Laptop do grafiki 2d i 3d. Koszt ok. 3500 zł

Witam.

Jestem w trakcie studiów graficznych licencjackich. Planuję wybrać specjalizację multimedia i 3D. Budżet najlepiej ok 3500 zł.
Najbardziej chodzi o to, żeby laptop wytrzymał programy do garfiki 3D. Zastanawiam się też, czy ważne jest 16 GB RAM czy 8 jednak da radę?

Znalazłam takie opcje:

https://www.x-kom.pl…zRoCvNMQAvD_BwE
(dokupiłabym dysk SSD 240 GB i prawdopodobnie poszerzyła RAM do 16 GB)

https://www.x-kom.pl…3864f380c22

https://www.x-kom.pl…7659a8e884e

Proszę o doradzenie i inne propozycje. :slight_smile:

Ten pierwszy tylko z SSD :slight_smile: MSI PL62

  • Intel Core i7-7700HQ
  • SSD M.2 240 GB
  • 1920 x 1080 (FullHD)
  • NVIDIA GeForce MX150
  • USB Typu-C

Dzięki.
Aktualnie bardziej zastanawiam się nad HP Omen, ze względu na to, że aktualnie (na przecenie) cena jest prawie że ta sama, a HP ma w zestawie Windows, którego i tak musiałabym zakupić.
HP ma lepszą kartę graficzną. Jedynie ramu mialabym 8GB zamiast 16 (rekompensata większą pamięcią własną karty graficznej).
Co sądzicie o wyborze HP Omen?

A z jakich programów korzystasz ? Bo możliwe, że nie wykorzystają karty graficznej, a Ty zostaniesz z słabszym procesorem.

1 polubienie

Jeszcze aż tak dużo nie korzyustam, obecny laptop nie daje rady, a na uczelni w tym roku bardziej się zacznie 3D.
Na pewno będzie XBrush, autodesk, blender czy Adobe After Effects. No i oczywiście photoshop i illustrator.
Jak patrzyłam, to jednak procesor chyba minimalnie słabszy, prawda?

Jeśli miałby być to laptop - stacja robocza do profesjonalnych zastosowań, pracy z CAD/CAM, to bym sugerował wybrać coś z kartami Nvidia Quadro - mniej wydajne w grach i ogólnych zastosowaniach, ale mają sprzętowe wygładzanie linii, sprzętowe wsparcie dla OpenGL i operacji logicznych i jeszcze parę innych :wink:
W programach autodesk widać sporą różnicę w jakości pracy - co do samych programów na zwykłej grafice, to przyznam, że strasznie żrą RAM - na kartach Quadro nie jest to tak odczuwalne, bo większość operacji jest wspierana sprzętowo.
Sugeruję, że skoro Blender, Autodesk i Adobe, to lepiej wybrać większa ilość pamięci RAM (najlepiej 2x8GB lub 2x16GB).
Co do procesora, to polecam nawet słabszy (mniejsza wydajność na pojedynczy rdzeń), ale z większą ilością rdzeni - renderowanie grafiki potrafi mocno obciążyć procka i go nagrzać (powoduje to spadki wydajności, bo załącza się mechanizm oszczędzania energii). Znacznie lepiej sprawdzają się procesory o większej ilości rdzeni (ewentualnie z HT), bo wtedy wiele obliczeń jest wykonywanych równolegle.

Wydajność procesorów możesz śmiało porównywać np. tutaj: https://www.cpubenchmark.net/laptop.html
Przy okazji kart graficznych, to pamiętaj, że GeForce MX150 ma połowę wydajności GeForce GTX 1050Ti.
Uwaga też na pułapkę - karty mobilne mają mniejszą wydajność, np. GTX1060 (desktop) ma taką samą wydajność jak mobilny GTX 1080.

Dell Inspiron G3 i5-8300H/8GB/256/Win10 GTX1050
Matryca FULL HD IPS, całkiem niezłe wykonanie, procesor 8 generacji porównywalny z i7HQ 7 generacji, podświetlana klawiatura, dysk SSD i system w cenie.

Ewentualnie jeżeli nie potrzebujesz systemu
MSI GV62 i5-8300H/8GB/1TB+240 GTX1050
Matryca TN lecz o dobrym pokryciu kolorów.

Dziękuję jeszcze raz.
Narazie skłaniam się ku HP Omen, z dokupieniem 8 GB ramu.
Ale jeszcze poszperam, szczególnie z dokładną wiedzą od kilijanek. Zobacze co się da znaleźć w tym przedziale cenowym

8GB zdecydowanie za mało dla Ciebie.

miałam na myśli z dodatkowym dokumieniem, czyli w sumie 16 GB :slight_smile:

  1. Twój kierunek nie ma darmowych systemów z Microsoft Imagine Premium (dawniej Microsoft DreamSpark)?

  2. Masz już załatwiony voucher od HP?

HP OMEN i7-7700HQ/8GB/1TB GTX1050Ti (2CR01EA) za 3799 (-400zł).

Nie, nie ma darmowych systemów.
Jak narzie zamówiłam tamten HP Omen z 16 GB ram i dyskiem SSD 240 GB
Jaki voucher? Z tego co znalazłam to voucher dotyczy kupna nowego laptopa od HP, mając poprzedni także z tej firmy, także mnie nie dotyczy

Było czytać - naprawdę, było wiele razy też na forum o tym wspominane. I nie tylko dla posiadaczy laptopów HP wystarczyło doczytać.