Laptop do 4k do amatorskiej obróbki zdjęć

OK. Kilka, kilkadziesiąt może sto… ale “kilkaset”. Ja z twojej wypowiedzi zrozumiałem, że chcesz otworzyć ich naraz kilkaset. :slight_smile: a RAW to format nieskompresowany więc oryginalne zdjęcia w pełnej rozdzielczości trochę pamięci zajmą jednak.

Źle się wyraziłem. Może 100-200 max i zaldowalc do programu a to chyba działa tak że otwiera miniatury w programie i potem przeglądasz je pojedynczo wiec dramatu nie powinno byc.

Co myślicie o Asus tuf fx505?

Mam. Kupiony rok temu. Dobry sprzęt ale dziś kupiłbym wyższy model z procesorem z serii 4000 bo ten model ma procesor z serii 3000.

Zależy jaki program. Ja używam Photoshopa i on od razu otwiera pełne zdjęcia a nie miniatury.

Jak otwierasz RAWy to otwiera się najpierw plugin Camera Raw z którego możesz sobie zaimportować do Photoshopa wybrane zdjęcia. Nikt normalny nie otwiera więcej niż kilkanaście zdjęć jednocześnie.

60% sRGB, to nie jest ekran do obróbki zdjęć - moim zdaniem nawet amatorskiej, o czym się kiedyś sam przekonałem.

Z tym się zgadzam. Podłączam do tego laptopa monitor IPS który ma 98% sRGB i jak stoją obok siebie to widać różnice kolosalną. Czerwień na monitorze jest krwista, nasycona, prawdziwie czerwona. A na ekranie laptopa blada, wyprana itp. Mi nie zależało na dobrej matrycy w laptopie bo od razu zakładałem, że będę go podłączał i tak pod zewnętrzny monitor.

Ja też tak myślę. Dlatego bardzo zdziwiło mnie zdanie, że ktoś chce otwierać kilkaset zdjęć jednocześnie w formacie RAW w jakimś programie. :wink:

Jakieś konkretne budżetowe serie z dobrą matryca?

Jeśli tylko nowe, to możesz spróbować iść w Legiona, u mnie w Y540-15IRH siedzi matryca z 91% sRGB i do obróbki hobbystycznej się nada. W profesjonalnych zastosowaniach - używam tylko do selekcji, i takiej wstępnej obróbki, ale ostateczny werdykt odnośnie koloru podejmuję i tak dopiero po podpięciu do Eizo. Nie mówię rzecz jasna, że taki monitor jest niezbędny, bo jest wiele dobrej klasy matryc IPS które nadają się także do profesjonalnych zastosowań, ale takie które można znaleźć w laptopach to są nieliczne wyjątki - m.in. właśnie Macbooki Pro z Retiną, ZBooki, generalnie serie biznesowe.

Najlepiej po prostu po wytypowaniu interesującego nas modelu wpisać jego nazwę w Google z dopiskiem “srgb” i sprawdzić stronę notebookcheck która powinna wyskoczyć pod kątem zakresu kolorystycznego i odchyłek (ΔE) od właściwych kolorów.

Przykład:

Legion Y540
ΔE Color 3.7 | 0.6-29.43 Ø5.8, calibrated: 2
ΔE Greyscale 4.1 | 0.64-98 Ø6
91.5% sRGB (Argyll 3D) 59.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 3D)

Macbook Pro 2015
ΔE Color 1.82 | 0.6-29.43 Ø5.8
ΔE Greyscale 1.8 | 0.64-98 Ø6
96.9% sRGB (Argyll 3D) 61.9% AdobeRGB 1998 (Argyll 3D)

Pomimo tego, że Macbook ma w sumie niewiele lepsze “procenty”, to zauważ, że błąd dla koloru i szarości ma dwukrotnie mniejszy. To się przekłada na bardziej prawdziwy obraz, a to istotne przy obróbce - bo masz wtedy pewność, że w kolorze który dobierzesz nie ma składowej której a) Twój ekran nie wyświetla, lub b) wyświetla inny kolor niż powinien.

Dlatego ja bym mimo wszystko brał tego Macbooka. Posłuży jeszcze pewnie kilka lat. Jeśli nie on - te ZBooki też wyglądają sensownie. A jeśli nie one, no to może jednak komputer stacjonarny?

Hmmm a co gdyby kupił laptop niższej klasy że słabszą matryca i do tego monitor z 24 cale i na nim się bawić a na laptopie tylko wstępna selekcja? Za ile spoko monitor można kupić?

I telewizor nie wchodzi w grę w ogóle?

Dokładnie ja tak mam. Laptop dość dobry - matryca średnia. Podłączam do monitora i działam. Jeżeli chcesz dobry monitor IPS na 24 cali to musisz przyszykować się na minimalny koszt zaczynający się od 1000 zł w górę.

Ja używam tego monitora. Ma naprawdę świetną matrycę IPS:
https://www.morele.net/monitor-aoc-24g2u-5939776/

1 polubienie

W telewizorze najważniejsze są: jasność, kontrast, głęboka czerń - po to, żeby się dało oglądać TV zarówno w słoneczny dzień, jak i film przy zgaszonych światłach. Odwzorowanie kolorów nie jest aż tak istotne. W biurze mieliśmy swego czasu jakieś porządne Smart TV Sony. UHD, z 60 cali czy coś w ten deseń. Kolega grafik przedstawiał swoje projekty na nim - po 2 próbach odpuściliśmy, nie dało się tego oglądać - delikatne przejścia tonalne zostały zmasakrowane, obraz wyglądał zupełnie inaczej niż nawet na tanim biurowym ekranie Della, o jego graficznym NECu nie wspominając. To samo będzie się działo ze zdjęciem - na telewizorze nie będzie widać pewnych szczegółów, ale one na zdjęciu pozostaną. Próbowaliśmy różnych trybów wyświetlania, m.in. “grafika” i niewiele to pomagało. Po prostu taka specyfika matrycy.

