Laptop do gamingu poniżej 2000zł

(DarthVader3105) #1

Witam

Planuję kupic laptopa do gier. Byłem parę razy w sklepie i widziałem za 1799zł Lenovo z Intel Core i5, 4GB Ramu i grafiką chyba nVidia 820M 2GB. Moje pytania są takie:

1. Czy ten sprzęt to dobry wybór?

2. Jakie gry mogą na tym pójść?

3. Do jakich kart graficznych nVidii do desktopów można porównać karty mobilne

4. Co oznaczają litery przy nazwach procesorow Intela i jakie wady i zalety mają procesory z tymi oznaczeniami?

(Jaro070) #2

820Mto bardzo słaba grafika. Szukaj GF840M, GF940Mewentualnie GF920M.

(DarthVader3105) #3

a do jakiego desktopowego gpu można ją porównać?

(spamkiller) #4

Szczerze, to karty nvidii poniżej poniżej x50m sobie odpuść. Chyba, że do grania w pozycje, które mają parę lat. Koniecznie to musi być laptop?

(DarthVader3105) #5

Szczerze, to po części wolałbym stacjonarny, choć nie mógłbym go przenosić, ale jak zrobiłem listę części i akcesoriów to sama jednostka centralna wyszła mi ponad 1500zł, a razem z dodatkami to 2400zł. Parametry tego komputera byłyby takie: procesor Intel Pentium G3258, Ram 8GB (mógłbym wziąć 4GB to byłoby 150zł taniej), grafika GeForce GT730 4GB (podobno ta karta jest słaba). 100zł mogę tez obniżyć pomijając głośniki, bo mam zamiar kupić słuchawki. Dysku nie kupuję, mam 1TB. Więc?

(DarthVader3105) #6

A np. wziąć procesor i grafikę AMD? Wcześniej planowałem wziąć i5-4690K i GTX 660, to może dałoby się coś podobnego za niższą cenę, choć procesory AMD podobno nie nadają się za bardzo do gier, ale ja nie jestem do tego przekonany.

(Odyniec_Stary) #7

Procesory AMD są zauważalnie mniej wydajne, w grach szczególnie. Jeśli chcesz taniej, to pozostaje zakup używanych części.

(DiamondBack) #8

i5 4690K ma bardzo mocne jajka, które przydadzą się w starszych tytułach. Pentium/i3 nie jest stworzony do gier. Gry na DX11 mają ogromny narzut na procesor stąd powinieneś rozejrzeć się za i5. Możesz szukać coś ze stajni AMD ale chyba tylko po to, by liczyć na DX12, bo tylko wówczas stają się opłacalne.

(DarthVader3105) #9

A np. jaka byłaby różnica grać na AMD FX i Intel Core i5, gdyby oba procesory były jako zalecane?

(Odyniec_Stary) #10

DX12, jeśli zmniejszy narzut na procesor, to zyska na tym także Intel, więc nic się realnie nie zmieni.

Poza tym w momencie upowszechnienia się DX12, obecna architektura AMD będzie już tylko wspomnieniem porażki.

FX 8320 vs i5 4690k, zegar w zegar średnio 50 % przewagi w grach na korzyść Intela.

Szczegóły znajdziesz w testach. 

(DiamondBack) #11

Realnie zmieni się to, że zaoszczędzi kilka stówek, które może zainwestować w lepszą grafikę. A to już jest REALNA korzyść.

Nie będzie. Architektura AMD jest dużo lepiej przygotowana na DX12 jak Intel a zwłaszcza nvidia co pokazują testy.

Powtarzasz moje słowa de facto. Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, czy znów próbujesz nieudolnie trollować?

(spamkiller) #12

Z tym Radeonem to bym się tak nie śpieszył, bo testów jest parę na kilku betach, a nie na finalnych produkcjach. Zatem mówienie, że Radeon będzie miał przewagę w grach z DX12 jest trochę na wyrost.

Zawsze doceniałem ATI/AMD za jakość obrazu, jednak wydajnościowo to nvidia wiedzie prym. Dodatkowo zwróć uwagę, że zieloni co chwila wydają jakieś sterowniki zoptymalizowane pod nowe produkcje i one naprawdę dają im kopa.

