Laptop długo się wyłącza

Hej. Nazwa w temacie może banalna, ale dostałem od kumpla laptopa z prośbą o postawienie na nowy czystej instalacji Windows 10 z powodu tego, że laptop długo się wyłącza.
Sprzęt: Asus F541U.

Na nowej instalacji systemu z zainstalowany sterownikami problem jest ten sam, laptop długo się wyłącza. Dysk sprawdzony MHDD, nie pokazuje żadnych bad sectorów. Ponadto ta sama sytuacja dotyczy gdy włożę do niego dysk SSD. W obu przypadkach płynność działania systemu jest poprawna (wiadomo na SSD lepiej). Dodam, że system jest instalowany w trybie CMS o ile ma to jakieś znaczenie. Z obserwacji po tym jak się pojawia już czarny ekran po zamknięciu systemu to słychać pracę wentylatora. Trwa to tak z 2 minuty zanim kontrolka Power zgaśnie na dobre. Temperatura CPU oraz GPU jest poprawna.

Ma ktoś jakiś pomysł? Czy to znany “wylew” w tym modelu?

Witam.

Spróbuj wyłączyć szybkie uruchamianie systemu.

https://www.download.net.pl/windows-10-szybki-start-jak-wlaczyc-i-wylaczyc/n/7829/

Możliwe że winny jest sterownik odpowiedzialny za zarządzanie energią / startem komputera (ACPI), lub złe ustawienia w BIOS. Zastosuj się do poleceń kolegi powyżej, potem sprawdź czy komputer uruchamia się i zamyka bez żadnych sterowników (odłącz kabel od internetu podczas instalacji, aby system nie mógł ich pobrać), spróbuj też pobrać odpowiedni driver ze strony producenta (w przypadku ASUS będzie to program ATK lub ATKACPI), a jeżeli nie da to rezultatów wyłącz hibernację (cmd-> powercfg.exe /h off). Możesz pokusić się też o aktualizacje BIOS (jeśli dostępna).

Z własnej autopsji wiem, bo sam to praktykowałem. Wyłączenie szybkiego uruchamiania systemu nie za bardzo przyspieszy jego zamykanie, a na pewno spowoduje wolniejsze uruchamianie.

na dyskach ssd szybkie uruchamianie nie wiele przyspiesza cały proces. przy aktywnym uruchamianiu czasem powoduje problemy sprzętowe (grafika audio)

1 polubienie

Po kolei rzecz biorąc.

  1. Wyłączenie funkcji szybkiego uruchamiania problem rozwiązuje. Lecz na HDD niestety uruchamiania systemu znacznie się spowolniło. Na SSD jednym słowem szybki start, szybki exiet więc jest git. Ale klient nie chce SSD …
  2. Update BIOS zrobiony. Bez zmian.
  3. Sterownik za zarządzanie energię pobrany ze strony producenta w najnowszej wersji. Tu pierwsze wyłączenie było sukcesem, kolejne dalej w tej samej przypadłości.
  4. Hibernacja wyłączona, prawidłowe wyłączanie, powolne uruchamianie.

W sumie to rozkładam ręce. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Dla pewności przeskanowałem pamięć RAM - bez błędnie.
Wszystkie sterowniki po update ze strony producenta.
Może jest jakaś aplikacja która to obsługuje? Ogólne zarządzanie energią.

Problem okazał się ze sterownikiem Intel Rapid Storage Technology. Dziękuję wszystkim za pomoc, temat można zamknąć.

1 polubienie

Witam. wznawiam pytanie na temat długiego wyłączania się laptopa. Napisałeś że sterownik był problemem.w jakim sensie?? bo mam ten sam problem, sterownik zaktualizowany i zonk. Zmieniłem sobie dysk ssd na nowy i jakby to powiedzieć?przez jakiś dzień było fajnie ale znikło.