Laptop głośno chodzi i mega sie grzeje

cześć, ostatnio kupiłem sobie laptopa , zauważyłem że jak tylko coś włącze to od razu zaczyna wyć wiatrak , temperatura również jest chyba za wysoka (porównując to do jednego z moich starych laptopów)
to jest normalna temperatura i to ma być takie głośne ???

za wszelkie odpowiedzi i chęci pomocy naprawde dzięki

Model, nowy laptop czy używany?

https://allegro.pl/oferta/laptop-hp-elitebook-8470p-i5-4gb-320gb-w10-kamera-11538684212?snapshot=MjAyMi0wMi0yMVQyMTo1NzoxMC41MzdaO2J1eWVyOzc5N2I4M2YzYjQ3NDc2NzY5MDZhOWUxMDg0YzIxYWQ3NmY2NzYyMDJmOTM0M2E4MjFiYzg4MmM2M2YxMTEzYTc%3D

Hp elitebook 8470p używany

To laptop który bardzo łatwo samemu wyczyścić dosłownie w kilka minut. Zdejmujesz klapę (dwie zasuwki od dołu), klapa schodzi do tyłu, wyjmujesz baterię. (Czasami jest tam jedna śrubka zabezpieczająca, czerwona, to odkręcasz). Masz radiator i wentylator, w wentylatorze raptem dwie śrubki, wyjmujesz i wyczyść koc który tam pewnie jest. Wentylator możesz spokojnie odpiąć i też wyczyścić pędzelkiem (malarskim np.), przedmuchać tam wszystko i wsadzić wentylator ponownie. Całość zajmuje kilka minut, jest trywialnie prosta do zrobienia.

Możesz w przyszłości wymienić pastę na sensowną. kup sobie np. małą tubkę MX2, do tego laptopa wystarczy w zupełności.

Do tego modelu są dostępne bardzo aktualne wersje BIOSU, warto potem zrobić. Sporo poprawek.

To bardzo dobry, biurowy model. Trwały i łatwy w naprawach. Ale pewnie brudny.

Już go czyściłem i nic się nie zmieniło , coś gdzieś kiedyś czytałem że mogła wyparować ciecz w rurze cieplnej , może tak być?
Aha i pasty narazie nie zmieniałem

Pasta termoprzewodząca możliwe, że do wymiany i ew. termopady…

Nie może bo są to elementy w pełni hermetyczne.
Jedyna możliwość ubytku cieczy (a jest tam dosłownie kropla) to fizyczne uszkodzenie takiej rurki (np. jej złamanie czy przecięcie).

Uszkodzenie ciepłowodu może być niewidoczne gołym okiem :slight_smile:
Zawsze można to sprawdzić tak jak to zrobił WavePC: Chłodzenie laptopa - jak sprawdzić czy działa? - YouTube

Jak najbardziej może. I nawet w starszych laptopach to całkiem częste, zwłaszcza jak mocno się przegrzewały.

Tam, łatwo to sprawdzić w tym modelu, po prostu jak się mocno zgrzeje wystarczy dotknąć palcem radiatora na CPU i w okolicy rurki, jeśli radiator na CPU jest wrzątek a dalej taki sobie, to chłodzenie do wymiany.

Nie dalej jak jakieś dwa tygodnie temu dokładni taki przypadek miałem w Latitude E5420. Laptop na starcie z 70 po chwili prawie 100. Klient oświadczył, że w trakcie gry (jakieś przeglądarkowe) zawiesił się kilka razy.
Pasta nowa, coś tam dała, ale dalej ogień, natomiast podejrzanie mało ciepła oddawały żeberka radiatora na końcu. Kupiłem na Allegro nowe chłodzenie, kosztowało równo 10zł. do tego modelu i po wymianie temperatura spadła na starcie do 45 a podczas katowanie nie przekraczała 78.

Konkludując, jeśli pasta jest ok, jeśli radiator jest czysty, jeśli wentylator jest ok. jeśli radiator jest gorący na CPU a chłodniejszy mocno dalej, to tak, warto pomyśleć o nabyciu nowego, bo może być uszkodzony.

Inne powody wysokiej temperatury, to uszkodzony CPU, nieprawidłowe napięcia. Mocno w to wątpię.