Laptop - chłodzenie, next-geny, W8 i problemy

Witam

Niedawno, w lipcu kupiłem nowy sprzęt, laptop Samsung Series 5, oto jego specyfikacja:

Procesor Intel® Core™ i5 3210M (2,5 GHz, 3 MB, L3 Cache)

Windows 8.1 (64-bit)

Dysk twardy 1 TB S-ATAII (5 400 obr/min)

Karta graficzna NVIDIA® GeForce® GT 650M (2GB)

Pamięć systemowa 8 GB DDR3 

Wyświetlacz LED HD+ 17,3" (1 600 x 900), antyrefleksyjny

 

Kupując sugerowałem się jego uniwersalnością, czyli zwykły biurowy laptop, na którym można również czasem pograć. 

Wszystkie starsze gry działają znakomicie, na najwyższych ustawieniach, bez żadnych problemów. Problem pojawia się dopiero, gdy mówi się o grach z roku 2011 i nowszych. Gry nowej generacji (NFS: Rivals, Assassin’s Creed 4) działają różnie. Niby ustawienia wysokie nie sprawiają problemu, specyfikacja idealnie łapie się na ‘zalecane’, jednak wystarczy pograć kilka minut, a już zaczynają się drastyczne spadki fps. Pomimo ustawienia nawet na najniższe ustawienia (gdzie minutę wcześniej wszystko działało na wysokich/ultra) po prostu nie da się grać, 15-20fps jest tragiczne. Zauważyłem, że laptop się grzeje, kupiłem więc podkładkę chłodzącą. To nie pomogło, wydłużyło tylko czas, przez który można normalnie pograć. Naczytałem się już wiele, słyszałem, że Windows 8 nie nadaje się do gier, że laptopy zawsze mają gorzej. No dobrze, ale coś tu chyba jest nie tak, skoro tak (jak dla mnie) potężny sprzęt nie radzi sobie czasem z grami, które działały na sprzęcie mającym więcej niż 5 lat. Może jest to problem chłodzenia, może oprogramowania. Dodam, że absolutnie wszystkie sterowniki są w najnowszych wersjach, wszystko jest aktualne. W czym tkwi problem i jak jemu zaradzić?

 

PS

Nie chodzi tu czasem o system a nie sprzet??

O to też zapytałem, jakoby Windows 8 nie nadawał się zupełnie do gier

Zależy do jakich, kazda gra jest pisana pod odowiednie systemy gta nie miało pojęcia o win8

Dla mnie to ewidentne przegrzewanie się procesora lub/i grafiki.

Pobierz program HWMonitor idź grać jak spadną fpsy zminimalizuj zrób screena i go tu wrzuć.

Od razu mówię jak program przy procesorze lub grafice pokaże ponad 90 stopni to już wiesz co jest nie tak. Jak dla mnie absolutna górna granica dla laptopów z prockami i5 to 85 stopni.

 

No niestety potwierdza się. Co robić?

Dmuchnąć sprzężonym powietrzem bo masz go na gwarancji i niestety sam nie wiele możesz.

Albo wysłać na gwarancje.

 

Opcja “na chwilę” to wyłączyć Turbo Boost w systemie, żeby procek nie wchodził na wysokie taktowanie to daje jakieś 10-15 stopni luzu, a tak drastycznie na wydajność gier nie wpłynie.