Kolejna sprawa, że zanim DX12 się upowszechni, to zapewne będziemy już z dwie/trzy generacje kart graficznych do przodu.

(Odyniec_Stary) #13

Dystans do i5 będzie taki sam, więc nic się nie zmieni.

Oszczędność jest tylko pozorna. Pod AMD musisz kupić płytę z solidną sekcją i dobre chłodzenie CPU.

i5 można zostawić na boxowym chłodzeniu i dobrać każdą płytę, jeśli nie chcemy podkręcać. Będzie i tak wydajniej.

Jaka architektura? Mieszasz procesory (CPU) z procesorami graficznymi (GPU).

To czy jest lepiej przygotowana okaże się w praniu. Póki co pojawił się jeden benchmark, w którym karty AMD wypadły lepiej w DX12 i laicy narobili szumu. 

Póki co potwierdziło to jedynie Mantle, w przypadku słabszych modeli procesorów. Mantle  umarło i stało się częścią projektu Vulkan.

Manipulacja z twojej strony. Nie ma żadnych testów z gier z realnym wykorzystaniem DX12, żeby to potwierdzić.

(Atronics) #14

DarthVader3105

a interesowała by Ciebie taka opcja z późniejszym dokupieniem karty graficznej ?

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6400-skylake-socket-1151-64bit-3-3ghz-65w-cache-6mb-box-bx80662i56400-757624/

(DarthVader3105) #15

Ten zestaw razem wychodzi 1707,60zł (odjąłem dysk, bo mam). Co do czekania to jeszcze musiałbym czekać na resztę zestawu (monitor, klawiatura, itp.). Wygląda nieźle, więc może spróbuję kupować część po części, zamiast wszystko na raz. Ja planuję kupić na X-KOMie. Mogę jeszcze w sklepie zapytać, w którym chciałem kupić lapka. Co do i3 to by zależało, co by poszło, a co nie. Większość nowszych gier w minimalnych wymaganiach ma Quada albo i3, a jako zalecany jest i5. Np teraz patrzyłem na Fifa 16, to jest tam i3 i i5 w wymaganiach. Choć teraz nie gram w zbyt wymagające gry, to nie wiem co będzie za parę lat. Na razie to zależy mi przede wszystkim, żeby pozbyć się XPka i bez problemu działać na WIn_7.

(adamk1985) #16

JA ZAPROPONUJĘ DORZUCIĆ 200zł I CELOWAĆ W TAKI SPRZĘT:

http://allegro.pl/lenovo-y580-i5-3210m-4gb-1tb-gtx660m-win8-eset-fhd-i5710076329.html

Oczywiście jeśli musi to być laptop… też poperam stacjonarne rozwiązanie ale nie każdy ma miejsce w domu… niestety

(DarthVader3105) #17

Nie ma podanej pamięci grafiki. Cena mogłaby być, ale gdyby było te 24 mies. gwarancji i  bez systemu.

(DarthVader3105) #18

Na X-KOMie najtańszy z mobilnym GTXem za 3099zł O_o

(DarthVader3105) #19

A np. Intel Core i3-6100 za 548zł?

Z tego co wiem, to  jak do karty PCI-e 3.0 bym wziął płytę z PCI-e 2.0 to niewiele bym stracił na działaniu, czyli na tym też bym mógł zaoszczędzić?

Gdyby wybierać grafikę AMD to jaką, żeby miała podobne parametry do GTX 6xx? Znalazłem MSI Radeon R7 240 za 280zł.

(Odyniec_Stary) #20

Możesz go kupić, ale optymalnie byłoby wziąć choćby najtańszy i5 na tą podstawkę.

Jakichś dziwnych oszczędności szukasz.

Nie, nie zaoszczędzisz nic. PCI-Ex 2.0 jest stosowane tylko w nielicznych najtańszych płytach głównych. Te płyty są tanie nie dlatego, że mają PCI-Ex 2.0.

GTX 6XX to jest seria.

Za 280 zł możesz poszukać HD 7770.