Laptop do programowania

Cześć wszystkim!

Rozglądam się za laptopem do programowania(głównie). Nie powinien być droższy niż 6k.
Przeglądałem na xkomie laptopy „biznesowe” ale z ciekawości zajrzałem też w laptopy gamingowe. Co ciekawe laptopy gamingowe mają lepsze parametery + niższą cenę względem tych biznesowych.
Dodatkowo słyszałem od znajomego, że w jego firmie ludzie programują na lenovo legionach(czyli teoretycznie lapek gamingowy) choć na wielu recenzjach jest przedstawiany jako uniwersalny.

Do rzeczy, znalazłem takie laptopy:

1.Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/32GB/512 GTX1660Ti 120Hz - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl
2.Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/32GB/512 RTX3060 120Hz - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl
3.Dell Vostro 5510 i7-11370H/32GB/512/Win10P - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Generalnie nie zależy mi totalnie na gabarytach, laptop i tak 80% czasu spędza na biurku. Nie boli mnie też względnie duża ładowarka.
Legiony względem tych biznesowych laptopów mają znacznie lepszy procesor(jestem fanem amd xd). Kości ramu(choć nie podali na stronie CL), usb-c, hdmi 2.0, WIFI 6.
Jednakże zastanawiam się czy warto brać gamingowy czy też uniwersalny laptop do pracy. Nie wiem jak będzie z hałasem(chociaż karta będzie w spoczynku).

Jeśli ktoś ma chęć to zapraszam do dyskusji, opinii :slight_smile: Być może macie takie lub podobne laptopy.

Pozdrawiam!

A po co Ci do programowania laptop gamingowy?

Może Acer Swift 3 lub 5 na AMD ?

Bo ma lepsze parametry od tych biznesowych i jest w takiej samej cenie albo tańszy.

I zjada baterię 3x szybciej od biznesowych. Więc racja, idealny do programowania :slight_smile:

Głownie różnica w biznesowych a konsumenckich laptopach to jakość wykonania, kultura pracy, wytrzymałość oraz dłuższa gwarancja producenta. Dodatkowo możesz mieć też inne gwarancje typu door to door, next day itp.

Potrzebujesz aż tak wydajną konfiguracje?
Dell Vostro 5515 Ryzen 5-5500U/16GB/512/Win10P
Model biznesowy z nowym AMD Ryzen™ 5 5500U (6 rdzeni, 12 wątków, 2.10–4.00 GHz, 11 MB cache)

Nie znam się, ale się wypowiem :upside_down_face: Czegokolwiek byś nie brał, zwróć uwagę na PPI. Na dłuższą metę większa gęstość pikseli znacznie zwiększa komfort pracy z tekstem.

Cichutko, ale planujesz tam zewnętrzny moniotor podpiąć, bo programowanie na 15 calach…

A planujesz też w coś zagrać czy raczej nie albo w jakieś starocie co najwyżej?
Druga sprawa, czy planujesz pracować na baterii czy 100% zasilacz?

Raczej nie planuje grac, moze raz na jakis czas.
Praca na baterii i zewnetrznym monitorze.

To zależy tez czego realnie potrzebujesz. Jak jednak chcesz polecieć w dobrą konfigurację pod granie, to na przykład seria Hyperbooka NH7 będzie bardzo w porządku. Jak jednak chcesz się nastawić na długotrwałą pracę na baterii i pójście w typowo biznesowe rozwiązanie, to szedłbym w L14 Ultra.

To upewnij się jak na baterii będzie się zachowywać Twój laptop - zwłaszcza gamingowy. Dla przykładu, mój Legion Y540 na kablu wpycha do CPU bez łaski 65W. Ale na baterii już zaledwie 20W. Ograniczenie konstrukcyjne, trzeba mieć je na uwadze. Ja mam tu mały niesmak, bo mogłoby być lepiej, ale da się pracować (po prostu operacje CPU intensive trwają sporo dłużej).