Laptop do gier do 3000-4000 lub normalny do 2000-2500

Chciałbym kupić laptopa - do codziennego podstawowego użytku (internet, youtube, muzyka, filmy), ale chciałbym też, żeby gry na nim sprawnie chodziły. Mam wprawdzie ps4 i tam gram, ale laptopa chciałbym też porządnego. Przeglądałem laptopy della i asusa, tylko nie wiem na co mam patrzeć, nie chcę kupować na ślepo. Czy w cenie 3-4 tys. znalazłoby się coś rozsądnego?

Prosiłbym o propozycje laptopów do gier (3-4tys) oraz normalnych laptopów do 2500 (już nie do gier, ale żeby gry też jakoś działały), bo ogólnie jeszcze nie zdecydowałem czy normalny mi wystarczy czy może coś porządnego kupić, żeby było na lata i gry dodatkowo działały.

I czy wystarczy mi zwykły dysk czy lepszy byłby ssd? A może są takie laptopy że są jednocześnie ssd i normalny? Jak duże znaczenie ma pamięć ram. Jak już kupić to 16gb będzie wytarczające?
Mój znajomy ma lenovo g710 do podstawowego użytku i po 2 latach używania nieco zwolnił, już nie działa tak sprawnie jak kiedyś (chyba że to zasługa windowsa 10, a nie laptopa, bo wcześniej miał 7). Czy laptop przeznaczony do gier będzie cały czas sprawny czy po kilku latach każdy laptop psuje się? Bo nie gram też jakoś często i nie wiem czy się opłaca jeśli miałby mi działać jedynie kilka lat.

Prosiłbym o doradzenie czegoś

Do 4000 zł jest teraz fajna promocja na Acer VX5-591G https://www.x-kom.pl/l/acer-vx5-rabat za 4300 jest z szybką grafika 1050ti z kodem kupisz za 4000 zł