Laptop do 4000 zł

Witam,
proszę o pomoc w wyborze laptopa do ok 4000zł.
Laptop ma być prezentem komunijnym, służyć do nauki zdalnej przede wszystkim, oglądania filmów i buszowania po sieci. Nie tylko przez dziecko ale i rodziców…
Jeśli da się grać w jakieś Simsy będzie to mile widziane, ale dedykowana grafika to nie priorytet.
Laptop z systemem - ma działać po wyjęciu z kartonu :slight_smile:
Myślałem o czymś takim choć kamerka w dziwnym miejscu…
Huawei Matebook 14
czy w tych pieniądzach warto szukać czegoś innego?

Zdecydowanie tak, bardzo ładny model i bardzo nieużywalny.

Dwie zasadnicze wady to bezsensowne połączenie w stylu: mocny procesor, brak grafiki (integra) & rozdzielczość 2k i 14 calowy monitor. W stacjonarkach 2K pojawia się w okolicach 24-27 cali dopiero.

Jeżeli ma to być komputer/laptop stacjonarny, do domu i raz w roku samochodem na wakacje, to raczej bym w 17, nie 14 cały szedł. Ergonomia pracy i zdrowie kręgosłupa (garbienie do małego ekraniku). Druga sprawa to specyfikacja, matryca FHD, nie 2K wystarczy, zamiast tego natomiast lepsze będzie połączenie i5 8000+/Ryzen 3550+ z kartą GTX 1650 lub lepszą.

Co z tego, że w środku będzie super mocny procesor, skoro bez grafiki tylko w kompilacjach programista go wykorzysta? Wydajność zestawu zależy od najsłabszego elementu.

Uprzedzając kolejne pomysły z mobilnymi 14 calowymi laptopami, karty graficzne z rodziny MX są guzik warte, ostatecznie MX 450 jakąś ma wydajność, ale to i tak połowa 1650, która jest w laptopach o podobnej cenie, ale większym rozmiarze. :slight_smile:

Dzięki za szybką reakcję.

Ok a więc szukać czegoś większego. Mój znajomy ma jakiegoś MSI z GTX 1660, 17 calowym ekranem i zrobionego jako model do grania ale szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie dziecka wędrującego z taką cegłą. On nawet dla mnie jest ciężki. Chyba jednak wolałbym wyrwać jakąś 15`tkę :wink:
Widziałem też u znajomego ekran jakiegoś Legiona sprzed 2-3 lat i paleta barw była słabsza niż na moim starym Acerze Aspire z 2014 roku.
Dlatego boję się że idąc w wydajną grafikę trafię na kompromis w postaci słabego ekranu albo pokrywy gnącej się od samego patrzenia, a wolałbym żeby laptop wytrzymał użytkowanie przez 9 latkę…

15stki zawsze spoko bo legitne :grin:

Najbardziej rozsądny laptop, który widzę w tym zastosowaniu jakie podałeś:

15,6 cala, matryca IPS, lekki, bardzo duża bateria, procek i5 z Integrą która spokojnie wystarczy do: sims, roblox czy minecraft, a nawet LoLa. Spoko wykonanie.
Odradzam laptopy z dedykowaną grafą bo się piekielnie grzeją (mam z gtx 1050 która nie jest bardzo mocna i ponad 80 stopni w grach…)

Wygląda nie najgorzej choć trochę plastikowo - miałeś może okazję go macać?
I druga kwestia - dysk tylko 256GB. Parę filmów, trochę zdjęć może jakaś gra i zaraz będzie krzyczał że mu ciasno… Widzę że RAMu można dołożyć do tych 16GB w konfiguracji ale dysk chyba tylko jeden słuszny?

Karty graficzne grzeją sie podczas grania, podczas nauczania nie pracują. Dodatkowo mozna je uruchomić w trybie silent i jest cichutko. :slight_smile:

… ale gdzie? W domu stoi, a w … do szkoły czy na studia kiedyś… 17 będzie do 3KG miała, porównaj jaka wagę ma plecak noszony w podstawówce. :slight_smile:

Tu własnie sam sobie lekko przeczysz. Im laptop ma niższą wagę, tym bardziej papierowa będzie obudowa i wykastrowany układ chłodzenia, a tym samym niższy limit energetyczny i niższa wydajność. Róznica pomiędzy 15 a 17, mówię tu o sprzęcie działającym na standardowych, nie przyciętych na max napięciach, wyniesie około 500 gr od 2,200 do 2,700 zwykle.

