Laptop do domu pod linux

Witam
Mam zamiar zmienić swojego 8 letniego laptopa na coś nowego. Laptop ma mi służyć do użytku domowego: oglądanie filmów z dysku jak i z DVD, nagrywanie płyt, słuchanie muzyki, internet, poczta, pakiet biurowy i oglądanie filmów z streaming-owych serwisów (HBO GO i Netflix) oraz korzystać z wyjścia HDMI i podłączać laptopa pod telewizor. Chcę na nim zainstalować Windowsa dla innych domowników i Linuksa (chyba Ubuntu) dla mnie. Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem Linuksa i dlatego chciałbym sprzęt który był by najmniej problematyczny w konfiguracji pod Linuksem. Na moim obecnym lapku mam Antixa i działa ok jednak nie mogę w nim uruchomić wyjścia HDMI- mam kartę graficzną Intela. I tu mam pytanie do was czy wybrać lapka z nVidią, AMD czy może Intel Graphic by nie mieć problemów pod Linuksem? Wydać mogę do 2000 zł. Przeglądałem lapki i spodobał mi się np. ten: https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-asus-r541uj-dm448,id-1012334

Co sądzicie?

Do 2000 zł i nowy najlepiej wyjdzie popolować na AMD Ryzen 3 2200U .
Karty znośnej zewnętrznej w tej cenie nie dostaniesz (ta która pokazałeś ma niskie osiągi i przegrywa z vegą 3, czyli integrą :))), intelowska i3 przegrywa zaś z 2200U.

Konfiguracja, zależnie od linuksa, nie powinna być jakimś horrorem. Przy wyborze pamiętaj tylko, że Ryzen lubi duala i lepiej 2x4 mu dać: slight_smile:

ASUS VivoBook R520UA i3-8130U/4GB/256SSD

Lenovo Ideapad 330-15 Ryzen 3/8GB/240

Lenovo Ideapad 330-15 i3-8130U/8GB/240