Laptop czy komputer pc

Planuje z bratem w tym roku zakup kompa lub laptopa. Mamy 5-6 letni laptop i5 5200u z 840m i 8 gb ram oraz drugi laptop prawie 10 letni z amd e350 i hd7470m. Ten pierwszy kupowaliśmy do grania w fife i starszych gier. Teraz przez ten czas było sporo gier rozdawanych za darmo, np. GTA V, WD, AC, Battlefront 2 i wiele innych. W ww. grach mamy/będą problemy z płynnością, np. WD 1 na low mam 30-40 fps, a w WD 2 będę miał z ok. 20. GTA V na medium mamy ok. 30 w kampanii a o multi mogę zapomnieć. W pierwsze assassyny damy rade, a potem zaczynają się schody.

Nie jesteśmy zagorzałymi graczami, ale chcielibyśmy pograć w wyższych ustawieniach, tak aby sprzęt dałby nam satysfakcję na kolejne min 5 lat. Ogólnie rzadko kupujemy gry (z ostatnich lat za grosze: fifa 15, mad max, heroes 3). Chcielibyśmy w przyszłości (jak będą rozdawane za darmo lub jak stanieją) zagrać w Wiedźmin 3, cyberpunk, ostatnie 3 assassyny, RD2, GTA 6 :slight_smile: i inne.

Jeśli laptop to chyba 17 cali, z tym że teraz jak patrzyłem to ciężko znaleźć sensownego. Jeśli PC to myślałem nad ryzenem 3200g lub 3400g na początek a potem dołożenie karty aż stanieją. Dodam, że mamy stary monitor lg flatron 18,5 cali HD, został jeszcze jak mieliśmy pc z pentium iv. Monitor działa i mam go podłączonego do laptopa.

Nie jesteśmy w temacie na bieżąco, mają jakieś być premiery kart procesorów w tym roku?

Proszę o porady.

Tak, będą premiery, a NV wznawia produkcję 2060, bo nowych kart, mimo premiery, nie ma. :slight_smile:

Cyberpunk i RDR 2 wskazywałby na desktopa, wymagania sa stosunkowo spore.

Jaki macie budżet? Na laptopa wydacie ze 4000, żeby te gry na nim poszły, na desktopa mniej, bo bez karty.

Monitor bym wymienił na coś na czym gry będą wyglądać, chyba że to że coś jest ciemne jak z apokalipsy zamiast realistyczne Wam nie przeszkadza, właśnie się przesiadłem ze starego flatrona na Benq GW2270 z matrycą VA i różnica kolosalna (odliczając koszt starego minitora który sprzedałem dopłaciłem 90zł).

Lepszy będzie stacjonarny. Bo stacjonarny jest nie do zajechania, bardzo łatwo naprawić i zmodernizować, rzadko spada na podłogę, żadne zawiasy się nie urwą.

Ale na chwilę obecną jest spory problem z kartami graficznymi. Taki, że tych kart nie ma w ogóle w sprzedaży, wszędzie braki, a jak już coś się pojawi, to w kosmicznych cenach.

Może coś z gotowca, takich firm jak HP lub Dell, ale te miewają nietypowe podzespoły, może Acer, może NTT, Komputronik lub X-Kom. Bo te firmy łatwiej przechwycą z hurtowni kartę graficzną, niż klient indywidualny, zamawiają sobie całe palety.

3400G jest dosyć słabą kartą graficzną, gdzieś na poziomie GT1030, poza tym procek ciężki do dostania i stosunkowo mało wydajny w porównaniu z modelami bez integry. GT1030 będzie jakieś 50% szybszy niż 840m. Kosztuje około 350 złotych. Innych kart poniżej tysiąca na chwilę obecną nie ma, nie wiadomo kiedy będą i ile będą kosztować.

