Laptop do programowania i codziennego użytkowania. Do 3500zł

Cześć.
Aktualnie rozglądam się za nowym laptopem. Chciałbym poznać Wasze opinie na kilka propozycji, jak i prosić o własne.

Budżet to 3300/3500zł. Przy czym to już z dyskiem SSD ~300zł.
Będę go używać do pracy w Visual Studio, grafice czy bazach danych. Ale również będzie mi służył w życiu codziennym. Raz na jakiś czas odpalę na nim może jakiś tytuł.

Kilka słów o wymaganiach:
15 lub 17 cali, klawiatura numeryczna - nie musi być w żaden sposób podświetlana. Bez systemu operacyjnego. Co do dysku to najlepiej, żeby miał HDD(lub SSHD)+SSD. Przy czym ten półprzewodnikowy to najlepiej slot na niego, żebym mógł wybrany do niego zamontować.
Co najmniej 8GB ramu z możliwością rozszerzenia - lub więcej oczywiście.

Propozycje:

  • MSI PL62 - i7-7700 HQ, MX150, 16 GB ramu
    https://www.x-kom.pl/p/375422-notebook-laptop-156-msi-pl62-i7-7700hq-16gb-1tb240ssd-mx150.html
  • Acer Nitro 5 - Ryzen 5 2500u, RX 560X, 16GB ramu, matowy IPS
    https://www.x-kom.pl/p/416216-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-ryzen-5-8gb-2561000-win10-rx560x.html
  • Acer Aspire 5 - i5-8250u, MX1500, 8 GB (niestety brak wolnego slotu i max 12GB), IPS
    https://www.x-kom.pl/p/434843-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i5-8250u-8g-2401000-win10-mx150-fhd-ips.html
  • Acer Aspire 3 - Ryzen 5 2500u, Vega 8 (iGPU - mocniejsze od UHD) , 12 GB ramu. Atrakcyjna cena.
    https://www.x-kom.pl/p/434831-notebook-laptop-156-acer-aspire-3-ryzen-5-12gb-2401000-win10-fhd.html
  • Acer Swift 3 - i5-8250u, MX150, 8GB, IPS, tylko SSD
    https://www.x-kom.pl/p/388465-notebook-laptop-156-acer-swift-3-i5-8250u-8gb-256-win10-mx150-fhd.html
  • Lenovo Ideapad 520-15 - i5-8250u, Mx150, 12 GB ramu, tylko SSD, IPS
    https://www.x-kom.pl/p/408714-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-520-15-i5-8250u-12gb-256-mx150-szary.html

Co sądzicie o poszczególnych?
Ten MSI się nada - bo specyfikację ma ciekawą, ale pytanie jak ekran i matryca? Słabo będzie z ekranem? Ktoś ma MSI PL62 i może nt ekranu się wypowiedzieć?

Możecie też podrzucić własne pomysły.
Dzięki!

// PS. Sorka za linki w taki sposób, ale musiałem ograniczyć do dwóch odnośników

Raz na jakiś czas odpalę na nim może jakiś tytuł.

Pokemony na emulatorze GBA? A może Cyberpunk 2077? Nic to nie wyjaśniło.
Z lekkich uniwersalnych np. te Asusy

ASUS VivoBook Pro 15 N580VD i5-7300HQ/16GB/1TB GTX1050
ASUS VivoBook Pro 15 N580VD i5-7300/16GB/128+1TB

Odpuść te modele MSI maja przeciętną kulturę pracy mowa o wersji z MX150.

MSI GV62 i5-8300H/8GB/1TB GTX1050
Wersja z GTX1050 ma lepszy układ chłodzenia. Dodatkowo jeszcze nowszy procesor 8 generacji.

Z ciekawych modeli:
Acer Nitro 5 Ryzen 5/8GB/1000/Win10 RX560X
ASUS VivoBook Pro 15 N580VD i5-7300/16GB/1TB GTX1050

Dysk tak jak chciałeś dobierzesz sam, wszystkie mają wolny slot M.2.

Pokemony na emulatorze GBA? A może Cyberpunk 2077? Nic to nie wyjaśniło.

Pokemony na zawsze w moim sercu. Mogą to być zarówno stare tytuły typu Max Payne, ale mogą się zdarzyć gry rpg, fps z ostatnich lat. Nie szukam gry na wysokich ustawieniach czy tym podobnych i nie jest to moje pierwsze zapotrzebowanie. Także uważam, że nie jest mi potrzebna wydajność GTX1050, a półka MX150 w zupełności sprosta moim oczekiwaniom, a różnicę na procesor lub ram.

@FXJ, przeglądałem VivoBook’i. Tylko jeszcze dochodzi koszt rzędu 300zł na SSD, więc przekracza budżet. Nie ukrywam, że jeśli nic nie znajdę w tym przedziale to coś tam ze skarbonki wyciągnę.

@Gajwer, co do GV62 to to samo co wyżej u FXJ. Tego z Acera z Ryzenem zresztą sam proponowałem

No niestety tutaj wielkiego wyboru nie masz, lepsze modele mają 1050-tką (2x wydajniejsza od MX150) ale to nadal słaba karta w porównaniu do tych które zwykle się montuje w PC-tach - a kupujesz też na kilka lat.

a różnicę na procesor lub ram.
Zwróć uwagę jak wiele laptopów tańszych ma 8GB w dwóch kościach montowane (2x4GB). Dysk SSD łatrwiej dołożyć niż RAM (który jest koszmarnie drogi) oraz procesor. Zresztą pamiętaj że nie tylko za to dopłacasz liczy się jeszcze konstrukcja, matryca.

MSI GP62M i7-7700HQ/8GB/1TB GTX1050 ja sugeruję zawsze kupić lepszy laptop (wyższą serię) i rozbudować niż kupić plastik i później narzekać.

