Laptop do grafiki, około 8000 zł

Cześć, zostałem w rodzinie wyznaczony do pomocy w zakupie laptopa, niestety nie jestem zbyt na bieżąco z nowościami więc liczę że jakaś dobra dusza będzie w stanie poratować poradą :slight_smile:

Poza tym aby miał jak najlepsze osiągi w danej cenie, jest wymaganie co do monitora:

  • monitor 14 - 16 cali matowy

Sam zainteresowany znalazł coś takiego:

Pytanie czy ewentualnie byłby to dobry wybór, czy można w tej cenie jednak znaleźć coś zdecydowanie lepszego

Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

Do grafiki w sensie obróbki zdjęć czy projektowania 3d?

ups sorki, projektowania 3d

może to w ogóle niewystarczająca kwota, żeby kupić coś porządnego do takiego przeznaczenia?

W jakich programach będziesz pracować?

Autocad, Archicad, Revit, Lumion, Skech App, Rhino

Tego typu programy lubią dużo pamięci, szybkie procesory i mocne karty graficzne - na zasadzie im więcej tym lepiej. Czy to musi być laptop? W tej cenie można mieć naprawdę mocnego stacjonarnego PC.

24GB ram w laptopie to z jednej strony dużo, ale przy otwartych kilku projektach może być już mało - a pewnie rozbudować się już nie da. Dysk 512GB, to też trochę za mało. Standardem jest 1TB. W stacjonarnym PC można mieć 64GB ram i 1TB dysk za względnie niewielkie pieniądze.

Wszystko zależy od wielkości projektów, bo w tego typu programach zapotrzebowanie rośnie wraz z wielkością projektu. Jeżeli są one niewielkie to pewnie laptop wystarczy, ale jeżeli są duże, programy otwierane są jednocześnie, często przełącza się między nimi, ładuje na raz wiele projektów to zastanowiłbym się nad kupnem PC z dużą ilością RAM.

Tak, to musi być laptop. Jest to sprzęt dla studenta, więc podejrzewam że na początek nie będą to może jakieś ogromne projekty, więc może wystarczy to co oferują laptopy.
Szukałem jeszcze trochę na własną rękę i znalazłem coś takiego - ASUS ROG Strix SCAR i9-12900H/16GB/1TB/W11 RTX3070Ti - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl
Budżet trochę przekracza ale widzę możliwość właśnie dużego rozszerzenia ramu i lepszego procesora w porównaniu do tego viviobooka

Pytanie jakiej grafiki. Np. do zdjęć na pewno nie matowy, bo OLED matryce są wyłącznie błyszczące, a nic lepszego dzisiaj na rynku nie ma. Do programów renderujących 3D laptop się zupełnie nie nadaje, szybko zostanie zajechany i będzie połowę wolniejszy niż stacja robocza.

Ale przeczytałeś co autor napisał dwa posty wyżej? :stuck_out_tongue:

Panowie ja rozumiem że PC by się sprawdził lepiej, jednak niestety musi to być laptop. Jestem świadomy jego ograniczeń i że na dłuższą metę może przestać dawać radę, ale gdyby tak ktoś zaproponował najmniejsze zło w tym budżecie to będę bardzo wdzięczny!

Sugeruję zakup lekkiego komputera, z dobrą baterią i podstawową grafiką, na poziomie zintegrowanych w Ryzenie, i to też lepiej 5 a nie 7.
Okolice 3-3500zł. Np. MSI, albo Huawei.

Wystarczy do PS, lekcji, będzie lekki, będzie mało awaryjny i będzie długo trzymać bateria.

A jeśli zajdzie potrzeba dokupienie za resztę PC.

Pamiętaj, że wydajny laptop, to kolcek z ciężkim zasilaczem, że bateria trzyma w takim czymś ze 3-4 godziny i wydajność max tylko na prądzie. Że jak odpala się 3D, to masz helikopter w domu, a mocno obciążone wiatraki padają po 2-3 latach (warto sprawdzić czy są dostępne nowe, bo czasami brak i ludzie mają potem fajne przyciski do papieru za kilka tysięcy).

Na pewno taki laptop jest najbardziej trwały, ale zobacz na wymagania programów:

Skupmy się na minimalnych

Więc jeżeli Skethup chce dedykowaną kartę, Lumion chce GeForce 1060 - to jest to znacznie szybsza karta od Ryzenów serii 7000

I te programy mogą mieć problem z wydajnym działaniem na Ryzenie. Albo nie będą mieć, jeżeli to będą proste projekty w ramach studiów. Albo…, tak czy inaczej

  • integra - lekki wygodny do noszenia, cichy, mało się grzeje, tańszy, trwalszy
  • dedykowane GPU - większy, droższy, szybciej się zużywa, jeżeli jest bardzo płaski to ma słabe chłodzenie i będzie zwalniał przy nagrzaniu już po kilku minutach intensywnej pracy, jeżeli ma dobre chłodzenie to grubszy głośny cięższy, … ale w grafice wszystko działa kilka razy szybciej

Najprościej żeby użytkownik mógł sobie te programy poinstalować na integrze i na dedykowanym GPU i sam zadecydować czy ta moc dedykowanego GPU w jego przypadku coś znaczy czy nie. Wtedy nie będzie wątpliwości.

