Laptop lenovo nie uruchamia systemu

Cześć,

Mam laptopa lenovo ideapad c340.
Po odpaleniu go mam czarny ekran a za chwilę pojawia się niebieski ekran „Default boot device missing or boot failed”. Wobec tego bootuję laptopa z pendrive windows 10 w celu kliknięcia napraw bądź zainstalowania na nowo systemu. Naprawa nie pomaga, systemu zainstalować się nie da gdyż nie widać żadnego dysku twardego. Wchodzę w bios „SSD SAMSUNG MZNLN128HAHQ-00L2”
Czy to może być uszkodzony dysk?
Systemu nie da się odpalić niezależnie czy Boot Mode ustawie jako UEFI czy Legacy support.

Jeśli nie widać SSD w instalatorze to brakuje sterowników. Rozpakuj je, wrzuć na USB i w instalatorze każ mu wczytać (ICH* lub Intel RST etc.).

Gdyby SSD był uszkodzony w taki sposób, że przestałby ogłaszać swoje jestestwo to nie miałbyś niebieskiego ekrany, bo to Windowsowy „feature”. :wink: Chyba że nie mówisz o BSOD tylko o tle POST w UEFI, które z jakiegoś powodu jest u Ciebie jest niebieskie, a nie czarne. Najlepiej jakbyś uruchomił jakiegoś Linuksa (nie musisz instalować), to miałbyś jasną sprawę czy SSD działa czy nie.

Jak chcesz instalować Windows 10 to żadnego legacy nie ustawiaj.

Próbowałem acronisem disk director zobaczyć ale tam też żadnego dysku nie widać. Oki w takim razie jeszcze zwykłym Linuxem sprawdzę.

o co chodzi?
ubutntu nie wykryło żadnego dysku więc kupiłem goodram px500 m.2 2280 256 gb. Podmieniłem dyski i teraz to nawet bios nie wykrywa tego dysku… dysk musi być w interfejsie sata III?

A jaki był poprzedni? Nie ten?

A ten to sata.

Dokładnie taki. Czyli też musi być SATA ?

Jeśli to był oryginalny i działał kiedyś to tak.