Laptop czy komputer?

Witam mam pytanie do was , nigdy nie posiadałem laptopa a jestem w takiej sytuacji że laptop mi korzystniej pasuje bo chodzi o mobilność ja mam pytanie takie jak to jest z żywotnością laptopów jak często one się psują bardziej taki laptop do gier no i laptopy mają baterie jak to jest z baterią jak cały czas korzystać będę pod kablem ? Nic się nie zepsuje ? Porównując laptopa do komputera jakie są wady i zalety?

Mam w domu dwa laptopy. Jedn ma 14 miesięcy a drugi 14 lat. Oba działają.

Nic się nie popsuje. Można nawet ustawić by bateria ładowała się do 60% jeżeli laptop jest podłączony cały czas do prądu.

Co to za retro sprzęt?

Statystycznie psują się częściej od desktopów, są też trudniejsze w naprawie. Desktop nie upadnie na ulicy, nie usiądziesz na matrycę na łóżku, wreszcie zalana klawiatura w stacjonarce to 50 zł, w laptopie ze 400 zł. Ponadto awaria, cpu/gpu/ram, po kilku latach przewyższa wartość laptopa. Modernizacja też, co do zasady, jest niemożliwa.

Przyjmij, że statystycznie laptop służy koło 5 lat, takie widziałem dane, aczkolwiek wiele zależy od pracy (np. temperatur i upadków).

Laptop ma mobilność.
Desktop ma większe możliwości modernizacji i naprawy, dodatkowo większą wydajność (1650 w laptopie nie jest 1650 w desktopie, wersja w laptopie jest słabsza, zwykle z 10-15%), ponadto gra na 15 calowym monitorze i ergonomia pracy - garb, przemawia za desktopem i 24 calami. :wink:

Zalety: mobilność, a reszta to wady :joy:
Głośniejszy, mniej wydajny, droższy, słabsze podzespoły, pajęczyna kabli i przejściówek, brak możliwości sensownej rozbudowy, a często jakiejkolwiek.

Przy zakupie warto się kierować nie tylko wydajnością podzespołów, ale również jakością obudowy, klawiatury, tochpada, ekranu - bo będziesz na to skazany do końca żywota laptopa, a np. zawiasy w niektórych konstrukcjach lubią pękać przy częstym używaniu, co czasem ciągnie za sobą ułamaną płytę główną, co w konsekwencji może doprowadzić do nieopłacalności naprawy :wink:

Jeśli celujesz w gamingowy laptop, to licz się z gwizdem wentylatorów uniemożliwiającym komfortową rozgrywkę i wkurzanie wszystkich dookoła - bez głośnych słuchawek nie podchodź. Nawet pomimo takiego chłodzenia, laptop prawdopodobnie będzie się przegrzewał i trzeba będzie podkładać coś pod niego, klawiatura będzie parzyła, a wszystkie podzespoły w środku będą się gotowały :smiley:

Wygodne granie w pozycji srającego skrzata raczej też nie jest, więc pewnie dokupisz klawiaturę, myszkę i normalnej wielkości monitor.

Ogólnie odradzam, jeśli często się nie przeprowadzasz, bo wydasz fortunę na laptopa plus akcesoria, a i tak dostaniesz nerwicy :smiley:

1 polubienie

Im bardziej skomplikowany tym większe szanse że jakiś podzespół się uszkodzi. Teoretycznie najmniej wadliwe są modele z kartą graficzną zintegrowaną w procesorze. Chip dedykowanej karty graficznej potrafi utracić połączenie z płytą na skutek działania temperatury.

Oczywiście może być tak, że wszystko będzie działać pięknie. Jeżeli ktoś lubi oglądać jak się naprawia laptopy i chce wiedzieć jakie uszkodzenia mogą się pojawić to polecam https://www.youtube.com/channel/UC8q23MpiyWjv9vd4r85oj1A/videos

Acer aspire one (czy coś takiego)
Jednordzeniowy Celeron 1.40GHz, 120GB HDD i 2 GB RAM
W tamtych czasach kosztował prawie 4k i był to prawie sprzęt premium bo w aluminiowej obudowie. Mam na nim zainstalowanego XP i służy mi z powodzeniem do dziś jako nośnik kopii zapasowej.

U mnie na podobnych parametrach tylko na dysku ssd działa archlinux.

Wszystkie laptopy u mnie i w rodzinie przeżyły co najmniej 8 lat.

Ja czasami aż proszę żeby jakiś sprzęt elektroniczny czy AGD mi padł. Bo tylko to zmusza mnie do kupna nowego. :rofl: A tak szkoda wydawać mi na przykład pieniędzy na nową dużą lodówkę skoro stara ciasna ale działa. :smiley:

1 polubienie

Możesz mieć pecha i lapek po pierwszym uruchomieniu się popsuje … albo będzie bezawaryjny wiele lat.

Laptopy są droższe w naprawie, niektórych nie opłaca się naprawiać zwłaszcza tam gdzie procek jest lutowany na płycie tak jak mój i7 4710HQ.

No i system chłodzenia niektóre mają kiepski. Mój po 10 minutach gry w BattleField 3 wyłącza sie gwałtownie - po prostu układ chłodzenia nie wyrabia. Co mi po i7, 16GB ramu, jak chłodzenie jest kiepskie.

Nie bezpieczniej postawić na tym Linuxa? Zwłaszcza, że wykorzystujesz go do backupów.

Ja mam to samo, do tego stopnia, że trzymam w szafce chyba z 5 laptopów, starego peceta, kino domowe, wszystko nieużywane od lat, ale szkoda mi wywalić na elektrośmieci, bo przecież działa :smiley:

1 polubienie

Chyba każdy ma taką szafkę… :wink:

W przypadku laptopów poleasingowych polecane są laptopy Della. Sam zastanawiałem sie nad kupieniem sobie takiego, jednak potem porównałem sobie parametry i w sumie nie jest tak wesolo. Laptopy mają dosć słabe parametry oraz w podobnej cenie mozna znaleźć dla siebie coś lepszego w sumie wsród nowych…

Polecam przejrzeć sobie promocje na laptopy w sklepach media expert jak rownież w rtv euro agd. Zobaczyć sobie kupony rabatowe… OBecnie na pewno jest o wiele taniej niż na przyklad w okresie świat kiedy to ceny bardzo rosną w gorę. https://coupondojo.com/pl/kupony-rabatowe/mediaexpert Niezłe promocje są obecnie w media expert

Komputer jest wydajniejszy, lecz laptopa zapewnia mobilność, zależy co bardziej potrzebujesz.