Laptop gaśnie przy niskim poziomie baterii

Witam,

 

Mam dość duży problem. Mój laptop gaśnie podczas pracy na baterii, gdy jej poziom jest bliski 7%, 10%. Mimo, że laptop ma ustawione powiadamianie o niskim i krytycznym poziomie energii (raz się one wyświetlają, raz nie), zamiast dość do tych 5% i się hibernować ten po prostu gaśnie.

 

Przed chwilą zrobiłem test i przy ok. 6,5% (ostrzeżenia pojawiły się prawidłowo) się po prostu wyłączył. Wydaje mi się, że system jakoś źle interpretuje ilość energii w baterii i wydaje mu się, że jest jej więcej niż w rzeczywistości i w pewnym momencie bateria nie jest w stanie utrzymać właściwego napięcia i laptop się wyłącza. Jest to jedynie moja hipoteza.

 

Czy ktoś się może spotkał z podobnym problemem i wie jak go rozwiązać ?

Może moja bateria już po prostu odmawia posłuszeństwa ? 

Zwiększyć procenty i przygotować się do wymiany baterii

Tak właśnie myślałem. Wygooglowałem info na ten temat i ktoś napisał kiedyś, że to może być wina uszkodzonego ogniwa w baterii. Wydaje się ono ładować ale w procesie rozładowywania spada napięcie na tym ogniwie i jednocześnie laptop wyłącza się z braku mocy. 

 

Wydaje się to bardzo prawdopodobne i brzmi sensownie. Szkoda jednak ponieważ bateria jest zużyta tylko w niecałych 19%. Będę po prostu musiał uważać jak korzystam z laptopa.