Z matrycą natomiast sprawa ma się inaczej, odwzorowanie barw zależy od rodzaju, w tanich laptopach montowane są zwykle matryce TN, w lepszych IPS. Oczywiście nie oczekuj, że matryca IPS w lapku będzie lepsza od tej w stacjonarnym, ale powinna ona Ciebie zadowolić… :wink:

Ok, mój błąd - nie napisałem że młoda dość często przemieszcza się do babci gdzie będzie go zabierać ze sobą, niby niedaleko ale transport autopiechtą więc trzeba go tam donieść a matka raczej z pustymi rękoma nigdy nie wędruje.
Laptop, zasilacz, kabelki i mysz, torba, może coś jeszcze i się robi słuszna waga…
Masz rację że większy model może być solidniejszy ale też jak zleci z kolan czy innego fotela/kanapy to i efekt WOW będzie adekwatnie większy :wink:
Spoko - nie oczekuję ekranu 8k z HDR i innymi bajerami tylko w miarę wyglądającego odwzorowania i kątów widzenia.

A może masz jakiś konkretny model na myśli pisząc o jakiejś 17`tce?

W takim wypadku żaden laptop nie wytrzyma tego przez dłuższy czas, ale największa szanse na wytrzymanie lub minimalne uszkodzenia mają Asusy. Są cięższe, ale teoretycznie przechodzą testy na “nieuważne dzieci”, mam takiego, ale nie testowałem jeszcze ile upadków wytrzyma i z jakiej wysokości. :slight_smile:

[Gaming NB] Military Standard (MIL-STD 810) - Introduction | Official Support | ASUS Global

Hmm - takie testy powinni chyba przeprowadzać obowiązkowo wszyscy producenci i udostępniać wyniki…
Wiem że po paru takich lotach każdy sprzęt polegnie ale wolałbym żeby choć na pierwszy rzut…oka sprzęt sprawiał wrażenie dobrze spasowanego i nie będącego tandetą.
Niestety głównymi użyszkodniczkami będą córka i matka więc wizualnie też coś musi sobą prezentować, choćby do pierwszych spotkań z atakującymi go kubkami, jedzeniem czy innymi pierścionkami :wink:

Dell miał jeszcze kiedyś wytrzymałe serie, pewnie nadal ma, ale cena będzie raczej taka extra. :wink: Wizualnie słabsze są Lenovo, szczególnie Ideapady, oraz HP. Acery wyglądają OK, ale to moja ocena wizualna, jak na wiosnę oglądałem różne modele.

Extra do wydania są 4 tysie i więcej przeznaczać nie chcą…
Sam mam spadkowego Acera w którym po wymianie baterii i dysku na SSD nadal wszystko gra jak trzeba…no prawie - touchpad działa jak mu się chce ale to nie problem. A wizualnie daje radę, może poza ramkami które zdradzają epokę :wink:
Fakt - Lenovo jakoś chyba nigdy nie opanowało tworzenia porywającego dizajnu :wink:
Nadal jednak nie mam pojęcia co wybrać ;-(

Może dołożysz 500+? :wink:


Właśnie mi go x-kom polecił na stronie głównej. Waga 2,34kg

Ale Inspiron to też plastik :joy: odnośnie Hyperbooka to tworzywo jest dosyć w porządku. (Przynajmniej w tych Hyperbookach co widziałem).

Plastik, ale za to lekki, dobre bebechy, niebieskie wstawki i białe podświetlenie klawiatury :smiley:
Poza tym fajny zestaw złączy, matryca 120Hz VA, czyli niezłe czernie i odwzorowanie kolorów.
Pogra na tym spokojnie.
Jedyny minus to gwarancja sklepu zamiast producenta, czyli pewnie coś było naprawiane.

Specyfikacja naprawdę fajna, choć nie wiem czy cena do zaakceptowania.
Podsunę pomysła i zobaczymy czy się zdecyduje dołożyć :slight_smile:
Dzięki!

Możesz wziąć wersję z 8GB RAM (100zł taniej) wtedy będziesz miał gwarancję producenta (a w przypadku Dell to fajna rzecz) i 8GB dołożyć we własnym zakresie jeśli będziesz potrzebował do gier.

Jak zrobisz ładne oczy w tym temacie to może jeszcze dostaniesz z 50zł rabatu :wink:

Polecam Ci to bo sam ma MSI

Ok, dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc - przedstawiłem propozycje zainteresowanym, co wybiorą to już ich kwestia :slight_smile:
Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego Sylwestra oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

1 polubienie

Czyli jednak potrzebujesz coś wydajniejszego?
Huawei MateBook 14 R5-4600H/16GB/512/Win10 szary
Jest wydajanym sprzętem i spokojnie wystarczy do użytkowanie, jakie napisałeś w pierwszym poście, w tym do mniej wymagających gier typu Sims. Wykonanie i jakość matrycy ma lepsze od w/w.

Jeżeli chodzi o wydajniejsze modele przy tym lepiej wyposażone.
Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/8GB/256/Win10 GTX1650
Matryca 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 144Hz, 100% sRGB, Dolby Vision - dobrej jakości z 100% pokryciem kolorów . Stonowany design, wydajny 6 rdzeniowy procesor, wydajna grafika która pozwoli pograć w bardziej wymagające gry, podświetlana klawiatura.