Laptop do Adobe Premiere Pro, 5k pln, ładowarka 12v lub USB C

Cześć,
Jak zwykle zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze sprzętu. Tym razem poszukuje laptopa do montowania w Adobe Premiere Pro.

  1. Kwota przeznaczona na zakup: 5.000zł.
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość): optymalnie 15,6"
  3. Główne zastosowanie: montaż w Adobe Premiere Pro i After Effects
  4. Wymagania specjalne: możliwość ładowania przez ładowarkę 12v lub USB C (warunek konieczny gdyż ma mi służyć do montowania w terenie)
  5. Osobiste preferencje: może nie osobiste preferencje, ale im większa pojemność dysku tym lepiej
  6. System operacyjny: Windows 10/11

Nie mam na razie własnych typów, bo nie potrafię znaleźć info na temat ładowania innymi ładowarkami niż 230v. Także będę wdzięczny za pomoc.

Najlepiej sprawdzi się tutaj MacBook Air 15.3 (2023), ale po pierwsze jest droższy, od 6600 mniej więcej, o drugie ma w tej cenie niewielki dysk i trzeba tachać ze sobą.

Ładowanie z C laptopa wymaga niestety specjalnej ładowarki, mało co z większą mocą ma napięcia poniżej 15-20V. A przy obciążeniu grafiki to będzie jadło energię jak Naruto Ramen.
MacBook z m2 będzie tutaj mobilnie jednym z lepszych rozwiązań, zwłaszcza pod względem długości działania na baterii.

Z Windowsem, w zasadzie dowolny Ryzen ze zintegrowaną grafiką. Demonem nie będzie, ale trochę podziała na baterii i będzie miał zasilanie z C. Jednak 12V to pozwoli może podładować, jak się ściemni ekran i będzie lekko użytkować. Sugeruje Asusa jakiegoś z ekranem Oled (będzie jasno na dworze i kolory sensowne).
Np. ASUS Vivobook S15 OLED M3502QA-MA114W masz 2xUSB C PD, więc jak coś spełnia standard, to podładujesz, i te 6 godzin powinien trzymać na zasilaniu podczas pracy.

Skoro z 12V to zapewne z samochodu, a nie z plecaka?

A dlaczego nie z plecaka? link

Z samochodu masz ładowarki w zasadzie na dowolne napięcie, mają przecież przetwornicę.

Pytam autora. To on chce z tego korzystać i od niego chcę się dowiedzieć skąd pomysł na 12v.

Spieszę z wyjaśnieniami.

Mam powerbank i powerstation na 12v również z gniazdami USB typu C. Stąd moje oczekiwania. Ładowania z auta nie wchodzi w grę przy korzystaniu z laptopa w terenie.

Przy cenie MacBooka wole zwiększyć budżet do 6k za lapka i dołożyć do kolejnego powerbanka, którego wykorzystam też do innych celów.

Może głupie pytanie, ale czy nie ma opcjonalnych ładowarek, które zaradzą na ten problem?

Byłoby pięknie gdybyśmy znaleźli coś z dedykowaną grafiką :frowning: bo dysk zawsze mogę ogarnąć zewnętrzny w razie konieczności.

Dziękuję za udział w dyskusji! @hindus @wasabi1084

Jaki prąd maksymalny możesz uzyskać z tego wyjścia 12V? W sumie najlepiej jakbyś podał model tego powerbanka/stacji

Oczywiście są urządzenia, które mają na wyjściu nawet 20V, np. link. Tylko dedykowana grafika np. 3060 łyka pracując minimum 60W, jeszcze CPU i reszta, w końcu temat jest prosty, masz przecież moc zasilacza i WSZYSTKO co ma mocniejsze grafiki, ciągnie ok 150W, tylko Apple się tutaj wyłamuje z uwag na inną architekturę procesora i grafiki.

W praktyce, na pełnej mocy takie laptopy wytrzymują ze 2 godziny. Zobacz sobie testy zasilania na końcu. Jest logiczne, że aby podwoić ten czas, trzeba użyć baterii o gabarytach mniej więcej takich jak ta w laptopie, zatem wyciągnięcie na takim sprzęcie np. 8 godzin, będzie wymagało noszenia plecaka z akumulatorami.

Dlatego uważam, że w tej sytuacji Apple jest rozwiązaniem najtańszym, które spełnia potrzebne wymogi. Właśnie z uwagi na mały apetyt na energię, i długi czas działania.

Wydajność M2 to mniej więcej wydajność 1660, o ile aplikacja jest napisana natywnie.

13A - to jest powerbank; USB-C 12V/3A, 20.3V/3A
10A-120W w power station; USB-C 5-20V 120W max

Wydaje mi się, że wystarczy mi jakieś 2-3h dziennie max. Przy założeniu, że wyjazd trwa ok 5dni. Czyli realnie użytkowałbym go od 10-15h w terenie. To może udźwignę go mając powerbank o pojemności 96k mAh oraz power station o pojemności ok 45k mAh? Power station ma wyjście na 220V o mocy maksymalne 600W ale przy jego pojemności to kilka godzin pracy i arrivederci Roma.

Ten ASUS którego linkowałem wydaje się w miarę rozsądny. Trochę delikatny, ale teraz tak już jest. Raczej polecam wersje z Ryzenem 5 nie 7, niewielka różnica w wydajności, zwłaszcza jak się rozgrzeje, a mocy zjada mniej.

A możesz mi powiedzieć czy jak będę pracował na maksymalnych obrotach na laptopie, a będę miał go podłączonego do powerbanka i ładował go przez thunderbolt to czy to spowolni rozładowywanie się baterii czy w momencie gdy pobór prądu będzie wyższy niż 100W tak jak mam powiedziane przy power station to kompletnie mi go odetnie?

Tak. Spowolni. Jest tylko jeden problem, takie laptopy z mocniejszymi kartami mają ten problem, że gdy działają na baterii i brakuje im odpowiedniego zasilania, zmniejszają wydajność karty graficznej, a często i procesora. Zatem raczej bym nie liczył, na pracę z pełną mocą.

To między innymi powód dla którego do takiej pracy zalecałem Apple. O ile dostaje w tyłek stacjonarnie od byle średniej półki, o tyle już przy mocnym wykorzystaniu GPU i CPU mobilnie jest bezkonkurencyjny.
Oczywiście, przy bardzo wąskich zastosowaniach, ale to twoje, akurat się tutaj wpasowuje.