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze odpowiedniego modelu laptopa

Zwykle proszę o wypełnienie wpierw tej ankiety, by było od razu wiadomo jakie jest konkretnie zastosowanie i czego wymagane będzie od tego sprzętu.

Dobra. Doszedłem do wniosku, że jestem w stanie wziąć laptopa za 3,5tyś i poza tą kwotą dysk, a nie jak wcześniej, że w tym 3,5 miał być dysk. A za jakiś czas może dorzucę 8GB.
Także te droższe propozycję też mogą być.

@FXJ, jaką matrycę i jak ogólnie z ekranem jest w tym MSI GP62M z Twojej propozycji? Jakość, kąty, kolory? Bo chłodzenie to ma eleganckie z tego co się orientuję.

Prawdopodobnie to Chi Mei CMN15D2 (99.8% sRGB / 74.6% AdobeRGB) - typ matrycy TN Wide View

http://translate.google.com/translate?tl=EN&sl=RU&hl=EN&js=y&prev=hp&u=https%3A%2F%2F3dnews.ru%2F955176 (edycja WOT)

1 polubienie

Tylko TN, ale uważasz, że jest całkiem dobra i jakość obrazu będzie przyzwoita?

@FXJ, a między tym MSI GP62M 7RDX, a Asus VivoBook Pro 15? Jaki wypadają między sobą?
I ten msi ma 2gb, a Asus 4gb pamięci grafiki (przynajmniej tak na xkom jest napisane).
Jak wypadają te dwa laptopy pod względem matrycy na tle Della Latitude 5580? (bo ten używam sporadycznie)

No szkoda że nie podałeś z którą matryca bo miał ten model chyba tylko 4 montowane (jeśli był też z 4K to 5).

MSI ma TN-ke z tych nowszych Wide View o dobrym pokryciu palety kolorów, Vivo ma IPS bodaj jest w tym ta sama co w Legionach Y520 więc bez rewelacji ale ma za to inne cechy które go wyróżniają, biznesowa stylistyka, wykonanie i waga.

Niestety nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Czyli ten MSI ma lepszą matrycę od VivoBooka?
I jak się będzie miała ta różnica pamięci GDDR? Duży spadek wydajności będzie między tymi 2 w MSI, a 4 w Asusie?
a Ty, @FXJ, który byś wybrał?
Sorry, że tak męczę.

W ogóle czym się różnią (poza tym, że jedne ma ssd, a drugi nie): Vivo 1, a Vivo 2 bo cena jest ta sama :shushing_face::shushing_face:

I tak i nie, na iPS wyglądają trochę lepiej ale na MSI mają bardziej dokładna barwę.

Ilość pamięci, bo oba mają taką samą. To ma wpływ w grach, tam gdzie gra jest bardziej wymagająca ilość FPS będzie mniejsza przez doczytywanie… test masz na PurePC np.

W ogóle czym się różnią

Datą produkcji, N580VD-E4643 - jest nowszy. Być może i zastosowaną matrycą ale sam nie mam informacji jakie są jeszcze w tych nowych :confused:

Przejrzałem sobie ten artykuł na PurePC i wydaje mi się, że te 2GB co jest w tym MSI jest dla mnie wystarczające.
Także chyba na tego GP62M się zdecyduje. A jak z kulturą pracy?

Jeszcze muszę dobrać dysk SSD ~250 GB do niego za ~300zł.
Myślałem nad Crucial MX500 lub Samsung 860 EVO. Co sądzisz? Czy może coś innego? Albo może jakiś budżetowy M.2 PCI NVMe?

ADATA XPG SX8200 240GB (5 lat gwar).

A jak z kulturą pracy?

Najlepiej zrób niewielki undervolting to będzie jeszcze lepiej. Ustaw sobie dwa plany do pracy na zasilaniu sieciowym i na bateryjnym z ograniczeniem max taktowania procesora itp.

1 polubienie

Dobra, mogę się szarpnąć na PCIe za 90zł więcej :grinning: i pięć lat gwarancji, więc spoko.
A jak ma się ten ADATA do Samsunga 960 EVO? Bo mógłbym go wyciągnąć za te same pieniądze co tego SX8200? Tylko, że Samsung ma 3lata gwarancji.

Ale zmniejszyć napięcie tylko CPU, tak? Undervolting chyba wpływa na dłuższy czas pracy baterii? :shushing_face:

Plany to tak, ustawie.

Naprawiany?

Ale zmniejszyć napięcie tylko CPU, tak?

Dla GPU i CPU

Plany to tak, ustawie.

Otwórz własne, np. z wyłączaniem dysk HDD po 2-3 min braku aktywności itp.

Nie, nowy za 399 zł. Tylko dwa lata mniej gwarancji.
Jak duża różnica jest między nimi?

No spróbuje, bo w sumie nigdy tego nie robiłem, ale jak czytałem to chyba warto.

Oo, z tym dyskiem to nie pomyślałem nawet. Pewnie też będę często gtx’a wyłączał. Jeszcze jakiś ciekawe sztuczki?

[quote=“Yormundur, post:18, topic:568597”]
Jak duża różnica jest między nimi?[/quote]

Taka jak na testach/benchmarkach purepc / pclab itd. - zachęcam do porównania.

Pewnie też będę często gtx’a wyłączał

Poczytaj o Nvidia Optimus jak działa

A, sorka. Nie znałem tej technologii. To problem z głowy.

Sprawdzałem na Tomshardware.com.
W niektórych kategoria według tego testu lepiej sprawdza się Adata, a w innych Samsung.
Przy mniejszych QD lepiej wypada Adata, ale przy większej ilości to już Samsung.
Które z tych kategorii ma większe znaczenie dla mojego zastosowania? :thinking: