Laptop - czy Pamięć RAM musi być identyczna 4+4, 8+8?

czy w laptopie musi być kość pamęci w parach 4+4 lub 8+8
co jeśli do kości 4GB dołoże w drugi slot 8GB =12GB ???
będzie działać ???

w laptopie 64.Bit

Tak. Nie. Losuj odpowiedź.
Za mało danych.

częsciowo znalazłem sobie odpowiesdz , do ASUS A555L da się włożyć 8GB ale podobno to są niskonapięciowe (L) 1.35V ,
a ta pierwsza 4GB podobno jest wlutowana na stałe

w drugim lapku HP Pavilion Notebook 17-g132nw też jest niskonapięciowa ,i tam to raczej w parach identyczne zalecane

No to nie musi być identyczna ale nie da się pewnie osiągnąć np. 16 GiB ram bez majsterkowania z wylutowywaniem (lepiej bawić się w takie coś po skończeniu gwarancji i lepiej sprawdzić czy to nie sztywna blokada z obsługą na slot).

Chyba, że ktoś nieźle ogarnia modowanie BIOS/UEFI by z szyny wyciągnąć wsparcie dla kości 16 GiB (i mieć 20 GiB “stabilne”).

Jeśli masz wlutowaną pamięć np. 4GB DDR3L 1,35V to raczej nie dasz rady kupić identycznej kości. Użyj CPU-Z jeśli chcesz zidentyfikować kość albo po prostu kup dobrą, markową pamięć ram, zgodną z tą którą została wlutowana i powinno być ok. Ostrożnie z powiększaniem pamięci ram poza wskazany w specyfikacji urządzenia rozmiar. Takie rozwiązanie może zadziałać ale wcale nie musi a jeśli już zadziała należy to gruntowanie przetestować.

Właśnie kupiłem laptopa który ma:
primo wlutowane 8 Gb DDR4 3200 MHz
secundo jeden wolny slot na 8 lub za dopłatą 16 Gb co w drugim przypadku da 24 Gb

I w tej drugiej sytuacji Dual Channel jest używane do 16 Gb a co powyżej to w Single Channel.

na tej stronie znalazłem rozwiązanie , może sie komuś jeszcze przyda
duża baza laptopów

w asusie jedna kość wlutowana na stałe a max można 12GB , czyli można dołożyć 8GB kość niskonapięciową [ 1.35V (DDR3L / PC3L )