Laptop do grafiki 2D (głównie Photoshop) do max 3200 zł

Nada się. I jeszcze sobie czasami pykniesz w jakąś starszą grę na full detalach. Być może uda się też odpalić jakieś nowe gry w ustawieniach wysokich a średnich to już na pewno. Dla mnie jego wadą jest to, że to Lenovo jest. Kupując sam niedawno laptopa zdecydowałem się na nieco gorszą konfigurację ale bardziej za to z “prestiżowej” (w moim subiektywnym odczuciu) marki. :wink:

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Też tak kiedyś patrzyłem na marki, ale w sumie w rodzinie mam kilka starszych lenovo (nawet pod 10 lat) i wszystkie bez problemu działają.

Nada się, ten Lenovo w tej cenie to na prawdę udany model.

A to czy właściwie karta graficzna ma przy PS duże znaczenie? Czy wystarczy może sama zaintegrowana lub jakiś MX?

Do 99% zastosowań wystarczy zintegrowana. Tu masz listę funkcjonalności które nie działają bez wspieranej karty graficznej oraz przetestowane i wspierane karty: https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html

Ech, to już sam nie wiem co sensownego wybrać do 3000 :confused:

To ja zapytam przewrotnie… A musi być laptop? Skoro i tak będzie pod ekranem zewnętrznym?

tak, musi być lapek :slight_smile:

Zastanawiam się teraz głównie nad tymi dwoma:



Który lepiej wziać? (licencja win10 mnie nie interesuje)

Moim zdaniem drugi model tylko z tym i7H zmieniłbym na i5H z większą ilością ram i dyskiem SSD
Lenovo IdeaPad L340-15 i5-9300H/16GB/512 GTX1050

Właśnie tyle miejsca raczej mi nie bedzie potrzebne, a pomyslalem że RAM można ewentualnie dołożyć w przyszłości. Czy miedzy tą i7 a i5 nie ma tak duzej roznicy?

Różnica jest zawsze, ale nie wszystkie aplikacje korzystają z dużej ilości rdzeni/wątków. Sprawdź na forum Photoshopa (zapytaj, może ktoś miał i może porównać), ale przypuszczam, że powyżej 4 zysk będzie niewielki.

Tylko w tym modelu nie dołożysz drugiego dysku wewnętrznego.

Photoshop to przede wszystkim moc pojedynczego wątku, wiele rdzeni jest na dalszym planie - nie każdy filtr czy narzędzie wykorzystają więcej niż jeden rdzeń

Ty tak na serio?

Ale nie potrzebuję. 256GB wystarcza spokojnie na system, programy i ściągane pliki. Nie rozumiem co ludzie trzymają na tych terabajtowych dyskach.
@CezarJuliusz Twierdzisz że Lenovo nie jest dobrą marką? Więc jakie są lepsze?

Nie ma jedynej porządnej marki. Wszystkie mają tanie linie domowe które sypią się w oczach i drogie linie profesjonalne. Przykładowo - HP Pavillony vs HP Probooki. Dell Inspiron vs Dell Latitude. Lenovo też ma tanie Ideapady i profesjonalne ThinkPady X1.

ASUS, MSI, DELL - ale nie z oferty marketów typu mydło-i-powidło. Lenovo to ogólnie dno (najlepiej zasięgnąć opinii od kogoś, kto pracuje w serwisie albo chociaż w sklepie - wyjątkiem jest chyba tylko seria ThinkPad), HP i ACER trochę lepsze. Ewentualnie wyższa liga typu Alienware, Razer, Apple.

Osobiście w tych czasach bym nie patrzył na markę.