Laptop HP DV5-1160EW - przegrzewanie

(Norbertkrajewski) #1

Problem występuje od kilku miesięcy. Laptop ten zaczął się nagrzewać do bardzo wysokich temperatur (Core Temp pokazuje od 50 do 90C!), ale najdziwniejsze jest zachowanie wentylatora. Po prostu się wyłącza i włącza co parę sekund, zamiast działać non stop (w BIOS-ie jest ustawione na always on). Niestety serwis odpada (zgubiłem gwarancję...). Laptop mam ponad rok. W tej chwili nie daje się normalnie użytkować, bo dość szybko się wyłacza i nie daje włączyć ponownie przed wystygnięciem. Spróbować wyczyścić na własną rękę czy zakupić podstawkę chłodząca?

(flaszer) #2

Spróbuj wyczyścić. Rozkręć go od spodu, przedmuchaj układ chłodzenia, ewentualnie podziałaj pędzelkiem - powinno to dać efekt. Można się też pokusić o wymianę pasty termoprzewodzącej. Co do podkładek chłodzących to w tej materii doświadczenia nie mam, ale na pewno schłodzi ona trochę notebooka.

(Lukaszk 89) #3

http://www.allegro.pl/listing.php/searc ... tegory=497

Sam nie używam ale powinno chociaż częściowo pomóc.

(Norbertkrajewski) #4

Bo słyszałem rozbieżne opinie. Niektórzy twierdzą, że podkładka to dobry pomysł, a inni, że psuje cyrkulację powietrza. Ale myślę że spróbuję samemu coś przeczyścić. Aczkolwiek szczerze wątpię, że coś to zmieni, bo od spodu nie widać przez kratki ani drobinki kurzu.

(Martin88) #5

bardzo dużo daje zmiana pasty termoprzewodzącej, wiem bo sam miałem problem z przegrzewającym się laptopem, po przeczyszczeniu i nałożeniu pasty temperatura spadła o ponad 10stC. Oczywiście pasta nie może być byle jaka(kupowałem najlepszą jaką mieli w sklepie)

(Lukaszk 89) #6

A po zdjęciu pokrywy(tam gdzie masz wylot powietrza z radiatora) sprawdź czy nie nagromadził Ci się kurz(taki 'dywanik' się robi i zasłania wylot).

(Norbertkrajewski) #7

Dobra, dziś go rozkręcę wieczorem. A ma ktoś doświadczenie odnośnie tych podkładek chłodzących?

(Filip Hh) #8

Ja mam podkładkę bo mi się też bardzo grzał ale oddałem go na gwarancję i po wymianie chłodzenia było o niebo lepiej a podkładka została i komp na niej stoi bo się tak przyzwyczaiłem.

A co do twojego problemu to stanowczo zalecam czyszczenie, a jeżeli nie pomoże to zmianę pasty. Bo jeżeli masz tylko zakurzony to podkładka ewentualnie coś mogłaby pomóc ale jeżeli pasta "przestaje działać" to podkładka napewno nic nie da.

A i jeszcze jeżeli bardzo chcesz kupić podkładkę to kup aluminiową, a nigdy nie kupuj plastikowych.

(Karpinskilub) #9

Mam taką http://www.komputronik.pl/index.php/product/50874/Podzespo_y_PC/Ch_odzenie/Zalman_ch_odzenie_do_notebook_w_ZM_NC2000_Black.html jest dobra , solidna .

(Wiktor 1996 96) #10

Ja mam podkładkę i powiem że temperatura spadła o 1stopień ale się do niej przyzwyczaiłem i laptop sobie na niej leży i przynajmniej diody są i sobie świecą.

(Norbertkrajewski) #11

Wystawili mi kopię rachunku w Komputroniku, więc leci na serwis. BTW: Vobis po raz kolejny mnie rozwalił. Sprzedawca albo wziął mnie za blondynkę, albo sam jest idiotą i pokazał mi jedyną podstawkę jaką mają w ofercie (135 zł drewniane coś) i opowiedział o niej: "ładna, prawda? A do tego ekologiczna!"...

(Michalsiw92) #12

Ja też posiadam dv5 1110ew, też się bardzo mocno nagrzewał po godzinie grania był tak gorący że nie mogłem go dotknąć od spodu bo aż parzył ale kupiłem podstawkę chłodzącą i mam ją cały czas włączoną nie zależnie od tego czy gram czy chodzę po necie a laptop jest cały czas zimny. Kup sobie podstawkę a na pewno nie pożałujesz, jak kupowałem na allegro coś takiego http://www.allegro.pl/item1094281322_laptop_podstawka_chlodzaca_pod_laptopa_podkladka.html

-- Dodane 02.07.2010 (Pt) 11:19 --

Poszukaj może innej bo nie wiem jak reszta ale moja miała źle zamontowany wentylator zamiast dmuchać w laptopa to dmuchała w spód ale rozkręciłem ją i odwróciłem wentylator i teraz wszystko jest ok przy zakupie zwróć uwagę na hałas jaki wydaje moja Hałas: 11 - 17 dB, jest regulowana na minimalnych obrotach wydaje hałas 11db a przy maksymalnych17db

(Gen Salvador) #13

Witam, z własnego doświadczenia mogę Ci polecić najtańszą i chyba najlepszą podkładkę jaką udało mi się znaleźć http://www.allegro.pl/item1091632982_aa ... _20db.html , cena 9 PLN, podkładka wciąga powietrze z rozgrzanej podstawy laptopa i "wypluwa" na zewnątrz przez swoją tylną krawędź, dzięki temu można ją trzymać na kolanach lub innych niegościnnych środowiskach jak chociażby koc czy poduszka.

Na moim dv2715nr zyskałem ok 15*C mniej w stresie.

(Michalsiw92) #14

Te podstawki są źle zrobione zamiast dmuchać w spód laptopa to one niby wyciągają powietrze a tak naprawdę zamiast chłodzić laptopa chłodzą nam biurko. Moja podstawka widocznie też była tak zrobiona że miała wyciągać powietrze z laptopa i nic nie dawała laptop grzał się tak samo jak bez podstawki dopiero jak odwróciłem wentylator żeby dmuchał w laptopa teraz laptop jest cały czas zimny

-- Dodane 02.07.2010 (Pt) 17:15 --

Znalazłem tańszą http://www.allegro.pl/item1096983515_laptop_podstawka_chlodzaca_pod_laptopa_podkladka.html i cichszą bo 20db a tamta 23db ale lepiej dołożyć kilka złotych i kupić coś lepszego, ja na mojej podstawce jak mam ustawione mniejsze obroty czyli 11db hałasu to pracuje naprawdę cicho, ale jak podkręcę na większe obroty i jest 17db to już słychać szum

(Norbertkrajewski) #15

Problem rozwiązany. Wrócił z serwisu, wymienili cały wiatrak i HDD (twierdzą, że stary się uszkodził od przegrzania). Kupiłem sobie podkładkę za 2 dyszki i mam dobre 30 stopni mniej niż miałem przed wysyłką do serwisu.