Odnośnie ekranów, jeśli celowałbyś w kategorię graficzną, możesz się jeszcze rozejrzeć za np. używanym Eizo CS230, można takie dostać za ok. 1000 - 1300 zł. To taki graficzny “entry level”. Ale zagrać też się na nim da :wink:

1 polubienie

Polecam tę stronę.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i bardzo dużo przydatnych informacji.

Plan jest taki, że kupuje laptopa i osobny monitor (np. ten który Sidkwa polecił).

Jeśli chodzi o laptop to poszperałem trochę i zawężyłem listę do poniższych pozycji.
Szukałem od 16gb RAM w górę, bo dochodze do wniosku ze 8 może być za mało, dysk min 512

Opcje:
https://www.x-kom.pl/p/566511-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-s340-15-ryzen-5-20gb-512-win10.html - ma w zasadzie wszytko czego potrzebuję tylko zastanawiam się czy karta graficzna wystarczy

https://www.x-kom.pl/p/579699-notebook-laptop-156-asus-x509ja-bq260t-i5-1035g1-20gb-512-w10.html - jw, jest wszystko tylko pytanie czy grafika da radę

https://www.x-kom.pl/p/579108-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-l340-15-i5-16gb-2561tb-win10-gtx1050.html - full opcja, ssd tylko 256 ale jest 1tb hdd

https://www.x-kom.pl/p/575017-notebook-laptop-156-asus-vivobook-s15-m533ia-r7-4700u-16gb-512-w10.html - również słabsza grafika ale jest ryzen 7. Pytanie czy lepiej brać Ryzena 5 z lepszą grafika czy lepszy procesor?

https://www.x-kom.pl/p/492742-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505dt-r5-3550h-16gb-512-win10.html#Opinie - najmocniejszy kandydat, pytanie czy warto dokładać te pare stów czy lepiej wybrać np. ktorąś z 2 pierwszych tańszych opcji

Jak pisałem wyżej szukałem min 16gb i dyskiem min 500 gb. Czy odpuścić którąś z powyższych opcji czy wszystkie dadzą radę i to kwestia preferencji/ceny?

Jeśłi przesadzam i 16gb i mocna karta nie jest konieczna to proszę o sprowadzenie na ziemię :slight_smile:

Dzięki!

Nie wiem jak RawTherapee ale pakiet Adobe korzysta ze wspomagania dedykowaną kartą graficzną w niewielkim stopniu. Przede wszystkim ma być jak najmocniejszy procesor, a w drugiej kolejności jak najszybszy dysk. Potem dopiero ilość RAM (16GB jest ok) i na końcu grafika.

Odnośnie przestrzeni na dyskach - to już zależy ile zdjęć trzyma się na kompie. Generalnie im większy dysk tym lepiej (wolniej się zapełni), tym bardziej że i tak warto zrobić sobie backup np. na zewnętrznym dysku HDD. Pamiętaj też, że dysk łatwo i tanio wymienić. CPU, grafa itd w laptopach są nie do ruszenia. Taka konfiguracja jaką kupisz zostanie w nim do końca jego życia - a o ile go szybciej nie rozwalisz, to wydajność podzespołów dyktuje to w którym momencie otwieranie strony facebooka zacznie być męcząco wolne i zaczniesz się rozglądać za nową maszyną.

Hmmm pytanie czy warto odpuścić dobrą grafikę na rzecz ryzena 7 i wziać tego vivobooka?
Bo skłaniam się w stronę tego Asusa TUF ale ma Ryzena 5 z serii 3000.
I jak wogóle wypada Intel Core i5-9300HF w tym Lenovo IdeaPad w porównaniu do ryzena 5 i 7 pod kątem wydajnościowym.
Czytałem jakieś testy ale ciężko mi wysnuć jednocznaczne wnioski

Z tych, co podałeś wydajnościowo i wyposażeniowo najlepiej wypada
ASUS VivoBook S15 M533IA R7-4700U/16GB/512/W10

Przejrzałem oferty kilku sklepow w poszukiwaniu czegos z Ryzenem 5 lub 7 w serii 4000 ale wiekszość na serii 3000 jest.

Prawdopodobnie zdecyduję się na tego vivobooka lub Acera Nitro bo widzę tanio na allegro: https://allegro.pl/oferta/acer-nitro-5-4600h-15-6-144hz-16gb-512-1650ti-w10-9596088607?fbclid=IwAR118jcxntmJM5DnEyb315h7YuxGQbkyF8YS5ltTk-rMC8c1WFu3hfgWOXs
Niestety zaden z nich nie ma czytnika kart SD (tylko microSD) ale przejściówka rozwiąze problem.

Jeszcze pytanie z ciekawości jeśli chodzi o Ryzeny?
Lepszy Ryzen 5 serii 4000 czy Ryzen 7 serii 3000?
Czy roznica miedzy seria 3000 a 4000 jest aż taka że nie warto brać serii 3000 pod uwagę jeśli chodzi o różnicę w cenie itd?

Nie ma na to jasnej odpowiedzi, bo “to zależy”. Podaj konkretne modele albo sprawdź samodzielnie na https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-9600K-vs-Group-/4031vs10

To po prostu kwestia funduszy i jakie wydajnościowe wymagania masz wobec sprzętu. Ja mam serię 3000 kupioną rok temu i dla mnie na dziś wydajność tego procesora jest zadowalająca a nawet mam wrażenie że jeszcze zostaje zapas mocy. Jednak jakbym kupował dziś laptopa wybrałbym coś z serii 4000 bo to naprawdę bardzo udane procesory.