Laptop do pracy i rozrywki

Szukam laptopa do pracy (nauka, programowanie) i rozrywki (głównie granie). By ułatwić, to może mieć wliczoną w cenie licencję na OS. Nie wiem jeszcze, ile na niego będę móc wydać, dlatego będę rozważać propozycje za mniej niż 4500 i mniej niż 2800.
Jako, że na być do nauki i gier, to zależy mi na osiągach i na energooszczędności. Nie musi mieć ekranu dotykowego, bo pod gnu linuksami to i tak średnio działa. Nie musi mieć też napędu optycznego.
Co do portów, to dwa HDMI mogą okazać się potrzebne, jeżeli będzie taka opcja. Dwie karty graficzne, to chyba muss have. I szybki, pojemny dysk. Ewentualnie pojemny HDD i SSD przynajmniej 256 GB. Minimum 16 GB ramu.

Dziękuję za pomoc

Dell Inspiron 5515 Ryzen 7 5700U/16GB/512+480/Win11 - ~4500 zł
ASUS TUF Gaming F15 i5-11400H/16GB/512/Win11 RTX3050 - ~4200 zł
Acer Aspire Vero i7-1195G7/20GB/512/Win11 IPS EKO PC - ~3600 zł

Jeśli chcesz kupić dobry lapek do pracy i rozrywki to nie schodź poniżej 3500 zł, bo teraz ciężko jest coś upolować, szczególnie z braku elementów na rynku i podwyżek cen. Powyższe modele to najlepszy i przy okazji najkorzystniejszy wybór pod względem wydajności i jakości wykonania / zastosowanych komponentów / specyfikacji.

Programowanie i rozrywka wchodzą w grę, choć tak do końca nie wiadomo w co chcesz grać. Jeśli bardziej wymagające tytuły pokroju AAA, to może trzeba będzie dopłacić w półce powyżej 5500 zł.
Co do portów HDMI - lepiej kupić z jednym i ew. dokupić zewnętrzny HUB na USB-C.

A ten. Dodam jeszcze, że karta graficzna to raczej AMD, z racji chęci posiadania najnowszych sterowników do grafiki.

on nie jest dostępny.

Ok. Jest jeszcze w sklepach stacjonarnych, gdyby ktoś chciał nabyć. Nie zauważyłem, że nie można nabyć z dostawą do domu. Jest opcja bez systemu, tańsza parę stówek.

Mam pytanie. Szukam czegoś z iGPU intela lub AMD i dGPU AMD. Ciężko znaleźć. Słyszałem, że AMD poszło w APU. Jeżeli tak, to opłaca się coś takiego brać? Jak z energooszczędnością i wydajnością? Laptopa może będę potrzebować zabrać ze sobą, więc prócz wydajności, zależy mi również na energooszczędności. Stąd pomysł na dwa GPU.

Ktoś mi zaproponował oba modele:

Tylko, że nie mają dwóch GPU (Nvidię odrzucam, bo chcę mieć w miarę nowy soft, a korzystam głównie z Linuksa). Czy jest sens inwestować w coś, co ma drugie GPU? A może współczesne konstrukcje są dosyć energooszczędne? W opisie jednego z podlinkowanych wyżej czytałem, że baterii powinno starczać na cały dzień. Orientuje się ktoś, jak z wytrzymałością baterii tych laptopów, podczas grania?

Podałbym link do swojej kolekcji na Steam, ale cenię prywatność. Wymienię część gier:

Tomb Radier (Gram teraz, ale posiadam też Shadow i Rise)
Civilization 6/5
Tropico 5
XCom2
PayDay2
Ark: Survival Evolved (przydałby się szybki dysk, chyba że wypróbuję przez Protona, bo linuksowy port ponoć jest zepsuty)
Age Of Wonders: Planetfall (chodzi na obecnym z Topaz, ale nie mam ustawionych jakiś maks detali)
Mam też, choć nie grałem:
Grand Theft Auto 5 (niestety, nie na Steam, a Epic Games Store - nie wiem czy w ogóle ruszy pod Linuksem)
Song Of Mind (jest obecnie darmowo na Epic Games Store - nie wiem czy w ogóle ruszy)
Cities Skylines (natywne na Steam)
Micro Machines: World Series (gdy w to jeszcze grałem, to miałem drobne lagi - nie wiem czy nie wina internetu; może odświeżę produkcję)
Batman: Arkham Origins
Resident Evil: Relevations - przyszłe residenty też pewnie będę chcieć przejść
Dead Island: Definitive Edition
Observer
American Truck Simulator

I obecnie na tyle. Głównie stare gry i mniej wymagające (bo głównie strategie), ale jest parę bardziej wymagających - Tomb Raider