu będę miał nieco lepsze osiągi niz na starym Lenovo co w zasadzie mi wystarczy.

Mógłbyś zaryzykować coś z nowszych Inteli (11 lub 12 generacja) ale bez dedykowanego gpu. Do gimpa i blendera być może starczy - sam mam i5-11400 i przy filmach 4K komp się nudzi. Może jakąś toshibę, asusa czy innego della udałoby Ci wyrwać w tej cenie :]

Jeśli robisz w grafice to może zamiast laptopa kup monitor 26-28’’ i podłącz do niego laptopa, może mieć rozdzielczość wyższą niż fullHD.

Zmień ekran w Lenovo po prostu.

Dzięki za podpowiedzi.

W Lenovo rozważałem zmianę matrycy i klawiatury na podświetlana, ale… Nigdy nie wiem czy będzie pasować jedno z drugim.

Wracając do grafiki oczywiście mogę sie do obecnego podłączyć HDMI do innego ekranu ale nie w tym rzecz. Mieszkając w kawalerce każdy kawałek miejsca bezcenny :slight_smile:

Udało sie namierzyć tego Asusa z Intelem i5 :slight_smile: