Laptop HP Pavilion dv 9267 ea - problem z kartą graficzną


(Deusnovus) #1

Mam taki problem, postaram się jak najdokładniej.

Pewnego dnia oczywiście totalnie bez ostrzeżenia laptop się wyłączył, tzn jakieś krzaczki na sekundę potem niebieski ekran z napisem: "Dumping Physical Memory to disk: 00%", jak doleciało do 100% komputer się zawiesił. Oczywiście potem nie włączył się już normalnie. Za każdym razem przy włączaniu zaraz po pasku ładownia systemu pokazuje się czarny ekran i bardzo króciutkie (około 0,5cm), różnokolorowe poziome pasy. Naprawdę są prawie niezauważalne i jest ich bardzo mało a komputer przestaje reagować.

Po kilkunastu restartach, które nie pomagały sprawdziłem Tryb Awaryjny - działa super. Tryb awaryjny z dostępem do sieci konsolą itd. BIOS, wszystko chodzi. Więc moje lekkie zdziwnie bo przecież gdyby padła karta graficzna (co w tych modelach częste) to nie byłoby zupełnie obazu albo krzaczki i paski non stop. Pomyślałem więc że to system no więc ucieszony po przekopiowaniu danych w bezpieczne miejsce stawiam sobie oryginalną Viste z pendrive w kilka minut. System się instaluje bez problemu komputer się włącza wszystko jest ok. Moje zdziwienie rośnie coraz bardziej sciągam aktualizacje windy i najnowsze sterowniki instaluje i bum za którymś restartem komputer znowu ma identyczne objawy i nie startuje.

Po którejś już instalacji windowsa doszedłem do takich rezultatów:

Komputer działa wręcz idealnie nawet trochę szybciej po reinstalacji :slight_smile: lecz tylko dopóki nie zainstaluje sterowników od grafiki wtedy przestaje się uruchamiać normalnie i występuje problem opisany powyżej, wszystko zaczyna się od nowa.

Problem ewidentnie ma sporo wspólnego z grafiką, jednak wiem jak wygląda padnięta grafika na moim laptopie ponieważ dwa lata temu się popsuła i była naprawiana w dobrym serwisie (reballing) Wtedy kolorowe paski i krzaczki występowały wszędzie. A tryb awaryjny nawet nie startował, praktycznie nic nie startowało i prawie nic nie było widać.

Karta po reballingu dwa lata działała bez jakichkolwiek problemów.

Teraz jest inaczej i dlatego piszę tego posta.

Wiem że te serie się grzeją więc sprawdziłem jak to wygląda u mnie.

Poniżej printscreen z pomiaru temperatury:

http://deusnovus.wrzuta.pl/obraz/powieksz/1jnxzwv5Cej

Co mnie dziwi najbardziej to wysoka tempertura HDD :confused: Reszta bardzo spokojnie...

Czytałem też że HP wypuściło aktualizację BIOS'a dla tych grzejących się pavilionów. min ulepszyli algorytm pracy wentylatorów, oczywiście zrobiłem aktualizację BIOSA - temperatury rzeczywiście troszkę spadły lecz na moją dolegliwość to nie pomogło.

Aktualnie laptop chodzi bez sterowników grafiki, teraz piszę z niego.

Lecz jak można sobie wyobrazić jest to trochę uciążliwe.

Napociłem się pisząc tego posta więc proszę wszystkich specjalistów o konkretną pomoc.

Co według was się popsuło i jaki przewidujecie koszt naprawy ?

Czy opłaca się to naprawiać, jeśli tak to jak lub gdzie najlepiej ?

A może znacie jakiś dobry serwis w Krakowie który za darmo lub niedrogo wykona diagnostykę ?

Konfiguracja sprzętowa:

Laptop HP Pavilion dv 9267ea

Karta graficzna: Geforce Go 7600 512Mb

Tutaj dokładna specyfikacja laptopa:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c00845862&lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&product=3352210


(SilberPunkt) #2

Według mnie to “powtórka z rozrywki” czyli kolejny defekt grafiki. To, że teraz objawy są trochę inne niczego nie zmienia - w zasadzie to jeden z typowych objawów uszkodzenia grafiki. Tym bardziej, że już robiłeś reballing a to zwiększa ryzyko ponownego uszkodzenia grafiki.

Koszt naprawy już znasz - sam musisz ocenić czy warto ponownie wydawać kasę na naprawę usterki, która i tak prędzej czy później powróci.

:roll:


(roobal) #3

deusnovus , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze twój problem, w przeciwnym razie wątek trafi do kosza.


(jas_fasola) #4

Grafika do reballingu a tym bardziej sam układ do wymiany jak chcesz żeby ci jeszcze posłużył. Te wcześniej montowane są wadliwe i za “chwilę” stało by się to samo.

PS. zapewne w pierwszym przypadku nie zrobili ci prawdziwego reballingu tylko “wygrzali” układ grafiki. Za pierwszym razem pomaga to na trochę.


(Deusnovus) #5

Czyli nie ma opcji że to coś innego, szkoda bo się trochę łudziłem … :frowning:

W moim przypadku z tego co wiem to niestety karta grafiki jest zintegrowana z płytą.

Ostatnio z tego co pamiętam to zapłaciłem jakoś 350 - 400 złotych. Na dzień dzisiejszy to będzie połowa wartości mojego laptopa, albo i więcej.

Jakby ktoś trafił gdzieś na aukcji na płytę główną do serii hp pavilion 9000 to będę wdzięczny za linka …


(L2m1k3) #6

zapłaciłeś 350 zł za reballing z wymianą chipsetu czy bez? jeśli położyli ci kulki bezołowiowe, to problem będzie wracał, mimo nawet nowej wersji chipsetu graficznego, bez usterek. po prostu taka specyfika lutowia :wink:

jeśli chodzi o płyty z serii 9000 to szukaj ich na ebay i na alibaba.com tam się dużo producentów ogłasza, wiec masz szanse - uważaj tylko na naciągaczy, ale tacy są wszędzie.


(Deusnovus) #7

Zapłaciłem 350zł. za reballing bez wymiany chipsetu i nie wiem jakie kulki mi włożyli … Nie miałem pojęcia żeby o coś takiego pytać. Zapłaciłem za dużo? Na dzień dzisiejszy nie widzę nic na ebayu i alibabie ale dziękuję za wskazówki.


(L2m1k3) #8

moim zdaniem nie zapłaciłeś za dużo, tylko w sam raz. za 2 lata spokoju to chyba niewielka cena :wink: z wymiana chipa wyszło by coś koło 600 zł moim zdaniem, przy cenach które obowiązywały wtedy.

oto co ja widzę:

ebay.pl

ebay.com

bezpośrednio z producentem “chińskich odpowiedników” :slight_smile:

alibaba