Laptop + Monitor - problem z rozdzielczością

Cześć!

Niedawno stałem się posiadaczem nowego Notebooka Dell l501x. Dostrzegłem jednak spory problem - i dlatego muszę prosić Was o pomoc.

Do poprzedniego laptopa do tej pory wpinałem monitor poprzez port D-Sub i nie było z tym, żadnego problemu – przyjmował on rozdzielczość laptopa, tak więc przenoszenie okien z monitora na monitor laptopa nie sprawiało żadnego problemu – ich rozmiar był podobny, były one tak samo czytelne.

Natomiast gdy wpiąłem monitor do nowego laptopa (Dell nie ma portu D-Sub, więc musiałem użyć przejściówki z Display Port na VGA) okazało się, że okna na monitorze są bardzo duże, natomiast po przeniesieniu ich na monitor laptopa są wyraźnie mniejsze. Gdy sprawdziłem w ustawieniach rozdzielczości to najwyższa jaka mogę ustawić dla laptopa to 1920 x 1080 , natomiast dla monitora to 1680 x 1050.

W związku z tym chciałbym się zapytać jak rozwiązać ten problem – dwa monitory się przydają dla tego chciałbym zapytać co mam zrobić, okna były w podobnym rozmiarze na jednym i na drugim.

Z góry dzięki za pomoc!

Jeżeli laptop ma rozdzielczość nominalną 1920x1080 a monitor zewnetrzny 1680x1050 nie pozostaje Ci nic innego jak sie do tego przyzwyczaić, bo wiadomo że na LCD najlepiej wygląda rodzielczość ekranu nominalna. Możesz zawsze spróbować ustawić identyczną rozdzielczość na ekranie laptopa dopasowując się do monitora zewnętrznego, ale pewnie na lapku pogorszy to wyświetlanie. Z drugiej strony jakbyś nabył monitor z rozdzielczością FullHD to by Ci rozwiązało prolem o jakim piszesz.

Czyli dla tego monitora, który obecnie mam nie da się nic zrobić, żeby działał on w wyższej rozdzielczości?

Możesz mniej wiecej wyjaśnić mi dlaczego tak się dzieje?