Laptop brak reakcji przy próbie uruchomienia


(410N) #1

Hej, 

mam starego laptopa marki samsung z vistą z 2009r, niestety coś się stało i od wczoraj nie mogę go uruchomić. 

Podczas oglądania filmu komputer po prostu się wyłączył, nie było bluescreena. Temperatury w normie ~70 stopni. Wirusów brak. Kilka razy miałem już taką sytuację, jednak po chwili mogłem go bez problemu uruchomić. 

Po tym wyłączeniu, przy próbie włączenia wszystkie diody zaświecały się może na 1/3 sekundy i znówu gasły. 

Zmieniłem gniazdko i powymieniałem pamięci i popróbowałem z innym monitorem i teraz zaświeca się na stałe tylko dioda zasilania i działania komputera,  jednak poza nimi kompletna cisza, na monitorze nic nie widać. 

Po chwili ~1min rusza wentylator i mam wrażenie że również dysk, choć jego dioda nadal jest zgaszona. Poza tym nadal brak reakcji. 

P.S. do laptopa podłączoną mam myszkę i kartę muzyczną. Przy próbie uruchomienia komputera zaświeca się dioda na dźwiękówce usb, natomiast na myszce usb podobna dioda się nie świeci. 

Jakieś pomysły? 


(bachus) #2

Znając życie odklejony GPU nvidia (nie podajsz modelu laptopa, pewnie coś z 8400M).

p.s. ~70oC nie jest normalną temperaturą dla laptopa.


(410N) #3

samsung r710 as04pl z gt 9300m gs

sprawdziłem zasilacz miernikiem - jest ok

rozebralem laptopa - karta na swoim miescu, brak spuchniętych tranzystorów, nie widać by coś było spalone

problem nadal istnieje :confused:


(bachus) #4

Upewnij się na innym zasilaczu (napięcie to nie wszystko, niektóre zasilacze jeszcze mają wrzucony w tło sygnał). GPU nie puchnie, łapie po prostu “zimne luty”. Mogła jeszcze paść sekcja zasilania. 


(Veers) #5

Wyjmij akumulator, i podłącz zasilanie przy wyjętym akumulatorze. Jeśli nic się nie zmieni, to pozostanie ci serwis (jeśli bachus dobrze wywróżył - być może uda się zrobić reballing GPU, jeśli źle - wymiana płyty głównej - IMHO nie opłacalna o ile nie znajdziesz takiej samej używanej.)


(410N) #6

wyczyściłem go w środku, wymieniłem pastę, zrestartowałem bios i teraz dioda zasilania świeci się normalnie, ale przy próbie włączenia wszystko gaśnie… spróbowałem z 10 razy i nawe udało mi się go uruchomić, niestety tylko na  30 sekund… potem zgasł.

p. s. mam wrażenie że winowajca jest gniazdo zasilania…