Także tutaj autor/użytkownik musi ostatecznie zdecydować i jak będzie chciał jednak laptopa z dedykowaną kartą graficzną, to musimy mu pomóc wybrać.

„Najprościej żeby użytkownik mógł sobie te programy poinstalować na integrze i na dedykowanym GPU i sam zadecydować czy ta moc dedykowanego GPU w jego przypadku coś znaczy czy nie. Wtedy nie będzie wątpliwości.”

Niestety przyszły właściciel nie bardzo ma możliwość przeprowadzania takich testów, poza tym sprawa jest też dość pilna, rozmawiałem wczoraj, próbowałem przekonać do PC’ta ale odpowiedź jest taka jak się spodziewałem: „niech będzie możliwie wydajny w swojej cenie, jeśli wydajność zacznie spadać to będę się martwić za 2-3 lata”.

Zastanawiam się czy ten Viviobook nie byłby dobrym rozwiązaniem? Nie wygląda na taki typowy kombajn, a kartę graficzną ma mocną, jak za kilka lat przestanie wystarczać to użytkownik może dojrzeje do PC’ta a zostanie mu wciąż pożądny laptop w razie potrzeby pracy poza domem.
Ewentualnie może coś podobnego lepiej przystosowanego do wymienionych wymagań

„Pamiętaj, że wydajny laptop, to kolcek z ciężkim zasilaczem, że bateria trzyma w takim czymś ze 3-4 godziny i wydajność max tylko na prądzie. Że jak odpala się 3D, to masz helikopter w domu, a mocno obciążone wiatraki padają po 2-3 latach (warto sprawdzić czy są dostępne nowe, bo czasami brak i ludzie mają potem fajne przyciski do papieru za kilka tysięcy).”
Poinformowałem właściciela o takich konsekwencjach, wydaje się nie mieć z tym problemów :slight_smile:

Za kilka lat to albo się porządnie zagrzeje albo będzie miał kolejną z rzędu baterię.

Kolega niech sobie poszuka od Asusa Vivobooka w tej cenie, coś od MSI lub Gigabyte’a. Cokolwiek w tej cenie będzie miało zbliżoną jakość wykonania itp. Może ewentualnie Toshiba, bo kiedyś robili spoko sprzęty tyle że są one u nas bardzo mało popularne ostatnio. Sam mam Toshibę od 10 lat i nie narzekam. A do innych firm jakoś nie za bardzo mam zaufanie jeżeli chodzi o laptopy.

Tylko nie wiem po co oni ładują matryce z takim odświeżaniem do laptopów, tam 120Hz w zupełności by wystarczyło.

Czy na tych programach da się pracować poprzez RDP / Any Desk? Czy będzie miało to jakiś sens? Bo wtedy kolega kupiłby sobie stację roboczą (np na intelu z dopiskiem kf, żadne tam ryzeny), do łączenia się jakiegoś laptopa biznesowego (można byłoby zaoszczędzić na licencji kupując np coś od asusa i wrzucając jakiegoś linuxa) i miałby spokój na lata. W razie potrzeby wymieniłby tylko gpu za jakiś czas i to wszystko.

A z ciekawości co jest nie tak z tym Vivobookiem? Ewentualnie jaka przewaga tych modeli które podesłałeś?

Nic, ot standardowy, dosyć delikatny laptop, z jasną matrycą i stosunkowo wolną grafiką. Nadaje się dobrze do prac graficznych w rodzaju projektowanie strony WWW, czy obróbka na PS, CAD w 2D też będzie działał. Do szkoły się nadaje, z tym, że w przypadku tego sprzętu kupisz w zasadzie coś o zbliżonych parametrach, ze starszą grafiką np. 3050 za połowę tej ceny, a od strony użytkowania będzie to bez jakiegokolwiek znaczenia. W grach będzie te 3-4 klatki różnicy i to w zasadzie tyle.

Porównuję go z podesłanym wyżej MSI Prestige 16, to karta graficzna jest identyczna, procesor też, różnica jedynie w ilości RAM’u, czy czegoś nie dostrzegam jeśli chodzi o performance? :stuck_out_tongue:

Porównując natomiast ROGa i Gigabyte widzę że Gigabyte ma teoretycznie lepszą kartę, ale chyba gorszy procesor, co w kontekście projektowania graficznego będzie ważniejsze?

Między prockami to tam różnicy dużej nie ma. Więcej prądu weźmie i7 w turbo, ale w turbo - znając Intela - to tylko 1 rdzeń będzie „latał”, zaraz się zgrzeje i zbije zegary. Brałbym z lepszym gpu, a gpu lepiej sprawdzić po benchmarkach.