Laptop lenovo nie wykrywa wbudowanej kamerki

chciałem odpalić kamerkę na discord ale nie nie odpalała się a jak wszedłem w aparat do wyskakuje mi kod błędu 0xa00f4244 nocamerasareattached, w menedżerze zadań nawet mi się nie pokazuje ta kamera jak by jej nie była by podłączona do lapka

Sterowniki ?

aktualizowałem to co mogłem

Wpisz w wyszukiwarce numer tego błędu… na You Tube masz wiele poradników, co może być przyczyną.
Pokaż jeszcze screena z menedżera urządzeń.


te poradniki nic nie pomogły


jak próbuje znaleźć aparat to takie coś wyskakuje (droidcam mam bo potrzebowałem a po to mam w laptopie kamerkę żeby nie korzystać z takich aplikacji)

Można sprawdzić czy rusza ona na live:

  • Mint
  • Ubuntu
  • ChromeOS Flex

Bez ceregieli ze wskazywaniem sterownika lub oprogramowania z konsoli/terminala (gdy przeglądarka Firefox, Chromium lub Chrome nie wykrywa kamery ani nie ma Internetu z powodu np. egzotycznej karty sieciowej).

Pokaż co masz pod „urządzenia do obrazowania”.
Napisz dokładnie co to za model tego lapka.
Pokaż ten błąd jak włączysz apkę „aparat”.
Masz sterowniki grafiki zaktualizowane?
Kiedyś miałem kłopot z kamerką i dopiero po aktualizacji sterowników grafiki ruszyła…co było nietypowym zjawiskiem.
Masz Windows 11?


model legion 5 15ach6

sterowniki aktualizowałem (wybierałem automatyczne wyszukiwanie aktualizacji sterowników)
mam win 11

W ogóle jej nie widać w twoim menedżerze urządzeń.
Mam lapka Legion 5 i jest u mnie widoczna pod aparaty fotograficzne.
W menedżerze urządzeń w zakładce widok kliknij na pokaż ukryte urządzenia i sprawdź, czy nie będzie tam widać jakiejś pozycji z wykrzyknikiem itp.

Pobierz z tej listy sterownik do twojej kamery (Windows 11 64 bit) 126.91 MB i sprawdź co się stanie jak go zaczniesz instalować, czy da ci komunikat, że nie znaleziono urządzenia, czy się zainstaluje i pojawi się kamera w menedżerze urządzeń.
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-5-15ach6/downloads/driver-list/component?name=Kamera+i+czytnik+kart&id=B7FF933A-6722-4635-9471-39DF68737A1D

Tutaj jest narzędzie do automatycznej aktualizacji sterowników, ale trzeba je instalować.
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-5-15ach6/downloads/automatic-driver-update
Sprawdź jeszcze w usługach czy masz taką usługę i włącz ją i ustaw na automatyczne uruchamianie.


Uruchom lapka ponownie.

Jak wszystko zawiedzie to możesz jak wyżej napisano uruchomić z przygotowanego bootowalnego pendriva jakiś system live linux i wówczas sprawdzić, czy wykrywa ci kamerkę.
Ale to raczej droga, dla kogoś kto potrafi uruchomić i zrobić pendriva z linuxem.

ok znalazła się zguba w menedżerze urządzeń, ale ja jej nie odłączałem
Mogła się sama odłączyć jak rozkręcałem lapka go czyszczenia kurzu (używałem pędzelka i sprężnego powietrza)


dodam że pobranie sterownika i to drugie nic nie dało

Zobacz czy któryś skrót na klawiaturze nie odłącza kamerki, zwykle FN + jakiś F. Możliwe, że Lenovo daje jakiś soft do obsługi skrótów. Może jest przełącznik kamery, niektóre nowsze mają.
Możliwe, że taśma się zapylila przy dmuchaniu powietrzem (właściwie to jeden z gorszych pomysłów na czyszczenie laptopa).

Zamknij klapę i otwórz kilka razy patrząc z boku na laptopa. Czy pojawia się szczelina w obudowie, w okolicy zawiasów jak ruszasz?

Mam Lenovo Legiona 5 i nie mam w nim żadnego przycisku do wyłączania kamery.
Jest tylko przesuwana mechanicznie zaślepka na kamerkę, ale to nie powoduje jej wyłączenia.
Wychodzi na to, że faktycznie podczas rozkręcenia lapka, coś się obluzowało i kamerka się rozłączyła.
U mnie poza tym jest inna „lokalizacja”, ale to pewnie zależy od modelu, których samych Legionów 5 jest mnóstwo.
Ja bym jeszcze usunął z systemu ten DroidCam, może jakoś blokuje kamerkę wewnętrzną.
Microsoft pisze jeszcze, żeby sprawdzić czy twój antywirus jej nie blokuje.

Niektóre modele laptopów ASUS-a miały problem z wykrywaniem kamerki i touchpada, pomimo iż były one włączone w ustawieniach BIOS. Problem pojawiał się nagle i pomagało jedynie przywrócenie ustawień BIOS do wartości domyślnych. Sprawdź czy pomoże to w przypadku twojego laptopa. Jeżeli nie pomoże, wówczas pozostaje demontaż laptopa i szukanie fizycznych przyczyn problemu: np. uszkodzonej taśmy (najczęściej w okolicach zawiasu), zabrudzonego lub luźnego złącza przy kamerce lub przy gnieździe na płycie głównej. Jeżeli sam sobie z tym nie poradzisz, oddaj komputer do serwisu w celu sprawdzenia i może zarazem konserwacji układu chłodzenia jeżeli to jakiś wiekowy sprzęt.