Laptop dla dziecka (10lat) do nauki

Szukam laptopa dla dziecka 10-letniego mojej znajomej.
Budżet do 3000 zł
Zależy mi, żeby przetrwał kilka lat. Ma służyć tylko do nauki, czyli wszystkie różne zadania, które będzie miała w szkole w najbliższych latach. Będzie też potrzebne połączenie na teamsie. Nie wiem dokładnie co tam w szkole potrzebują.
Z prywatnych rzeczy to tylko, żeby coś druknąć czy obejrzeć na netflixie.

Laptop będzie noszony, czy stacjonarny (wtedy lepszy większy ekran - 17 lub monitor stacjonarny, 15 nie jest szczytem komfortu).
No i druga sprawa, czy „tylko do nauki” jest 100% pewną decyzją? Laptopa nie rozbudujesz i jak za rok dojdzie „gra”, to będzie zakup nówki, może więc lepiej coś „uniwersalnego” np. z przyzwoitą inteagrą.

Niby szansa że wróci już nauka stacjonarna.

Raczej nie mieszkacie w puszczy (osiedle dla lubiących naturę)?

No biorąc pod uwagę, że 17" dla mnie to za mało to myślę że większy ekran dziecku się przyda. Ale koniecznie musi być laptop.

Czy coś uniwersalnego? Nie wiem, bardziej pod wielkość ekranu bym szedł i żeby nie był błyszczący, odbijający światła, przez co stałby się uciążliwy. Ta dziewczynka z tego co się orientuję bardziej spędza czas z innymi dziećmi, bez użycia komputera, a to na podwórku, a to urodziny kolegi, a to coś tam. Jedyny czas przed monitorem to jakiś wspólny film z rodziną. Więc wydaje mi się że naprawdę nie potrzebują niczego co obsługiwałoby gry, ale ma wszelki wypadek można go uwzględnić, byle nie przekroczyło budżetu 3000 zl. Wydawalo mi się że wystarczy pierwszy lepszy laptop do tej ceny jeśli wymagania nie są duże, ale jednak wolałbym propozycje od Was.

No własnie największe laptopy mają 17, a standardowe 15. Żeby mieć 22-24, a tyle zwykle sie bierze, to trzeba zewnetrzny monitor do laptopa podpiąć. Jednak w 3000 się takie połączenie zamknie, bo 15 więcej i tańsze. :wink:

Czyli, szukamy 17, czy 15+monitor. :)?

I tak, i nie. Chodzi o detale, typu rozdzielczośc matrycy, czy nie odnowiony przepadkiem, wydajność procesora jak ma być na lata, to „mocniejszy” = lepszy.

No dobra to poprosiłbym o konkretne propozycje do 3k?

Odnowione nie interesują mnie, normalny nowy laptop ze sklepu. Ekran 17 cali skoro nie ma większych. Wydajność na lata. Spotkałem się z laptopem dla rodziców, który początkowo był bardzo dobry jak dla nich na podstawowe zadania, a teraz po upływie kilku lat tak jakby troche się zmęczył i jest nie do końca wydajny.

Tak bywa, choćby dlatego, że dyski się starzeją, a strony są cięższe.
Z ciekawszych modeli mamy coś takiego, uprzedzając pytanie „który”, myślałbym między pierwszym, a ostatnim. Te pozostałe są wyraźnie słabsze, a w laptopie tylko dwie rzeczy wymienisz: dysk na większy i RAM, procesor i grafika zostaje do końca. Możesz też poszukac podobnych modeli w innych sklepach, może jakieś promocje trafisz etc.

https://allegro.pl/oferta/acer-aspire-5-17-3-a517-i5-1135g7-8gb-512ssd-w10-10825158448
Skrót: FullHD, Matowy, I5 4rdzeniowa, najnowsza już z integrą Iris (tzn. grafika, która „coś potrafi od biedy”). System też jest i SSd, minus to za jakieś czas warto dodać używaną kość RAM do 12/16GB, to w granicach 100zł się zamknie.

Tutaj natomaist modele „outletowe”
https://allegro.pl/oferta/laptop-hp-17-i5-10gen-12gb-1tb-ssd-fhd-cam-pk-10-9891667264
Podobny do jedynki, ale ma mniejszy SSD i za to HDD, zamiast tego więcej RAM w codziennej pracy różnicy nie ma.
W sklepach wybór mniejszy i drożej jest np.
Acer Aspire 3 i3-1115G4/12GB/256/W10PX Srebrny - Notebooki / Laptopy 17,3" - Sklep komputerowy - x-kom.pl , ale w nim masz tylko i3, czyli dwa rdzenie, do pracy biurowej ejst OK, jednak nie koniecznie w perspektywie np. 5 lat. Podobnie i ten, praktycznie bliźniak, ale na AMD Asus VivoBook 17 M712 (M712DA-WH34) - Laptop - Morele.net
Tutaj mamy przekroczona budżet, ale już 4 rdzenie i karta graficzna „całkiem znośna” Acer Aspire 3 i5-1135G7/8GB/512/W10 MX350 Srebrny - Notebooki / Laptopy 17,3" - Sklep komputerowy - x-kom.pl , ale on nie opłaca się bo w tej cenie są już „gejmingowe” - mimo starszej konstrukcji jest on najwydajniejszy w zestawieniu, i jako procek, i gpu Lenovo Lenovo Ideapad L340-17IRH Gaming (81LL00EBPB) - Laptop - Morele.net

PS. Najbezpieczniejszy jest ten ostatni (choć z Lenovo trzeba delikatnie sie obchodzić) lub ten na AMD. W najnowszych procesorach Intela jest błąd, chyba nadal nie załatwiony, sterowników, który powoduje (w skrócie) problemy z nadmiernym zajęciem RAM i wydajnością/stabilnością.

Akurat! :laughing:

Jak musi być laptop: to dolicz do budżetu 500-700zł na monitor i ze 100-150zł na mysz i klawiaturę.

Też to radziłem, żeby 15+monitor dać, ale stanęło na 17. Nie jest to najlepsze wyjście, ale znam gorsze (typu nauka na 10 calowym tablecie).

Delikatnie ponad budżet, ale to przez Windowsa Pro → https://www.komputronik.pl/product/698707/lenovo-v17-iil-82gx0089pb-.html

Świetnie wykonany lenovo, i3 10generacji, 8GB RAM i 256GB dysk. W przyszłości wystarczy dołożyć drugą kość RAMu i wystarczy na lata.

Laptop dla chłopca czy dziewczynki?