Laptop do programowania i obróbki wideo do 5000 zł

Witam. Chcę kupić nowy komputer (raczej laptop ze względu na mobilność). Co polecacie?

Zastosowania

  1. Nauka tworzenia aplikacji pod system Android
  2. Nauka przetwarzania w chmurze i technologii z tym związanych
  3. Technologie webowe (Java, PHP, Node)
  4. Obróbka zdjęć i wideo w wysokiej rozdzielczości
  5. Aplikacje biurowe
  6. Codzienny użytek (internet, muzyka, polityka)
  7. Muzyka
  8. Linux

Aktualnie wykorzystywane programy

  1. IntelliJ IDEA
  2. Android Studio (łącznie z emulatorem)
  3. NetBeans (zostanie zastąpiony IntelliJ)
  4. GIMP, PhotoScape X Pro, Fotor
  5. LibreOffice i pakiety webowe
  6. i wiele więcej…

Wymagania

  1. Dysk SSD - na tym elemencie nie chcę oszczędzać, żeby szybko nie utracić danych - dyski SSD mają jednak krótszą żywotność od HDD
  2. Procesor - ostatnio nie śledzę nowinek i może mi doradzicie
  3. Pojemność dysku - minimum 128 GB - teraz mam zawalone 350 GB, ale połowa to śmieci
  4. Pamięć RAM - minimum 8 GB - teraz mam 4 GB i wystarczy, ale przy bardziej zaawansowanych projektach i technologiach, przetwarzaniu w chmurze czy obróbce filmów to będzie za mało
  5. niski pobór prądu, kiedy laptop jest nieobciążony, czyli przy normalnej pracy - priorytet!
  6. przyzwoita karta graficzna z obsługą najnowszych technologii i formatów wideo
  7. matowy ekran - czy opłaca się inwestować w lepszą matrycę, jeśli i tak prawdopodobnie kupię monitor zewnętrzny
  8. dobra karta dźwiękowa
  9. cicha praca
  10. system Windows 10, wsparcie dla Linuksa

W gry nie gram od kilku lat i raczej nie będę miał na to czasu. Obecnie siedzę w technologiach webowych, chcę uczyć się Androida, potem może pójdę w chmurę lub zupełnie coś innego. Dodatkowo chcę uczyć się obróbki zdjęć i filmów. Później może coś z muzyką.

Obecnie posiadam laptopa z 2010 roku:

  • Intel Core i3 350 M 2,27 GHz (jeden z szybszych jak na i3)
  • ATI Mobility Radeon 4500 Series (ostatnie sterowniki wyszły w 2009 roku)
  • 4 GB RAM
  • Windows 7 (obecnie Windows 10)

Laptop działa i radzi sobie nieźle w codziennym użytku. IntelliJ IDEA po wyłączeniu antywirusa nawet da się używać, jednak przy zaawansowanych projektach będzie zamulał. Jeśli chodzi o obróbkę wideo - można zapomnieć. Co do grafiki - najnowszy GIMP też wymięka. Czy opłaca się go modernizować? Sama wymiana dysku na SSD niewiele pomoże. Chyba bardziej opłaca się kupić nowy laptop.

Mam 1000 zł bonu do wydania na Allegro do końca marca i zastanawiam się, czy by go nie wykorzystać przy zakupie laptopa. Mam też w planach zakup monitora zewnętrznego, myszy, klawiatury i elektroniki codziennego użytku. Problem w tym, że kodu można użyć tylko raz (czyli podczas jednej transakcji). Kupowanie laptopa na Allegro to chyba nie jest najlepszy pomysł.

Koniecznie laptop? Za te same pieniądze można mieć stacjonarkę o połowę mocniejszą i bardziej rozbudowaną.

