Laptop do 6500

witam
mam dylemat który wybrać, zrobiłem selekcję
https://www.x-kom.pl/porownanie/652056,634149,626266,651634,651626
do czego potrzebuje?? obrobka zdjęć w lightroom, photoshop i zsby czasem w jakąś grę pograć, zakup na kilka lat ze tak powiem.
miałem swojego faworyta ale znajomy zasugerował innego i teraz mam zagwostkę. Dlatego pytam Was o zdanie

dziękuję

A może coś lepiej wykonanego?

Wszystkie laptopy to dno. :wink:
Dwa mają tdp karty do 60-70 zbite, czyli jest to rozwiązanie dawniej zwane max-q i taka 3060 może będzie mogła konkurować z „pełną” mobilną 3050, bo ze stacjonarną wątpię. :wink:

Pierwszy natomiast pewnie się ugotuje, nie jestem pewien na ile układ chłodzenia 15 calowego lapka uciągnie 90W. Czytałeś recenzje?

Pomysł z 14 calami uważam za jeszcze ed bardziej chybiony, mobilne może i to jest, ale karta albo przycięta wydajnością do poziomu minimum, albo będziesz miał piecyk, ale idzie zima więc OK. :wink:

Mogę sprawdzić w ciągu tygodnia - kończę testy tego diabełka :slight_smile:

Jakbyś mógł, to uwzględnij trochę gry, jak nie złapie throttlingu, to można będzie uwzględnić, jako dodatek do 27 calowego monitora. :wink:

14 calowy odpada za mały. pierwszy dell ma 80W gdzie msi scina już do 60 W.
A kwoty 6500 zl to juz nie przekrocze bo to i tak przegiecie lekko mówiąc, a stacjonarny no niestety ale odpada

Skróciłem listę i wyszły mi 3:
https://www.x-kom.pl/porownanie/652056,651627,626266
dell - z tych wszystkich najlepsza grafika z 80W 6GB, ale 16 GB, procek 8 rdzeni 2.20-5 16 MB
msi gl66 - grafika najgorsza z tych 3 bo tylko 4 GB i max 60W, ale za to 32 GB i najlepszy procek 8 rdzeni, 2.3-4.6 24 MB
msi gf65 - grafika gorsza od dell bo scieta do 70W, ale 32 GB pamieci, ale procek najgorszy 6 rdzeni- 2.6-5 12 MB

brac dela ? bo karta graficzna odrobi straty na pamieci operacyjnej i 16 GB wystarczy
brac msi gl66 bo ma najlepszego procka i pamiec 32 nadrobi straty na grafice
brac msi gf65 bo grafika mimo ze scieta do 70W ale pamieci ma 32 i to rekompensuje gorszego procka…

Karta graficzna nie odrobi strat na Ram, ale… łatwiej jest dołożyć/wymienić ram, a nie cały laptop z wlutowaną kartą. :wink: Sprawdź specyfikację, ale stawiam, że ten model 32 GB Ram też obsłuży.

i tak źle i tak nie dobrze…
jest dell z 32 gb ale cena +1000 czyli 7500 czyli dramat
wlasnie to przemawia za mną że pamięć zawsze można zmienić kiedyś tam, a grafiki już nigdy.
ja potrzebuje do normalnej codziennej zwyklej pracy+ obrobionie czasem zdjęć w photoshopie + lightroom, żeby córka pograła w gry jakieś i żeby za dwa lata nie było że gra ze średniej półki powie bye …
Które Ty byś wybrał uwzględniając te wszystkie minusy…

Sprawdzę :slight_smile:

Prawdopodobnie… tańszy. Z tych, które wystawiłeś, to brałbym chyba opcję nr 1, choćby dlatego, że można obniżyć tdp karty (w przypadku przegrzania).

Każdy z tych modeli spokojnie powinien Ci nie tylko za 2, ale i za 5 lat gry na średnich odpalić. Inny temat, czy laptop tyle wytrzyma, niby są to modele z wyższej półki, ale jak córka położy na kołdrze (czyli zatka otwory), to w jeden wieczór upiecze. :wink:

no wiadomo że jak będzie poddany takim hardcorom to bez wzlegu ktoby nie używał będzie masło. opcja nr 1 masz na mysli dell ?

Tak, Dell Inspiron G15 5510 i7-10870H/16GB/512/Win10 RTX3060, aczkolwiek on też ma minusy, matryca VA jest słabsza od IPS, ale podpinasz zewnętrzny monitor do grafiki?

nie planuje podpinać bo nie mam monitora. a nie jest przypadkiem tak ze wva=ips i mimo ze ma 120 hz i ma odwzorowanie 100% barw srgb ? az taka kolosalna różnica będzie między wva a ips??

Ten MSI Stealth 15M i7-11375H/16GB/512/Win10 RTX3060 144Hz
Możesz sobie dodać + 16 MB pamięci. Jakbyś decydował nie na inny do napewno FullHD i IPS

czemu tego skoro ma gorszy procesor, 4 rdzeniowy, 12 mb. wiem ze ma ips matryce. Az taka różnica jest między IPS a WVA?? pytam bo w internecie podaja ze WVA = IPS i chodzi tutaj o prawa patentowe.
a dwa WVA w tym delu podają że mają odwzorowanie srgb 100%, gdzie w msi cisza…

Powiem tak: może jednak rozważ tańszy laptop, nawet 2060(Super) na długo wystarczy, ale programy graficzne na 15 calowym ekranie, to trochę nieporozumienie. Da się, tak jak i jeździć rodzinnie na wakacje maluchem. :wink:

a wracajac do matrycy bo nie moge znalezc odpowiedzi wma to jest gorsza od ips ? bo jeden konsulntat twierdzi ze wma to rodzaj matrycy va czyli gorszej od ips (VA (mva czy PVA) to nie IPS) . ale ze to mam inne artykuły ze ips=wva …wiec juz nie wiem

jakbym mial obrabiac zdjecia w duzych ilosciach i profesjionalnie to sie zgadza sie zgadza ze porazka. ale do uzytko domowe i zdjecia raz na kwartal z jakiego wyjazdu czy cos…to da sie na moje

Nie rodzaje matryc są gorsze tylko konkretne modele.
@dominikzw Troche nie rozumiem czemu trzymasz się tylko tych modeli skoro to nie są dobre wybory :slight_smile:

Zobacz Lenovo Legion 5Pro-16 Ryzen 7/16GB/512/W10X RTX3060 165Hz
Matryca IPS 2560 x 1600 (WQXGA), 500 nitów, 100 % pokrycie kolorów, solidne aluminiowe wykonanie, bardzo dobre kultura pracy, procesor 8 rdzeniowy i 16 wątkowy, grafika 3060 z TGP 130W, wiec zdecydowanie wydajniejsza.

Idę w stronę Intela, Lenovo ma ostatnio problemy z najnowszymi modelami pod względem awaryjności i oddwania do serwisu, a Ryzek potrafi płatać figle różne, wiem że jest bardziej wydajny i bardziej sie opłąca cena/jakość