Laptop dysk 500GB a widoczne tylko C 120 GB

(Foorest1) #1

Witam,

Miałem awarię dysku i oddałem laptopa do serwisu.

Wszystko niby ok ale niestety mam dostępny tylko dysk C gdzie jest tylko 120GB.

Czy da się zrobić partycję tak żeby odzyskać resztę dysku? Niestety jestem słaby w te klocki więc proszę o wyrozumiałość i proste opisy.

Laptop Samsung.

W informacjach o sprzęcie mam :

Magazyn i dwa dyski jeden C 120

idrugi który w opisie ma Stacja dysków rozmiar 465,76GB

W opisie tego drugiego poniżej jest napisane że są partycje Disk #0 partition#0 15,00GB Disk #0 partition#1 100GB Disk #0 partition#2 120GB Disk #0 partition#3 162,99GB.

Jak to ogarnąć?

(Marek Krakus) #2

A masz przez system przydzielone liter dysku np.D;E ;F itp.Pewnie nie.

Wejdź panel sterowania-narzędzia administracyjne-zarządzanie komputerem-zarządzanie dyskami.Sprawdź tam ,czy masz przydzielone litery dla partycji. :smiley:

(Foorest1) #3

No właśnie nie mam.

w zarządzaniu dyskami mam :

znaczek dysku bez opisu i to jest partycja odzyskiwania pojemność 15 GB

kolejny to C ( Rozruch pliki .... ) 120 GB

Ostatni to system ( system Aktywacja Partycja podstawowa ) 100MB

Na dole mam tak jak by podzielony dysk Niebieskie pierwszy bez opisu 15 GB Drugi system 100MB i trzeci "c" 120 GB.

Potem zielony bez opisu 162,99 GB w polu wpisane tylko "wolne miejsce"

I ostatni czarny 167,67 GB " nie przydzielone"

I te dwa ostatnie niestety nie są dla mnie widoczne w sensie nie mogę z nich korzystać.

Jak przypisać "literki" i jakie do tych dwóch partycji?

A sprawdź w Menadżerze urządzeń model dysku. Bo mi to nie wygląda na dysk 500 GB.

(Foorest1) #5

HGTS HT S545050A7E380 -mam nadzieję że to to...

(falcon89) #6

Pokaż screena z Zarządzania dyskami

(Foorest1) #7

Tak to wygląda :

Wszystko jest ok. Po prostu nadaj litery partycjom i sformatuj je. Ewentualnie dwie ostatnie możesz połączyć w jedną większą.

(Foorest1) #9

Super :slight_smile: Ale to jest właśnie moje pytanie. Jak tego dokonać?

(rgabrysiak) #10

15GB zajmuje partycja odzyskiwania,

100MB partycja "zarezerwowana" przez system,

120GB partycja C.

Do tego masz partycję rozszerzoną z dyskiem logicznych o wielkości ~162GB i nieprzedzielone miejsce ~167GB

czyli pojemność dysku się zgadza.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na tych nienazwanych partycjach, dalej sobie powinieneś poradzić (przynajmniej mam taką nadzieję).

(MrBeckham666) #12

jak nie dajesz rady w systemowym narzedziu możesz spróbować przez easeus partition manager;]

(rgabrysiak) #13

Przecież wystarczy tylko usunąć partycję rozszerzoną i z nieprzydzielonego miejsca utworzyć nową partycję. Ot cała filozofia, nie wiem dlaczego systemowymi narzędziami autor tematu miałby sobie nie poradzić.

(Foorest1) #14

Udało mi się zrobić ten co jest na zielono jako E ale jak połączyć te dwa ostatnie ? Bo jak chciałem zrobić z tego ostatniego F to wyskakuje że mam już maksymalną liczbę partycji. Co robić?

Przecież masz wyżej napisane. Usuń dwie ostatnie partycje i z wolnego miejsca zrób jedną, większą.

(Foorest1) #16

Jak je usunąć? Pisałem że jestem laikiem :oops:

Wszystko masz pod prawym przyciskiem myszy. Wciśnij go i czytaj jakie masz opcje. Wszystko jest po polsku, wiec łatwo się domyślić co jest do czego.

(Foorest1) #18

Jak klikam na partycji która jest zrobiona to jest spoko ale na nie przypisanej mam tylko Nowy wolium prosty , właściwości i pomoc. Jak ta nie przydzielona partycję uruchomić?

(rgabrysiak) #19

Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieprzydzielonym miejscu i wybierz Utwórz nowy wolumin bądź podobnie.

Usunąłeś cała partycję rozszerzoną? Czy tylko dysk logiczny?

(Foorest1) #20

Teraz wygląda to tak:

Chcę uruchomić ostatnią partycję a najlepiej połączyć z przed ostatnią.

Ostatnia partycja jest nie dostępna. Jak to zmienić?