Brednie, brednie i jeszcze raz zmyślone brednie. Ja znacznie wytrzymalsze od każdego HDD, szczególnie MLC ale nowe TLC-3D niewiele im ustępują

  1. cicha praca
    Ustaw samodzielnie plan zasilania do pracy z kodem/tekstem (procesor 10% do 75%) to będzie chodził cicho wtedy.

Dell Inspiron 7577 i7-7700/16G/256+1000/Win10 GTX1050Ti - 4999zł

Komórki pamięci mają ograniczoną żywotność i to są fakty. Natomiast jeśli chodzi o awaryjność to rzeczywiście HDD są znacznie gorsze pod tym względem.

Acer Aspire 7 i7-7700HQ/16GB/120+1000/Win10 GTX1050Ti
Matryca FULL HD matowa IPS o całkiem niezłych parametrach (pokrycie kolorów) oraz katy widzenia, solidne aluminiowe wykonanie przy tym stonowany design nie jest typowo gamingowy w przypadku spotkania z Klientem nie będzie z tym problemu, podświetlana klawiatura na biało wygodna ładnie komponuję się z czarną obudową laptopa, dwa dyski wewnątrz laptopa duża wygodna dysk SSD na system i najważniejsze programy, HDD na dane oraz projekty, przyzwoite głośniki jak na laptop, system w cenie koszt system to 400-500 zł. Plusem jest uczciwy stosunek ceny do wydajności.

Może taki ASUS ROG Strix GL702ZC mocna maszyna z procesorem AMD Ryzen 7 1700

  • AMD Ryzen 7 1700 (8 rdzeni, od 3.0 GHz do 3.7 GHz, 16 MB cache)
  • 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)
  • 240 GB SSD M.2 PCIe
  • Ekran IPS 1920 x 1080 (FullHD)
  • Podświetlana klawiatura

No i tutaj mam wątpliwości. Podsumujmy:

Laptop

  • mobilność - mogę go zabrać w podróż
  • zużywa mniej prądu
  • chodzi ciszej gdy nieobciążony
  • bateria (nie trzeba UPS)

Stacjonarka

  • większa wydajność
  • możliwość rozbudowy
  • nie zajmuje miejsca na biurku

Ile kasy realnie zyskam kupując stacjonarkę zamiast laptopa o podobnych parametrach?

Za laptopem najbardziej przemawia mobilność. Mimo że mój obecny już prawie przykleił się do biurka w przyszłości może zajść potrzeba np. pójść do klienta lub wziąć go w podróż.

Chciałbym jeszcze doprecyzować wymagania:

  • Ustalmy dolną granicę RAM-u na 16 GB. Na chwilę obecną więcej nie trzeba.
  • Dysk koniecznie SSD. Jak wyżej wspomniano, MLC lub TLC-3D. Nie bawmy się w hybrydy SSD+HDD. Do mniej ważnych danych i kopii zapasowych dokupię dysk zewnętrzny.
  • Wygląd też ma znaczenie - nie musi być ściśle biznesowy.
  • Czy warto brać laptopa 17" cali? Czy 2" więcej pomoże do moich zastosowań?
  • Napęd optyczny - raczej zbędny (tylko zwiększa wagę lapka).
  • Karta graficzna jest też ważna - nie wykluczam grania w gry ani obróbki wideo.
  • Ale wszystkie komponenty nieobciążone powinny generować jak najmniej ciepła.

Kolejna kwestia. Czy kupować laptop na Allegro? Ceny mocno poniżej rynkowych, sprzedawcy zaufani ale tak niskie ceny nie biorą się znikąd. Czy może bezpieczniej kupić lapka w normalnym sklepie, a kupon wydać na inne rzeczy (w planach także monitor zewnętrzny, mysz, klawiatura i inne akcesoria)?

Myślę, że ta recenzja nieco Cię naprowadzi :wink: :
YT - recenzja

Można zrobić w zasadzie bezgłośną stacjonarkę :slight_smile: Więc to akurat słaby argument.

I tak do programowania potrzebujesz drugiego ekranu.