Laptop do serwisu - co z danymi na dysku?


(Rafan) #1

Cześć

Zamierzam odesłać laptop Samsung R580 do serwisu na gwarancji ze względu na problem z przegrzewaniem się. Mam na dysku trochę danych ok 100GB które boję się stracić. Nie chciałbym stracić również ustawień systemowych, przeglądarki, klienta poczty itp.

Moje pytania:

1) Czy mogą mi odesłać laptop z dyskiem wyczyszczonym?

2) Czy zrobienie kopi zapasowych wszystkich danych i systemu z aktualnymi ustawieniami na dysk zewnętrzny pozwoli mi później przywrócić wszystko?

3) Czy mogę założyć hasło na administratora w celu ochrony swoich prywatnych danych?

4) Czy mogę zaszyfrować partycję(nie systemową)?

Proszę o pomoc :wink:


(igrek) #2

Zrób obraz partycji w razie utraty danych przywrócisz go sobie i tyle.


(Rafan) #3

OK. Da się to zrobić z partycją sytemową? Czy jest jakiś program który wszystko co ważne z sytemu wyciągnie, ładnie spakuje, a później pozwoli przywrócić na czystym systemie?


(igrek) #4

Możesz zrobić obraz całej partycji systemowej wszystko będzie przywrócone, o ile dobrze pamiętam włącznie ze sterownikami.


(Rafan) #5

OK. Czy mogę założyć hasło na swoje konto systemowe? Nie chciałbym aby mi grzebali w poczcie i innych komunikatorach jak i również w przeglądarce? Brak dostępu do sytemu z konta administratora nie będzie im utrudniał pracy?


(igrek) #6

Jeśli problem jest z przegrzewaniem to nie powinni grzebać na dysku, nie wiem jak wygląda serwis.


(Boshi) #7

Możesz, ale jak będą potrzebowali dostępu to zapewne beda dzwonić, chyba, że bez wiedzy usuną ci to hasło, ale to wątpliwe, raczej będą dzwonić o podanie hasła.


(Rafan) #8

OK. Założę po prostu drugie konto admina, niech sobie z nie korzystają.

Dzięki za pomoc :wink:


(Dimm Dna) #9

Nikt nie dzwoni, nikt nie pyta. Jeżeli naprawa wymaga sprawdzenia przez serwisanta czegoś w systemie to zostaje on od razu reinstalowany. Nawet jak dysk jest zaszyfrowany, konta zabezpieczone taka jest procedura. Zresztą takie są zazwyczaj zapiski w karcie gwarancyjnej iż może się to wiązać z utratą danych, a obowiązkiem użytkownika jest ich zabezpieczenie. No chyba że ktoś ma naprawdę laptopa z ekskluzywną gwarancją, albo na niezależnej umowie, ale jeżeli mówimy o zwykłych serwisach to takie rzeczy się nie zdarzają, aby miły Pan dzwonił i pytał się czy zdjęcia z wakacji czy pracę dyplomową można usunąć. Z doświadczenia robi to : Dell, Asus, Acer, Fujitsu Siemens [tylko tutaj zdawałem laptopy i doświadczyły one takiego zdarzenia], ale tylko gdy procedura serwisowa tego wymaga.


(Rafan) #10

Zabezpieczyłem wszystko przy pomocy Samsung Recovery Solution na dysku zewnętrznym a hasło zakładam aby mi nie grzebali po prywatnych danych. Skasują wszystko to skasują później przywrócę. Dzięki za pomoc temat można zamknąć