Laptop do 4k do amatorskiej obróbki zdjęć

Hej, szukam laptopa do podstawowej obróbki zdjęc do 4k.
Zastanawiałem się nad Lenovo Legion Y540 i7 16gb 256 m.2 1tb gtx1650 w10
Ale okazało się że znajomy który od dawna zajmuje sie naprawą używanych poleasingowych maców ma 2 na sprzedaż. Oba to Macbook Pro z 2015 roku, z ekranem 15’, jeden w słabszej konfiguracji za 2,6k a drugi w mocniejszej za 4k.

Jest w ogóle sens kupowania 5 letniego maca czy lepiej rozejrzeć się za czymś na windowsie?

Dzięki
Kuba

Hmm, za 4k-4,5k są nowe mac’i więc tamten to chyba jakiś na wypasie. Ogólnie zależy od konfiguracji i czy znajdziesz tam aplikacje dla siebie. Licz, że Mac ma dużo lepszy system od Windowsa, ale z 2015 pewnie już nie dostaje aktualizacji?

Wydajnościowo Legion będzie lepszy, ale ekran prawdopodobnie słabszy niż w tych Macbookach (o ile mają Retinę).

Ja btm brał nowszy model. Raz wydajnosć sprzetu, dwa awaryjnosć (luty&reballing), OS wybierzesz jaki chcesz, ale (jak masz awersje do monitorów) to koniecznie 17.

ps. wada, klawiatura nie QWERTY.

Karta graficzna ~~= Vega 11, 5 lat temu, w momencie wydania, to było OK, dziś… śmiech na sali. :wink:

ok, to może ten:

1 polubienie

… “lepiej” ten przynajmniej osiąga wydajność 750TI… ale i tak uważam, że się nie opłaca. Co z tego, ze nawet fajnie wykonany, ale makijaż bebechów nie poprawi, a te na współczesne standardy są kiepskie? Sprzet się starzeje i trzeba się pogodzić, że “solidne wykonanie” nie zrekompensuje tego, nie jeżeli wejdą bardziej wymagające rzeczy od “pracy biurowej”. :slight_smile:

No tak, ale to ma być sprzęt do obróbki zdjęć, a nie dla gracza :slight_smile: Ten dziadek ma znacznie lepszą matrycę niż dowolny nowy laptop w tym samym zakresie cenowym.

… powiedziałbym nieśmiało, że dowolny monitor 24 calowy 2k, dokupiony do budżetowego laptopa, będzie lepszy. Niech tam będzie nawet i matryca 8K, ale na 15 calach będzie to tylko teoretyczne zagęszczenie pikseli, bo praktycznie raczej nie zobaczysz.

Zauważ, że znalezienie monitora lub telewizora 2k poniżej 24 cali jest generalizując awykonalne, bo zachowując ergonomię pracy i odpowiednia odległość…

Były nawet badania naukowe na temat “zdolności” ludzkiego oka. :wink:

Jeśli masz możliwość, pooglądaj sobie zdjęcia z pełnej klatki (np 6048 x 4032 px) na monitorach FHD i 4K. Powiększaj, przesuwaj, kadruj etc :slight_smile:

Sprawdź sobie rozdzielczość na ekranie swojego telefonu i przelicz jakie ma ppi :wink:
Nie ma czegoś takiego jak za duże ppi :stuck_out_tongue_winking_eye:
A do obróbki grafiki nie potrzeba mu mocnej dedykowanej karty graficznej tylko mocny procesor i dobry ekran.

Tu nie chodzi o rozdzielczość tylko odwzorowanie kolorów :man_facepalming:

Tez prawda, ale takich informacji raczej producenci laptopów nie podają, a testów nikt nie robi, dlatego bezpieczniej można założyć, że jeśli producent wstawia taką matrycę do laptopa, to z kolorami tez będzie lepiej niż w tych budżetowych.

Producenci nie podają, ale testy na notebookcheck już tak. I można się czasem mocno zdziwić.
W przypadków ZBooków G3 oraz G4 mają bardzo dobre matryce.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Dzisiaj ide sprawdzić oba macbooki.

Nie znam dokladnej konfiguracji ale wiem ze oba z 2015, 15 cali Retina, w wersji Pro.
Ten za 2600 ma zintegrowana karte, 8gb ram; a ten za 4000 dedykowana, procesor i7, 16gb ram. Wiecej szczegołow sie dowiem wieczorem.

Jeśli chodzi o aplikacje to na maca sa te ktore uzywam czyli darktable, rawtherappe.

CO do ekraniu to 15 cali starczy spokojnie, teraz mam 17 i jest troche za duży imo. W razie oróbki dużej ilosci zdjęc zawsze moge zrzucić ekran na tv 4k.

Wie ktoś jak wygląda sprawa z aktualizacjami systemu na macbooki z 2015? Dalej jest jakieś wsparcie? A jeśli nie to jest to duży minus?

Dzięki
Kuba

I totalnie rozwalić kolor, kontrast :stuck_out_tongue:

Oj tam kontrast :wink:
Byłem obejrzeć dziś tego MacBooka pro i doszedłem do wniosku że nie potrzebuje 16gb ram i i7 2.5ghz i osobnej karty graficznej 2gb do przeglądania i podstawowego retuszu zdjęć a wydawanie 4k na używanego laptopa to chyba nie na moją kieszeń. Stąd pytanie za jakie minimalne pieniądze można kupić coś co spełni te wymagania
-przyzwoita matryca 15 cali która spoko oddaje kolory

  • dysk SSD
  • wyjście HDMI
  • ogólnie to tyle. Potrzebuje coś co nie będzie łapało czkawki jak załaduje do programu kilkaset zdjęć w formacie RAW i będę mógł komfortowo je przeglądać i edytować.
    Jestem w stanie znaleźć coś do 2,5k? Na windowsie chociaż rozważam postawienie Linuxa obok do pracy że zdjęciami

Te dwa zdania są ze sobą sprzeczne. :wink:

1 polubienie

Hmm aż tak źle będzie? Testowałem u dziewczyny na MacBooku air z 8gb ram i byłem w stanie w miarę szybko otwierać zdjęcia i to z jakiegoś traego pendrive