Więc pozostaje albo czekać nie wiadomo jak długo i na co, albo kupić gotowca z wyżej wymienionych firm. Gotowiec będzie nieco droższy niż suma złożonych części. Ale też na złożeniu trzeba się znać, trzeba umieć dobrać podzespoły, orientować się co aktualnie jest w sprzedaży, to temat na dłuższą dyskusję. Pasjonat sobie poradzi, ale ktoś, kto od dłuższego czasu nie miał do czynienia, to trudniej.
Przykładowo, jest sobie taka obudowa jak NZXT H-210, dla płyt rozmiaru mini-ITX, można sobie zbudować całkiem mały i wydajny komputer (o ile zdobędzie się kartę graficzną).
Z ciekawszych procesorów, jest i3-10100f, i5-10400f, w Chinach można kupić za 550 złotych Ryzena 7-2700. Nowsze Ryzeny 5 miewają już absurdalne ceny.
Standardem jest 16GB RAM, choć nie zaszkodzi 32GB. I dyski NVMe, minimum 256GB (Windows 10 dosyć spuchł, a nie powinno być zajęte więcej niż połowa dysku SSD, inaczej wydajność i trwałość zaczynają spadać).
Z kart graficznych, tańsze to GTX1650 Super, lub lepiej GTX1660 i 1660 Super, wydajniejsze RTX-y na chwilę obecną są nieosiągalne (jeśli już, to nowy RTX3060 Ti, bo 3070 jest nieopłacalny w stosunku do 3080). A AMD jest tańszy RX5500XT, lub lepiej droższy 5700XT (są nowsze serii 6000, ale prawie nieosiągalne, podobnie jak RTX). Natomiast starych typu RX570, 580 to już lepiej unikać, ta konstrukcja ma kilka lat.

Ale z gotowców, to firm z tych wymienionych, absolutnie nie z Allegro. Wieli sprzedawców z Allegro za bardzo kombinuje mieszając stare podzespoły z nowymi.

Desktop jak stoi w piwnicy to może zostać zalany a laptop nie :smiley:

A co jak laptop tez leży w piwnicy ? :smiley:

A tak do tematu jaki masz monitor bo sam PC to nie wszystko :slight_smile: ewentualnie możesz jeszcze spróbować coś odpalić przez Google stadia jak masz światłowód.

Im mniej tym lepiej :slight_smile: max 4k

Czas mnie nie goni. To prawda, że w czasie letnim sprzęt ten jest najtańszy? Preferuje gotowca lub zamówienie poszczególnych części z usługą złożenia tak jak jest to w x-kom lub morele.

LG FLATRON E1940S-PN 19 cali, używam go od niedawna, bo przez większą cześć czasu przeleżał (zapomniałem o nim).
Mam internet 5 Mbps, więc odpada.

W swoim monitorze mam za małą rozdzielczość w porównaniu do wielkości ekranu (w nazwie otwartych kart przeglądarki google mam napisy niewyraźne, ogólnie jak jest tekst małą czcionką to też). Jaka jest optymalna wielkość ekranu dla full hd? Im mniejszy ekran tym lepiej?

Widząc jakie są chore ceny to narazie dam sobie spokój.

Stacjonarka będzie wydajniejsza i daje możliwość przyszłej rozbudowy.
Laptop jest mobilny.

To jest podstawowe pytanie co dla Was jest ważniejsze.
Potrzebujecie system w cenie?

Jeśli masz miejsce w pokoju i komp nie będzie gracił to tylko stacjonarny. Jest o wiele wygodniejszy.

No to budżet jest przyzwoity, w normalnej sytuacji bezproblemowo można by z 1660S/2060 i… 6 rdzeniowce,. Jednak bym poczekał, przynajmniej na jakieś minimalne spadki/większe dostawy…

Lepiej zamów w sklepie, Morele i Xkom składają, kto jeszcze nie wiem. Kupując na Allegro, tfu, w gotowcu będzie przegląd dekady lub kiepskiej jakości.

Jeżeli nie ejsteś przywiążany emocjonalnie, to wymień na 24. OK, Twój działa, ale nowe lepsze. :slight_smile: