Laptop i dostępna wersja Vista

Witam

W ciągu kilku najbliższych dni mam kupić laptopa. Wybór padł na coś takiego. Jednak jak widać z opisu sprzęt jest oferowany z systemem Windows Vista® Home Premium Edition PL. Jednak TUTAJ można przeczytać że w tej wersji systemu nie jest wspierana “Obsługa dwóch procesorów (dwóch gniazd procesorów)”. Czy dobrze się domyślam że również z procesorem dwurdzeniowym zainstalowanym w tym laptopie ww. Vista sobie nie poradzi? Drugą sprawą jest to czy dostając Vistę od razu otrzymuję wersje 32 i 64 bit? W końcu Core 2 Duo to procesor 64 bitowy. Proszę o rozwianie moich wątpliwości bo w przeciwnym razie muszę kupić laptopa gdzie indziej lub wymusić na sprzedawcy dołączenie Windows XP Professional x64 Edition.

Nie widziałem laptopa z dwoma gniazdami na procek, więc to dotyczy stacjonarnych blaszaków - pewnie jakiś serwerów.

Po drugie C2D to nie jest procek 64 bitowy sensu stricte. On poprzez wbudowany zestaw instrukcji EMT64 jest wstanie wykonać obliczenia na 64 bitowych rejestrach oraz zestaw instrukcji x86.

Dostajesz albo 32bit Vistę albo 64 bit. Którą dokładnie - zapytaj się w Karenie

Na sprzedawcy nic nie wymusisz, chyba że sobie sam dokupisz XP64.

Złączono Posta : 04.11.2007 (Nie) 15:03

Dokup przedłużenie gwarancji do 48 miesięcy. Wierz mi, że to się opłaci - choć nie jest to tania opcja.

ja bym ci zalecał abyś kupił sobie taki sam lapciok ale z Lepszą grafiką Najlepiej jakiegoś GeForca. Może troszkę więcej zapłacisz ale na dłuższą metę ci się opłaci wierz mi.

Po za tym jeszcze raz powiem C2D to znaczy 1 Procesor z 2 rdzeniami a nie 2 Procesory z jednym rdzeniem.

No proszę a ja myślałem że są :lol: A tak poważnie to myślałem że zadałem w miarę jasne pytanie. Nie pytałem o laptopa z dwoma procesorami tylko o procesor dwurdzeniowy który przez systemy traktowany jest jak maszyna z dwoma procesorami i wspierany jest przez te systemy które maja obsługę technologii SMP.

IMHO OT

To pytanie pojawiło się stąd że czytałem gdzieś że nosnik z Vista miał zawierać zarówno wersję x86 jak i x64 ale nie miałem pewności co do tego czy tak się stało.

Nie doceniasz mnie. Kiedy ostatnio kupowałem u nich laptopa po krótkiej negocjacji dodali mi torbę Samsonite i myszkę optyczną.

Myślę że to dobry pomysł i rozważę go przy zakupie.

Mnie bardziej zależy na mniejszym zużyciu energii anie wydajności grafiki bo jeśli chcę pograć to mam stacjonarkę z GF8800GTX.

Czyli jesteś mi w stanie zagwarantować w 100% że system nie obsługujący dwóch procesorów obsłuży dwa rdzenie w aplikacjach wielowątkowych?

Tak, system nie obsługujący dwóch procesorów obsługuje dwa (i więcej) rdzenie. To są dwie różne sprawy - jest wyraźnie napisane, ze nie obsługuje dwóch gniazd procesorów. Taka polityka producenta, dla mnie też niezrozumiała miejscami.

I będzie jak najbardziej pokazywać dwa procesory w “Menedżerze urządzeń”, choć i będzie wiedzieć, że to tylko jeden procesor jest :wink:

no to odrazu zrezygnuj z visty bo vista pożera energie z baterii laptopa w bardzo szybkim czasie co najmniej 50% szybciej od XP (nie wiem przez co ale może dlatego że vista cały czas “mieli”(czyt. używa dysku) dyskiem twardym co w laptopach gdzie powinna być “błoga” cisza jest wkurzające bo jednak słychać to "mielenie"dysku.

W takim razie ostatecznie kupię laptopa bez systemu i dokupię Windows XP Professional x64 Edition w OEM.

wystarczy odpowiednia konfiguracja zasilania-służy do tego bardzo dobre narrzędzie “opcje zasilania” w których można zmienić plan zasilania, stworzyć nowy i dopasować inne ustyawienia zasilania. Narzędzie zostało to przetestowane w ostatnim (wrześniowym) numerze Komputer świat Expert.

Weż Viste gdyż ma ona nowocześniejsze narzdzie do konfiguracji zasilania i wiele innych bardzo przydatnych narzędzi. Xp jest już przestarzałe.

Aktualnie polecałbym edycję 32bit gdyż 64bit to tevhnologia jeszcze raczkująca, programy mogą na niej nie dziaółać, mogą być problemy ze sterami itp.

Szczerze mówiąc przywykłem do XP. O Viście nasłuchałem się tylko złych rzeczy. Jeśli chodzi o raczkowanie technologii x64 to nie byłbym taki pewien bo do nowego komputera kupiłem Windows XP x64 i działa bez problemu - nowy sprzęt to dostępność nowych sterowników. Do tego pojawia się coraz więcej aplikacji 64 bitowych (http://www.start64.com). Czy w końcu ktoś może mi odpowiedzieć czy faktycznie Vista na nośniku oferuje dwie wersje 32/64 bit?

Prawie wszystkie laptopy posiadają własną (producenta) aplikacje do dopasowania zużycia energii którą można wykozystać również pod innymi systemami niż vista ale żeby w vista ograniczyć zużycie energi należałoby również powyłanczać zbędne bajery jak i również to “mielenie” dysku czyli przypuszczam że vista cały czas kontroluje/zapisuje co dzieje się na kompie i tworzy jakieś kopie do przywracania , wyłanczając to wszystko to już nie będzie vista tylko okrojony system a dla “piękności” to chyba nie ma co narazie pchać się w viste , miałem zainstalowaną viste 64 bitową na laptopie i raczej nie było problemów ze sterami czy programami bo działały nawet aplikacje czy programy 32 bitowe, nawet stara poczciwa java microsoftu 32 bitowa działała no ale różnymi sposobami trzeba było zmuszać 64bitowca do działania z 32 bitowymi programami a to jednak jakaś niedogodność więc również polecam dać sobie spokój z 64 bitowymi systemami zwłaszcza z xp gdyż tego to jest ciężko “zmusić” do poprawnej pracy z 32bitowymi apl. Pozatym Xp 64 bit w wersji polskiej chyba nie istnieje.

Home Premium jaką mam na płycie jest tylko w wersji 64bit ,płytanie zawiera 32 bitowego systemu.

Tylko że ja mam XP x64 i programy których używam działają bez problemu niezależnie od tego czy są 32 czy 64 bitowe. To że XP x64 nie istnieje w polskiej wersji wiem bo posiadam angielską z tym że mi to akurat nie przeszkadza bo zwykle używam softu w wersji angielskiej np. Corel X3 czy Photoshop CS3.

Nawet XP Home by sobie poradził. Ten procesor ma dwa rdzenie, a nie rozdwojenie osobowości.

Nie. To są oddzielne produkty, podobnie jak w przypadku Win XP.

To, że obsługuje instrukcje 64-bitowe, nie znaczy, że jest procesorem 64-bitowym.

Dla Ciebie może jest to offtop, ale przynajmniej nie pisz publicznie takich bzdur.

Pewno od jakiś zakompleksionych maruderów, nie mających pojęcia o rzeczy, od których roi się w internecie.

Słuchaj ich dalej, a w zimę będziesz chodził w sandałach :slight_smile:

Widziałeś kiedyś Vistę na oczy?

Mój laptop, pod Vistą i przy użyciu wbudowanego zarządzania energią system na baterii trzyma co najmniej tak samo długo, jak na XP i sterownikach Toshiby. Więc to całe Twoje 50% wyssać musiałeś z palca.

(BTW: zarządzanie energią w Viście jest bajeczne, np. dlatego, że można ustawiać moc procesora z dokładnością do 1, a nie 20%, jak na fabrycznym sofcie)

Nie występuje żadne mielenie dyskiem bez potrzeby. A automatyczne punkty przywracania tworzone są przy okazji ważnych zdarzeń, takich jak instalacja nowego oprogramowania.

Nie chcesz jej używać - Twoja sprawa, ale bzdur nie wypisuj. Płacą Ci za to?

Złączono Posta : 05.11.2007 (Pon) 10:57

Pozwoliłem sobie usunąć, bo drugi raz dodałem to samo przypadkiem.

Patrzyłem się na specyfikacje tego lapka :slight_smile: wyczytałem że posiada on 1024Mb Ramu DDR2 więc będzie latała na owej wersji systemu( Windows Vista Home Premium) zużywał będzie 50/60% w czasie gdy nie będzie uruchomianego żadnego programu, ale też wyczytałem że max 4GB, wiec ja bym Ci polecił wziąć wersje z co najmniej 2GB bo dołożyć się nie da chyba że byś sprzedał te 2x512 i kupił jedną 2GB lub 2x1GB żeby mieć Dual-Channel, bo jak wiesz Vista nie lata dosyć wydajnie na 1GB wiem to z chwilowego(2 tygodnie) doświadczenia CPU nawet niezły, GPU już słabsze do gier się niestety nie nadaje. Przy podanej konfiguracji polecał bym Ci kupno z wersją WindowsXP i przeinstalowanie z Visty na XP i bez obaw XP na 2xCPU lata tak samo dobrze jak Vista, po za tym nie ma jeszcze gier które by obsłużyły 2xCPU, no chyba crysis ale i tak na tym swoim GPU nie pograsz w nią sobie ;). No ale to zależy tylko od Ciebie jak zrobisz :slight_smile:

No więc miałem okazję przetwstować Vistę i jednak kupię coś z XP lub bez systemu i dokupię do tego XP w OEMie. Paranoją jest wydawanie kasy na dodatkowe GB RAMu żeby tylko system poczuł się lepiej. Komputer potrzebny mi jest do pracy, a nie żeby sobie go na telewizorze stawiać i Aero oglądać. Dzięki za odpowiedzi. A tak na marginesie to czy Vista Home Basic wyświetli mi w menedżerze zadań dwa wykresy dla obciążenia każdego z rdzeni procesora? A do zwolenników Visty - czy kupując Vistę w najuboższej wersji Home Basic będę się cieszył jej mniejszą objętością na dysku czy tylko mniejszą funkcjonalnością?

Vista Home Basic zawiera w sobie wszystko to co Ultimate tylko jest to niedostępne, aby było wystarczy wpisać klucz specjalny :wink: i masz ultimate… więc chyba tyle samo zajmuje.

Dzięki za info. Niestety wklepywanie klucza “specjalnego” nie wchodzi w grę bo to komp na firmę. Chyba że można jakoś legalnie kupić upgrade np. do wersji Business.

Chodzi mi o legalne uaktualnienie… legalnie możesz upgrade zrobić z home basic do chyba każdej wyższej wersji.

Z vistą mam/miałem do czynieniea prawie od początku jej powstawania (bety) jak i z wersją finalną którą otrzymałem od kumpla (nielegalne) który i tak miał płytą z tą Vistą walnąć o ściane bo po około miesiącu używania doprowadziła go do “furii”, zostanie u mnie jako pamiątka po nieudacznym systemie , skoro ten system jak tak wspaniały to dlaczego jest 3 razy tańszy od XP czyżby jakiś chwyt marketingowy czy poprostu nieudolność microsoftu, na różnych kompach miałem zainstalowane różne visty (bety i nie bety) i zawsze wszyskie “mieliły” dyskami chyba że przez “pół godziny” nie ruszałem myszą i nie oto chodzi że nie chce jej używać bo chciałbym ale system jest niedopracowany i pochopnie.

wydany zresztą prawie takie same początki przeżywał system XP dopuki nie został dopracowany (serwis packi)

internet to najwiarygodniejsze źródło informacj gdzie miliony ludzi wyraża swoje opinie i poglądy więc kto tu nie ma pojęcia < nie trzeba wskazywać bo to oczywiste.

:o

co ty gadasz ? :stuck_out_tongue:

XPka miałeś 2 edycje, vist jest 5, masz do wyboru od basic po ultimate, od wersji oem po wersję box.

Kto tu mówi o cenie …

I to wypowiada osoba która ocenia system, twierdząc że go zna ? :stuck_out_tongue:

Porażka chłopie :mrgreen:

Jak ci mieli dyskiem, to se wyłącz indeksowanie plików, jak tak bardzo ci przeszadza …

Żeby ocenic system trzeba go najpierw poznać

No więc nabyłem coś takiego

Core2Duo odechciało mi się kiedy dowiedziałem się że obojętnie czy proc obsługuje instrukcje 64 bitowe, czy nie to i tak dostane Vistę w wersji x86. XP’ka mogę mieć, owszem, ale jeśli sam sobie na własną rękę dokupię. Fajnie, nie? :?